dualboot Win7 a openSUSE

Sekcia: Konfigurácia 27.09.2010 | 23:06
Avatar enduro   Používateľ
Dobrý deň

Mám v úmysle vytvoriť dualboot pre Windows 7 a openSUSE 11.3. Som úplný nováčik čo sa týka linuxových distribúcií. Asi týždeň čítam rôzne články na internete a mám v hlave trošku bordel (treba skúsiť na živo). Skúšal som iba Live CD openSUSE a USB inštaláciu UBUNTU.

Keďže na mojom pôvodnom disku sa mi pomaly zapĺňa miesto, objednal som si nový 500GB disk do môjho notebooku. Na tento nový disk chcem dať spomínaný Win 7 a openSUSE 11.3. Chcem mať jeden oddiel pre Win7, oddiel pre dáta (hudba, filmy, zálohy...) a oddiel pre openSUSE.

Pokiaľ som správne pochopil, najskôr nainštalujem WIN7 (napr 100GB ntfs). Následne ešte pri inštalácií win7 urobím oddiel pre dáta (300GB ntfs) a ostatok nechám nepoužitý. Po inštalácií Win7 hodím DVD openSUSE a pri inštalácií v časti "DISK" zvolím možnosť "Create partition" a tam to naklikám pre inštaláciu do zvyšných 100GB ext4. V tomto dialógovom okne create partition musím vytvoriť nielen tento oddiel pre inštaláciu, ale aj swap partíciu, alebo je to automatické? Koľko miesta vyhradiť pre swap? Mám 2GB RAM.

Poprípade, môžte mi napísať vami navrhnuté rozdelenie so stručným postupom? Chcem ten disk rozdeliť tak, aby som nemal moc problémov s presunom dát pri preinštalovávaní openSUSE.

Dá sa zvoliť možnosť medzi zavádzačom GRUB a LILO? aký je v tom rozdiel a ktorý dať?

Predpokladám že MBR sa mi vytvorí automaticky pri inštalácií Win7, je tak?

Ďakujem za Vaše reakcie.
    • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 01:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      tvoj postup je viac menej spravny (len narychlo som to precital)
      ja by som spravil toto
      1.W7 a vytvorit particiu len pren tak 100GB - ak ho chces aj pouzivat alebo aj menej ja mam 30
      2.linux a pren 3 particie : 1./ pren tak 10GB, 2./home pren tak 30GB, 3.swap 2GB
      *moje buntu pouziva 4GBz / a 6GB z /home (po roku pouzivania - a to tam mam kopu sprostosti)
      3.v linuxe vytvorit zvysne particie na DATA,FILMY ... programom GPARTED ci uz NTFS(aby mal na ne aj windows pristup) alebo ext4(aby si nemusel riesit zapisovanie linuxu na NTFS, ktore je ale bezproblemove) no znemozni to windowsu pristup k tymto datam

      mylsim ze suse ti neda na vyber medzi GRUB/LILO a rovno pouzije GRUB (v podstate je to jedno ale GRUB je pouzivanejsi) a ten sa automaticky zapise do MBR (da sa nastavit aby sa zapisal inam)

      ked si vytvoris osobitnu particiu pre / a pre /home bude sa ti pohodlne preinstalovavat suse kedze do /home sa ukladaju vsetky nastavenia a data programov a do / len systemove veci ktore sa preinstaluju.
      ALE po reistalacii treba vsetky programy nainstalovat "nanovo" akurat ich nastavenia uz budes mat zachovane

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 01:44
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        este by som pridal ze ak mas strach a chces si to najprv vyskusat nanecisto, nainstaluj si virtualbox(alebo iny virtulany soft) a vyskusaj si to tam (najprv win a potom linux - do jedneho virtualneho stroja a na jeden disk) zistis co vsetko si instalacia pyta
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 13:35
          Avatar enduro   Používateľ
          Takže pokiaľ rozumiem správne, bude to takto nejako

          C:\ pre win7, ntfs, primary
          D:\ pre dáta, ntfs, extended logical
          +
          / pre sopenSUSE, ext4, primary?
          /home, ext4,
          swap, ext4

          Tieto posledné 3 linuxové partície sú aj nejako označené? napr / je asi primary, alebo ako? Viem že na disk sa vmestia max 4 primárne partície, toto by môhlo fungovať.
          Bude vadiť, keď bude linux na konci disku? Ovplyvní to niečo?

          Inak si mi moc pomohol, ďakujem, presne to s tým preinštalovávaním som mal na mysli, ako to funguje.
          • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 16:47
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            pokila viem je uplne jedno ci je linux na zaciatku disku alebo ci je na primary alebo extended particii
            mimochodom swap ma vlastmynformat nie ext4 ale to je nepodstatne,
            k adresarovej strukture si najdi daco na nete aj tu na linuxose je clanok medzi otazkami zaciatocnikov
            ale v skratke
            / oznacuje korenovy teda najvyssi adresar
            /home alebo aj ine(/opt,/media....) su podadresare ale mozu bytbumiestnene na osobit ej particii co prinasa vyhody ako zaloha nezaplnovanie korenoveho disku kde je system a tak...
            viem ze gentooaci si davali portage na osobitnu particiu to je manager balickov a ten pracuje s vela vela malikimy surormi tak aby nefragmentoval / adresar

            koc koncov uplne to pochopis az po par chybach a po nejakoom case preto sa oplati mat externy disk na zalohu dat
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 13:36
        Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
        No neviem, či ti automaticky zapíše do MBR, mne to defaultne nastavilo na koreňový oddiel, ale dá sa to zmeniť.
    • Re: dualboot Win7 a openSUSE 28.09.2010 | 23:15
      Avatar enduro   Používateľ
      Takže inštalácia sa mi nedá spustiť

      Partície mám nasledovne:

      100 MB čo si vytvoril win sám
      C:\100 GB ntfs win7
      D:\250 GB ntfs dáta

      Pri inštalácií mi inštalátor ponúka pridať na zvyšné miesto:
      sda 115 GB extended, a asi do nej?
      2GB swap
      20GB /
      60GB /home

      !!!Ale potom pri sumariázcií mi vypíše v tom výpise :
      "The bootloader is installed on a partition that does not lie entirely below 128GB. The system might not boot"

      Neviete v čom je háčik?
      • Re: dualboot Win7 a openSUSE 29.09.2010 | 01:12
        maor   Návštevník
        toto mi myslím tiež písalo, keď som chcel nechať bootloader na koreňovom disku (/), skús nastaviť na MBR