bootovanie

Sekcia: Konfigurácia 08.09.2010 | 15:29
Milan   Návštevník
Zdravim pani, tak uz som tu zas. Bohuzial.
Mal som pekny dual boot wxp a ubuntu netbook edition na netbooku Toshiba. Rozbehanie zvukovky a videa som celkom zvladol. Dnes mi vsak pri bootovani nabehlo len nieco taketo:

error: unknow filesystem
grub rescue>

Co s tym?
Neviem ze by som nieco instaloval, alebo sa s tym hral.
Nabootuje mi len z ubs-cka, na ktorom som si nastastie ponechal to povodne ubuntu.
Chcel som dat instalaciu na hdd, ale neponuklo mi moznost ponechat aj wxp, len zmazat cely hdd a instalovat jeden OS.
Ten dual boot jednoducho musim mat. Pripadne poradte ako odinstalovat to Ubuntu z hdd a nainstalovat to nanovo.
    • Re: bootovanie 08.09.2010 | 16:09
      Martin   Návštevník
      Pravdepodobne ti odišiel GRUB zavádzač, takže tvoj problém by malo vyriešiť to, že ho proste obnovíš.
      Toto by ti malo pomôcť HOWTO Restore GRUB
      A nanovo ubuntu nainštaluješ jednoducho, keď sa ťa bude inštalácia pýtať na rozdelenie hdd tak daj "Rozdeliť disk manuálne" a tam sa ti zobrazia všetky partície ktoré máš na hdd, no a pri tých linuxových čo tam máš, pravdepodobne "swap" "/" a "/home" vyberieš možnosť "Použiť ako žurnálovací systém ext3/4 (podľa toho čo bolo predtým)" alebo "...odkládací priestor SWAP"
      kolónku "Formátovať" zaškrtni len pri oddieli "/" a tak ti zostanú jednak tvoje dokumenty v /home a jednak sa windowsu nič nestane
      • Re: bootovanie 08.09.2010 | 17:22
        Milan   Návštevník
        S tym restore grub som si neskrtol, skusim jedno, hodi ma na instalasiu noveho grub2, ked skusim ten, hlasi ze vhodny kandidat na instalaciu grub je na liv-ku. A tak dokola...
        Tak som skusil instalaciu na hdd.
        Pri priprave rozdelenia disku mam tabulku:
        sda1 (ntfs)-klasicke cecko, to je jasne
        sda5 (ext4)-asi ubuntu asi
        sda6 (linux swap)
        sda3 (ntfs)-mam dojem ze pri normalnom bootovani vyhadzovalo ze je to bootovanie visty. Asi preto, ze som robil bootovacie usb na laptope s vistou, fakt neviem..
        Takze ako dalej?
        Radsej budem robit po jednom kroku, ako by som mal nieco pojebabrat.
        • Re: bootovanie 08.09.2010 | 17:24
          Milan   Návštevník
          Ten grub by som mohol nainstalovat aj z toho usb-cka, ked hlasi ze tam je, len neviem ako...
          • Re: bootovanie 08.09.2010 | 18:30
            WlaSaTy   Návštevník
            Skús vybrať pri štarte toho USB z ktorého si to inštaloval niečo ako opraviť zavádzač, alebo grub. Vtedy to urobí aj za Teba.
            • Re: bootovanie 08.09.2010 | 18:52
              Milan   Návštevník
              Napadlo ma to, ale ako?
              V prikazovom riadku som ako opica v raketoplane..
              • Re: bootovanie 08.09.2010 | 20:22
                Milan   Návštevník
                Vyriesene!!!
                Vdaka za ochotu ;-)
                http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42267.0