samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov

Sekcia: Konfigurácia 08.09.2010 | 13:33
steev   Návštevník
Zdravím.
Mám PC sieť, v ktorej mám win XP a linux Mandriva stanice. Server som postavil na OS Linux debian etch. Autentifikáciu uživateľov a zdieľanie priečinkov riešim cez samba server. Windows stanice nemajú problém, do domény sa prihlasujú, a disky mapujem pomocou jednoducheho skriptu na serveri. Trochu väčší problém mám s linux stanicami.... do domény ich prihlasujem pomocou samba-winbind, konkrétne to používa modul pam_winbind.so . Len neviem akým spôsobom vytvoriť skript, ktorý by mapoval uživateľovi home disk.
Za rady vopred ďakujem.
    • Re: samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov 08.09.2010 | 13:46
      Avatar Tomas   Používateľ
      Nestačilo by použiť pre linux klientov namiesto samby NFS a NIS?
      • Re: samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov 08.09.2010 | 13:52
        steev   Návštevník
        Dalo by sa použiť overovanie uzivatelskych uctov ktore su na sambe? Lebo v sambe mam uložených uživateľov siete aj s heslami.....
        • Re: samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov 09.09.2010 | 11:07
          Avatar Tomas   Používateľ
          Pravdu povediac, neviem. Nemal som potrebu to riešiť, jednoducho som každému užívateľovi vytvoril 2 kontá.

          Skúsim si nájsť čas a pozrieť sa na možnosti, ale skôr ako večer to nebude.
          • Re: samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov 09.09.2010 | 12:57
            steev   Návštevník
            Nedalo by sa to mountovanie samba diskov rozchodiť pomocou pam_mount ? len nemôžem nájsť stránku na ktorej by bol polopatisticky vysvetlený príklad konfiguračného príkazu volume.
          • Re: samba server - samba klient : skript na mapovanie domovských priečinkov 09.09.2010 | 14:16
            steev   Návštevník
            Tak sa mi to nakoniec podarilo. Píšem sem postup, snáď niekomu pomôže.
            Stačilo:
            1. stiahnuť a nainštalovať si rpm balíček pam_mount
            2. v adresári /lib/security/ treba nastaviť súboru pam_mount.so spustiteľný príznak.
            3. Keďže už som používal autentifikáciu pomocou winbind, tak som do súboru /etc/pam.d/system-auth-winbind vložil pam_mount nasledovne:

            #%PAM-1.0

            auth required pam_env.so
            auth optional pam_mount.so disable_pam_password enable_interactive
            auth sufficient pam_winbind.so
            auth sufficient pam_unix.so likeauth nullok use_first_pass
            auth required pam_deny.so

            account sufficient pam_winbind.so
            account required pam_unix.so

            password required pam_cracklib.so retry=3
            password sufficient pam_unix.so nullok use_authtok md5 shadow
            password required pam_deny.so

            session required pam_mkhomedir.so skel=/etc/skel/ umask=0022
            session required pam_limits.so
            session required pam_unix.so
            session optional pam_mount.so use_first_pass

            4. Potom už len stačilo nastaviť mountovanie adresarov v subore /etc/security/pam_mount.conf. Ja som nastavoval v domene MOJADOMENA , na servere s nemom server, kde mali uživatelia domovské adresáre /home/MOJADOMENA/meno, aby sa im na plochu namapovali 2 priečinky...jeden s domovským a jeden so zdielaným adresárom. Príkazy volume vyzerajú nasledovne:

            volume * smbfs server & /home/MOJADOMENA/&/Desktop/disk uid=&,gid=&,dmask=0751,workgroup=MOJADOMENA - -

            volume * smbfs server 'zdielany' /home/MOJADOMENA/&/Desktop/materialy - - -

            po prihlásení do grafiky sú na ploche namountované adresáre disk, a materiály s príslušnými právami.
            Tomáš, dakujem za pomoc.