Perl a jeho nasadenie v praxi ( + na webserveri )

Sekcia: Programovanie 30.10.2010 | 00:47
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Čaute,

veľmi sa mi v poslednej dobe zapáčil Perl. Chcel by som vedieť, aké je jeho uplatnenie a nasadenie. Programujem weby už približne 5 rokov, posledné dva roky objektovo, v PHP. Chcel by som ale presedlať na niečo, čo mi umožňuje viac vecí. Narazil som na Perl. Zvláda tvorbu web stránok ( a dosť solidne, prakticky nahrádza kompletne PHP, MVC framework nie je problémom.. ), tvorbu textových ale aj GUI programov..

Po tom čo som pozeral mi perl príde vcelku dobrý, naozaj by som sa mu rád začal venovať. Problém ale je - či to má význam. Samozrejme, v PHP budem robiť naďalej, resp. to čo už mám zvládnuté budem pri práci zdokonalovať. Ale popri PHP by som chcel programovať aj v Perli - samozrejme, bol by som rád keby to bola aspoň časť z môjho zamestnania.

Preto sa pýtam, aké má perl využitie v praxi, a ešte by ma zaujímalo, ako je na tom apache. či je potrebná špeciálna konfigurácia. Zaujímalo by ma "ako perl vôbec na web serveri funguje".

Vďaka za odpovede
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Perl a jeho nasadenie v praxi ( + na webserveri ) 30.10.2010 | 00:53
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      perl pouzivam takmer denne, v praci mame v nom nakodeny kompletny testovaci framework a testy, pomocne tooly, plus navyse ked potrebujem nejaku utilitky mam ju v nom za par minut.
      ak to chces na web, tak jedine asi pouzivat modul CGI na cgi skripty, ale aj tak budes dost pisat, podla mna sa na web nehodi. predsa uz len jeho nazov je uplne o niecom inom ;)
      • Re: Perl a jeho nasadenie v praxi ( + na webserveri ) 30.10.2010 | 00:57
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Pozeral som CGI aj Catalyst. Tvoja odpoveď ma takmer na isto presvedčila, aby som sa začal učiť perl :) Veci ktoré dokáže sú úžasné
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Perl a jeho nasadenie v praxi ( + na webserveri ) 30.10.2010 | 04:58
          minimálne 2, maximálne 50   Návštevník
          LAMP nie je len LAM + PHP, ale aj Python či Perl. Nájsť hosting s podporou perlu je už trocha ťažšie (v SK, CR).
          Perl ako jediný jazyk, ktorý zašifrovaný vyzerá skoro rovnako ako nešifrovaný, je zaujímavý.
          • Re: Perl a jeho nasadenie v praxi ( + na webserveri ) 30.10.2010 | 12:30
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Uz nie som na zaciatkoch, aby som pouzival freehosting :) takze predpokladam ze ak budem nieco robit, tak budem mat server svoj, alebo budem pracovat na konkretnom serveri, nie iba na klasickom hostingu.
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people