stary pc, slobodny linux

Sekcia: Ostatné 28.10.2010 | 23:25
quercus   Návštevník
Zdravim, chcel by som poprosit o radu.
V linuxe so zaciatocnik.
Mam stary notebook:
PARAMETRE: HDD: 40 Gb RAM 248 Mb

Chcel by som na tento notebook nainstalovat 100% slobodny softver, no chcem prehravat DVD, CD, MP3, youtube...

Myslite ze je to realne ? A ako to zrealizovať ?
Aku distribuciu linuxu vybrať ? A ake programi nainstalovat, aby mi toto vsetko islo a bolo to vsetko zaroven 100% slobodne ?

A este by som sa chcel opytat, ako je to s programami ako:
VLC
Gsteamer
Adobe flash player
ffmpeg
Java
a baliky: obmedzene doplnky pre ubuntu...

co s toho je slobodne?
A ak nejaky softver nieje slobodny co s toho mozem legalne pouzivať ?
Pri pokuse nainstalovat neslobodny softver mi vyskakuje upozornenie, ci mam na to patent, ci to je legalne v mojej krajine... Tak ako je to u nas.

A dalo by sa to z realizovať aj na fedore ? Tu by som celkom chcel.


Dakujem vopred za odpoveď a aj za adresu, kde by som mohol nejaky softver stiahnuť, ospravedlnujem sa, ako som neco napisal zle.
Dik.

    • Re: stary pc, slobodny linux 29.10.2010 | 00:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      legalne mozes pouzivat vsetko. uplne slobodny nie je flash player, no je zan nahrada. legalne to je.

      osobne by som tam pouzil Salix. take male, sikovne a nenarocne...
    • Re: stary pc, slobodny linux 29.10.2010 | 15:43
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      Kludne by som tam dal LXDE spin fedory a ked budes nastavovat system, tak proste nepouzi Non-free repozitare, defaultne repo by malo stacit... Zaujimalo by ma, kde ti vyskakuje to upozornenie o patente.
      #! /usr/bin/env python
      • Re: stary pc, slobodny linux 29.10.2010 | 17:12
        dash   Návštevník
        No, ale pôjdú mu mp3, DVD a ďalšie veci, ktoré chce na tom počítači používať, ak bude mať iba non-free repozitáre?
        • Re: stary pc, slobodny linux 29.10.2010 | 17:43
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          DVD prehrávať... čo je tam za procesor?
          • Re: stary pc, slobodny linux 30.10.2010 | 11:30
            quercus   Návštevník
            Tak nakoniec som stiahol salix, no, keď som sa chcel prihlasit ako pouzivatel tak mi nepisala klavesnica, tak som tam dal xubuntu 9.10, tu som sice mal uz v minulosti problem s lištou, lebo som tam vselico instaloval, odinstaloval, nadstavoval, a 2 x sa mi slalo, ze mi zmyzli listy a nevedel som to dat naspat, ak sa mi to stane znovu - tak ako ich mam vratit, nieje na to nejaka finta ?
            co sa tika procesora je tam pentium, kolko Mhz - to by som sa musel kuknut a nemam teraz moc cas, tak mozno potom.
            a tie upozornenia vyskakovali pri zaskrknuti, ze chcem nejaky program naisntalovat v (repozitare ????) pridanie alebo odstranenie programov.

            Ten procesor presne - neslubujem, no ked bude viac casu, tak sa na to mozno kuknem.

            Ajtak dakujem, za info neco mi to pomohlo,
            snat v tomto xubuntu toho nieje moc neslobodneho

            zatial som si tam nainstaloval VLC media player
            open office org
            ...


            dik
            • Re: stary pc, slobodny linux 30.10.2010 | 14:52
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj.
              Píšeš že máš 256 MB Ram, a toho Ti odkusne 8MB RAM zdielaná grafická karta. Takže si tých výsledných 248MB RAM skontroluj cez memtest a nehaj to bežať niekoľko hodín. Tak vylúčiš alebo potvrdíš chybu pamete ktorá je obvykle prvá podozrivá pri nevypočítavom sa chovaní systému. Druhú vec, skontroluj teplotu cez stress linux a poprípade ten stroj skús vyčistiť.

              A ak oba body dopadnú dobre, tak si pozri minimálne požiadavky pre dané distribúcie. Nie že by nevedeli robiť aj na menšej RAMke, ale SWAP na disku to dosť spomaluje. A na koniec by som odporučil aj použiť badblocks na disk, nedeštrukčný zápis to v pohode overí. A po ňom skontrolovať SMART.

              Totižto, nie je isté či to blbne kôli nedostatku pamete, alebo kôli veku a stabilite komponentov.
            • Re: stary pc, slobodny linux 30.10.2010 | 23:43
              Lotar   Návštevník
              Bat sa nemusis ak ide o slobodne a neslobodne programy. Totiz v nasej zemi mp3 a dalsie proprietarne kodeky mozes pouzivat. To len usa a par podobne .ebnutich krajin ma obmedzene.
              Proste kludne pridaj do zdrojov non-free a nainstaluj co ti vyhovuje ci uz flash, mp3 a ine, u nas to je legalne.

              No na tom notebooku asi dvd subory neprehras lebo ma slabu grafiku (ak mas teda len tych 8MB on board). Dokonca aj 480p ti bude sekat. Ale 720x300 prehras v pohode cize divx, xvid atd. Na dvd subor treba mat aspon 32MB vga pamete a minimalne 500Mhz procesor + 50-80MB volneho fizickeho ramu.

              Ja by som do tvojho notebooku dal bud nieco lahke s lxde alebo najlepsie Puppy linux alebo TinyMe lebo xubuntu ti bude casto swapovat totiz zerie okolo 150-200MB po boote takze ti vela volnej pamate nezostane. Oproti tomu Puppy alebo Tiny spotrebuju len 50-70 MB po boote takze ti ostane dost na pracu a system bude rychly.
              • Re: stary pc, slobodny linux 31.10.2010 | 12:07
                quercus   Návštevník
                Puppy alebo TinyMe je to po slovensky (aj instalacia, lebo angličtina, nieje to rec, ktoru viem plynule.... :)

                a to dvd, vsetko mi ide prehrat s toho VLC player
                okrem DVD ktore su predpokladam šifrovane, tam, mu chybaju asi kodeky.
                A zatial aj bo xubuntu je fajn, no este neviem, mozno skusim aj nieco s tychto odporucanich....distribucii....




                Vsetkym dik.
                • Re: stary pc, slobodny linux 31.10.2010 | 16:10
                  dash   Návštevník
                  Ohľadom tých DVD si nainštaluj libdvdcss aby ich vedelo čítať.
                • Re: stary pc, slobodny linux 01.11.2010 | 10:04
                  quercus   Návštevník
                  mala chyba, zabudol som otaznik :)
                  je to po slovensky... ?
                  • Re: stary pc, slobodny linux 01.11.2010 | 10:31
                    quercus   Návštevník
                    Takže:
                    PARAMETRE:
                    CPU: Intel (R) Pentium (R) M
                    Cache Size = 1024 KB
                    CPU Speed = 1400MHz
                    ...
                    Memory
                    Base = 640 KB
                    Extended = 247 MB
                    Shadow Ram = 192 KB
                    Total RAM = 248 MB

                    Ináč jedná sa o joubook 5000U, voľakedy tam bol win xp home edition, no teraz ked ma ten pocitat dost vela rokov tak sa mi to zdalo pomale a uz som chcel prejst pod linux.

                    Tie doterajsie distra co ste radily mozu byt v pohode, no neexistuje neco co je po slovensky(aj instalacia) a pojde na tom toto:
                    prehravat DVD, CD, MP3...
                    open office

                    A nebolo by lepsie, ak by ten OS bol pevne naistalovany na HDD ?
                    No aby to islo poriadne rychlo, ak sa da.

                    Dik.
    • Re: stary pc, slobodny linux 01.11.2010 | 12:46
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      gnewsense, ale posledne vydanie je uz vcelku stare a nove bude zalozene na debiane, takze taky mis-mas.

      ale istota free SW.

      z neslobodneho SW si das iba to, co chces. aj ked teda neviem, co je pohnutkou na "free" system. navyse ked aj tak chces veci, ktore bez neslobodneho nepojdu.