restart desktopu :(

Sekcia: Hardware a Drivery 09.06.2010 | 03:35
Avatar greengold Archlinux  Používateľ
Dobrý večer...!
prosím vás o radu ja v oblasti HW...
mam starý počítač, desktop, ktorý mi skúži teraz ako FTP a audio server...
robí mi ale problémi... keď to trošku zatažím, reštartuje sa. Neni to pravidlo, nedviem odsledovať kedy presne,ale viem že stačí ak pozerám film. Dnes to spravil 2x a mal som pustené iba vlc...

ten desktop má takúto konfiguráciu:
procesor : Intel Pentium 4 2.6 GHz
základná doska : ASUS P5P800-MX
Grafika : Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller
disky : 1TB SATA a 160GB ATA
zvukovka : Sound Blaster Live! 5.1
Ramka : 1GB DDR-400
Zdroj : 350W ATX

...robil to už aj predtým, vymenil som ramku, zakladnu dosku a robi to stale... mohol by to byt nedostačujúci zdroj?
skúšal som aj defaults v biose aj to nastaviť podla seba,ale spraví to skôr či neskôr ajtak... V obľube má reštartovať sa hlavne pri štarte, asi vtedy robí POST... vtedy to človek ešte prehliadne,lebo to nakonec naskoči a nabootuje, ale keby mam pustene IDE a napr Operu, spadne to skoro určite a tak sa pracovať nedá...

Dávam post na linuxové fórum aj zato, že tá grafika sa mi zá divná... glxgears mi dá okolo 280fps ...to je strašne málo, keď mám povolené woobly windows, sekajú aj tie... na notebooku mam trochu silnejšiu NVidiu a dá do okolo 3300fps čo je nporovnateľný rozdiel.
Asi to s tým vypíaním nemá nič spoločné (alebo hej?) ale potreboval by som poriešiť aj to. tú grafuku som inštaloval podľa ArchWiki, neni to nič zložité.
Prosím poraďte, ja už neviem...
Ďakujem!
    • Re: restart desktopu :( 09.06.2010 | 10:44
      peto   Návštevník
      to moze byt cokolvek...

      1. skusil by som vypnut zvukovku v BIOSe

      2. nemas problem napajanim? skus si pozicat aktivnu UPS a pripoj ho do nej... Je mozne, ze ti lieta napatie v zasuvke

      3. Je otazka, ci sa CPU neperhrieva a tym nespomaluje.. Integrovana grafikla intelu a nvidia su radovo ine kategorie, a stara Intel grafika zerie vykon CPU, ktore sa moze prehrievat a ty spomlaovat, co moze viest k problemom


      • Re: restart desktopu :( 09.06.2010 | 13:08
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        hm,prehrievat...podlamna to v kritickych situaciach da tych 60°-65° ...ale tak určite nie vtedy keď porerám jeden film vo VLC...
        zvukovka to ozaj nebude... Ostanme pritom, že pri štarte a POSTe to spraí skoro vždy!
        Ja viem že tá grafika je šrot,ale toto je moc malo...
    • Re: restart desktopu :( 09.06.2010 | 12:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      280fps = zle nastavena graficka karta. aj ked stare grafiky intel nejaky velky vykon samozrejme nemaju...

      skus pustit nejake livecd, napriklad ubuntu, a hned na prvej bootovacej obrazovke skus dat test pamete. celkom sikovna tato vecicka...
      • Re: restart desktopu :( 09.06.2010 | 18:29
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        a ako by som ju teda mal nakonfigurovat spravne? ...dokonca pod live cd ubuntu som dostal 400fps...
        skusil som aj memtest. Najprv sa stale restartoval. Vybral som disk a dezal vpohode, zbehol 3krat bez chyby. Potom som dal disk späť a už bežal vporiadku :/