Zdielanie siete

Sekcia: Konfigurácia 11.10.2010 | 17:53
Roj-i   Návštevník
Zdravym vospolok mam Mandrivu 2010.0 Kde 4.3.
Mam jeden malicky problem, takze takto na net sa pripajem z Notebook-u na wifi router ktory je u mojho velmi dobreho suseda, ale doma mam Evolve Mediacorder(ako keby 2.PC) a chcel by som aby sa ta masina vedela dostat na net cez notebook. Pripojena je ethernet-ovim kablom RJ-45 do notebooku. V Mandriva ovladacom centre-> Sit a internet -> Sdilet pripojeny....., som vsetko nastavil ako to odo mna pitalo: sietove rozhranie pripojene k internetu som pochopitelne nastavil Wifi.... na koniec kde mi vypisalo ze vsetko prebehlo ok.
No ale ked pripojim ethernet tak book mi berie akokeby ono bolo to co je pripojene na net a na WIFI mi uplne kasle takze ani Evolve a ani book sa nevie dostat na net. Skusal som aj Firestarter a to iste.

Dodam wifi notebook IP : 192.168.1.2
maska 255.255.255.0
Brana 192.168.1.1
DNS 192.168.1.1

Ethernet notebook IP: 192.168.0.2
maska 255.255.255.0
Brana 192.168.0.1 skusal som aj 192.168.1.1
DNS 192.168.0.1 skusal som aj 192.168.1.1

Ethernet Evolve 192.168.0.3
maska 255.255.255.0
Brana 192.168.0.1 skusal som aj 192.168.1.1
DNS 192.168.0.1 skusal som aj 192.168.1.1

Velmi srdecne dakujem :D
    • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 18:52
      WlaSaTy   Návštevník
      sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1

      Zvysok, teda povolenie NAT a post routingu si naklikaj.
      • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 19:35
        Roj-i   Návštevník
        teda dakujem
        • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 19:48
          WlaSaTy   Návštevník
          Ozaj, nechceš si tam dať radšej WiFi lízatko? Evolve nejaké dodáva za cca 25 Eur.

          • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 20:13
            Roj-i   Návštevník
            no chcel som ale to ktore je na moju masinu uz sa neda kupit lebo uz sa nevyraba. A inak nejak mi to nejde na widle mi to slapalo a na linuxe som nastavil IP rovnako ako na widle stale po pripojeny kabla ho berie ako prvorade a na wifi mi kalse ukazuje ze je pripojenie ale nejde mi pingnut google a ani ziadnu inu stranku, ale evolve pingnem bez problemov uz som skusal aj tento navod ale chova sa tak isto
            • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 21:06
              WlaSaTy   Návštevník
              No, a dal si aktualne DNS servre?
              • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 21:17
                Roj-i   Návštevník
                Tak ano nepouzil som tie IP co su v navode ale tie co mam ja lebo router ja nastaveny na DHCP a na wifi mi pridelil IP 192.168.1.3 cize DNS 192.168.1.1
                • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 21:26
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ten DNS server na routri, tak na ten by som sa nespoliehal. Nie kazdy router a nie kazdy firmware to totizto zvlada.

                  Inak, odporucil by som jednu zavaznu vec. Vies si namiesto toho boxu pripojit nejaky komp? Pretoze robit kontrrolu nastavenia siete na boxe ktory nema ani klavesnicu by som si trufal len cez rozbor premavky sietovej komunikacie.

                  PS kedysi som nieco podobne robil cez niekolko riadkovy skript, ale ten mi resetol firewall.
                  • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 21:45
                    Roj-i   Návštevník
                    no nemam ziaden PC ale cez ten box sa viem dostat do svojho PC a prehladavat zdielane zlozky a pripojenie na net zistim tak ze dam prehladavanie internetovych radii v boxe a ked nic nenajde tak nieje pripojene ale to je aj tak jedno ked sa mi book nevie dostat na net. Ja sa takto spitam je niejak mozne aby sa v linuxe dalo nastavit nech prvoradim sietovim rozhranim je to ktore je pripojene na net??? v mojom pripade je to wifi. Tu je ten problem ze akonahle pripojim kabel tak nejde net ale wifi je pripojeny a to aj ked zakazem zdielanie siete ako v mandrive ovladace centre tak aj v tom firestarter.lebo vo widle mi net siel aj ked som mal pripojeny kabel a aj wifi a slapalo vsetko. len teraz som sa kus zamotal v linuxe a ked to nepojde tak potahnem 30 metrov kabla k susedovy :D ked dovoli :D
                    • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 22:31
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Tebe sa prepína nastavenie sieťe po pripojení ďalšieho sieťového rozhrania? To je dosť zaujímavé chovanie keďže mne sa po pripojení ďalšieho sieťového rozhrania to rozhranie pridá. Teda až na to, čo voláš prvoradim sietovim rozhranim. Default route som si vždy nehával na najbližší router alebo priamo na WAN interface.

                      Takže, tie dva stroje sa medzi sebou vidia, len to klikátko prepína východziu bránu sieťe. Hmmm, klikátko.
                      • Re: Zdielanie siete 11.10.2010 | 22:58
                        Roj-i   Návštevník
                        no to prepinanie rozhrani sa mi podarilo vyriesit zmenou Metrika v Pokrocilom nastavani siete no to zdielanie necham uz na zajtra. Inak dik
                        • Re: Zdielanie siete 12.10.2010 | 14:13
                          Roj-i   Návštevník
                          no uz sa mi to podarili juchu a najlepsie je na tom ze ani neviem ze ako :DD no skusal som nejak to vyslo ale vidim to tak ze chyba bola v tom Metrika stacilo prehodit cisla a uz to facha
                          • Re: Zdielanie siete 12.10.2010 | 21:37
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ono, najjednoduchšie je mať nastavené neprelínajúve sa segmenty zo správnym smerovaním aj s povoleným preposielaním dát medzi nimi.