Problem pri prvom spusteni na notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 05.09.2005 | 23:40
Ivan P.   Návštevník
Na novom notebooku s predinstalovanym Linuxom, pri prvom spusteni sa zasekne pri: Bringing up interface eth0 [FAILED] a dalej nejde caka nejaky prikaz...? Neviem, v Linuxe som zaciatocnik. Prosim o radu. Vdaka Ivan P.
    • Re: Problem pri prvom spusteni na notebooku 05.09.2005 | 21:22
      Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
      mozno sa snazi nastavit cez dhcp internet ;) treba chvilu niekedy mozno aj dlhsie pockat ;) ozaj aky je tam linux ??
      A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
      • Re: Re: Problem pri prvom spusteni na notebooku 05.09.2005 | 21:54
        Ivan P.   Návštevník
        Pise nejaky Linpus, neviem co je to za distribucia. Nepomaha ani pockat 0,5 hod. Po hlaske, kt. som vypisal skor zastane na riadku [root@localhost /]# a caka. Neviem co chce dalej. CO mam robit? Ivan P.
      • Re: Re: Problem pri prvom spusteni na notebooku 05.09.2005 | 22:25
        Ivan P.   Návštevník
        Uz som asi prisiel na to, ze system mi nabehol do prikaz. riadku. Akurat neviem ako mam spustit graficke rozhranie. Prikaz start xserver mi nefunguje. Neviem ako mam nainstalovat xserver a ci sa tam vobec nachadza. Pommozte niekto. Vdaka.
        • Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na notebook 05.09.2005 | 22:33
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          skus prikazy startx, kdm, gdm, xdm
          • Re: Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na note 05.09.2005 | 22:39
            Ivan P.   Návštevník
            Nefunguje ziaden z tychto prikazov.
        • Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na notebook 05.09.2005 | 22:39
          peter golis   Návštevník
          ak je graficke rozhranie nastavene, tak sa zvykne spustat prikazom startx. ale to zavisi od distribucie. ak clovek chce mat permanentne startovanie do grafiky, tak to sa nastavuje v /etc/inittab. ale, musi mat tu grafiku aj korektne nastavenu ;-)
          • Re: Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na note 05.09.2005 | 22:43
            Ivan P.   Návštevník
            S Linuxom som sa stretol prvykrat vaznejsie prave dnes. Tak ani netusim, ci je to dobre nastavene a akym prikazom mopzem otvorit dany subor aby som ho editoval. Vdaka za pochopenie a trpezlivost.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na 05.09.2005 | 23:06
              peter golis   Návštevník
              ci je to dobre nastavene sa da zistit najjednoduchsie pomocou metody pokus omyl. staci zadat prikaz startx a mala by sa zacat startovat grafika. ale moja rada by bola mozno trosku nestandardna. na zoznamenie s linuxom je najlepsia live distribucia (gnoppix, knoppix, slax,...) ktora sa da natstartovat z cdcka. navyse live distribucie maju vylepsenu detekciu hardware, takze clovek nemusi toho vela nastavovat. iba pichne cdcko do mechaniky a nastartuje z neho. a ked chce, tak si ho moze aj nainstalovat na disk. ps.: linpus, dobra volba. skoda ze ja po cinsky neviem. ale chcel by som sa naucit. Easy to use, Linpus™ LINUX 9.2 is the newest version of Linux Operating System. Friendly Chinese interface and a lot of plenty applications. Read about the new freatures. Linpus Linux 9.2 pack can be now ordered
            • Re: Re: Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na 05.09.2005 | 23:11
              Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
              http://www.linpus.com.tw/ no ak je to linpus ;) tak tu snad bude nieco na pomoc ;) a inak si stiahnite totok a citajte ;) www.manualy.sk/ldp3.pdf
              A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Problem pri prvom spusteni na 05.09.2005 | 23:40
              Ivan P.   Návštevník
              Co sa tyka distribucie Linpus bola predinstalovana na novom notebooku. Uz som sa na to vykaslal a instalujem Mandrivu 2005 LE. Myslim ze na zoznamenie s Linuxom je to akurat. Dakujem vsetkym za trpezlivost a rady. Fandim Linuxu aj ked kvoli mojej praci zatial musim vyuzivat Win, kvoli sw, ktore nie su zatial na tekej urovni. Ale verim ze casom to bude lepsie.
              • Re: Problem pri prvom spusteni na 21.10.2007 | 17:13
                Slavka   Návštevník
                co sa tyka linux linpus, som uplny novacik a tiez mam problem sprikazovym riadkom, z cd som si spustila slovensku verziu linux knoppix a tiez slax ale ak by som chcela plnohodnotne vyuzivat tieto verzie ako ich mam nainstalovat do pc? kupila som si novy acer a linpus tam bol predinstalovany a prikaz startx mi nefunguje. dakujem za odpoved
                • Re: Problem pri prvom spusteni na 21.10.2007 | 17:48
                  Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                  Co nebodaj ten linpus nema graficke prostredie.

                  Skus pozriet cez google, da sa najst v pohode ako sa da nainstalovat live na disk, napr. knoppix vyzera ze sa instaluje cez prikaz knx-hdinstall.
                  Slax vyzera zas na dajaky prikaz slax-install.

                  Ale kedze nemam ani jednu z tychto distier tak asi by mohol dakto viac poradit :)
                • Re: Problem pri prvom spusteni na 21.10.2007 | 18:24
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ahoj slávka,
                  skús sem dať výpis príkazov:
                  df -h
                  /sbin/lspci

                  to prvé ukáže na koľko je zaplnený disk a z toho sa dá usúdiť či ten linups obsahuje aj grafické prostredie alebo je to len niečo v textovom móde. a ten druhý zas vypíše čo je v tom NB za železo. Alebo, ak Ti funguje všetko tak ako očakávaš (wifi, modem, grafika aj s akceleráciou, čítačka kariet, čítačka odtlačkov prsTov, ...) tak si tam rovno nainštaluj kubuntu a na ten vynález aceru zvaný linups sa vykašli.
                • Re: Problem pri prvom spusteni na 21.10.2007 | 18:27
                  Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                  knoppix a slax su vyvyjane ako live distribucie teda spustitelne z cd. da sa docielit ich nainstalovanie na disk, ale pre plnohodnotne pouzivanie by som zvolil inu distribuciu. ak s linuxom nemas ziadne skusenosti tak odporucam skusit ubuntu alebo kubuntu. su to distribucie orientovane na bezneho pouzivatela co ti bude urcite vyhovovat :)
                  Everything is proceeding as I have foreseen.