Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ?

Sekcia: Konfigurácia 29.11.2010 | 18:33
Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
Zdravím Vás,

prednedávnom (cca. 2 mesiace dozadu) som mal problém s pingom v local sieti. Môj netbook je pripojený na Wifi (moje) - router mám cca. meter od neho. Doteraz bol netbook napojený na sieťovom kábli, no rozhodol som sa ho odpojiť a odtestovať znova, nedávny problém. Pingnem si ho z desktopu a pingy sa pohybovali <400,1000> , hľadal som najprv problém s routrom, no v tom to nie je. Požičal som si totižto druhý notebook a odpingoval znova netbook - ten istý výsledok. (Nevylučujem možnosť dákeho obmedzenia alebo niečoho podobného) Začal som pátrať po zlých driveroch .., zistil som totiž, že túto chybu mi spraví až po nainštalovaní upgradov - upgrady som teda pomaly inštaloval jeden za druhým a testoval pingy. Pohybovali sa cca. <1,3> .., no neskôr prišiel na radu balíček "avahi-daemon" - smrdelo to bugom, keďže aj v minulosti som s tým mal problém.

Nainštaloval som ho (nič mi nebránilo reinštalovať systém) - reštartoval som netbook, odpingoval a je to tu. Pingy <400,1000> - myslel som si, že som vyriešil problém .. ale nevyriešil. Po reinštalácii som sa Avahi-daemon vyhýbal veľkým oblúkom, ale zjavne ani to mi nepomohlo. Naskytol sa znova ten istý problém.

Tu je súhrn:
- robí to na každej Debian-like (apt-get) distribúcii
- netbook ma wireless driver "ath9k" - Atheros
- model netbooku: Asus EEE PC 1005PE
- testovaná Mandriva - pingy v poriadku, Archlinux - pingy v poriadku, Slackware - v poriadku (ešte ich bolo pár, ale nespomeniem si)
- Na netbooku je všetko fajn, internet ide rýchlostne veľmi dobre a pingy sú z neho v poriadku
- Pingy <400,1000> sú jedine z desktopu, ďalšieho notebooku na netbook - len jednou cestou

Dúfam, že to nie je závratným bugom v sieťovej karte alebo niečom podobnom - ale túto možnosť vylučujem (a dúfam, že sa nemýlim).

Týmto Vás žiadam o prípadnú pomoc, radu, riešenie. Ďakujem a želám pekný večer.
Everything you can imagine is real.
    • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 19:06
      Avatar m4jkl   Používateľ
      pingujes pomocou ip adresy, alebo domenoveho mena?
    • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 19:21
      Avatar m4jkl   Používateľ
      postni nam sem vypis
      strace -r ping tvoj_netbook
      • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 19:45
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        Neviem presne, čo všetko potrebuješ z toho strace. (Ten výstup je brutálne veľký)

        Použil som:
        strace -o o.txt ping -c 2 192.168.0.152
        Nezmestí sa to sem - pozri si to tu: TU
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 19:46
          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
          Podotýkam, že toto nerobí iba ping. Ale celkovo connect na netbook z desktopu je pomalý. T.j. ssh atp.
          Everything you can imagine is real.
          • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 20:29
            Avatar m4jkl   Používateľ
            najlepsie by bolo, keby si na netbooku cez nejaky tcpdump, alebo wireshark sledoval co sa deje na sieti.

            co vypise (na netbooku)
            cat /etc/nsswitch.conf | grep mdns
            • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 20:58
              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
              hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4
              Everything you can imagine is real.
              • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:08
                Avatar m4jkl   Používateľ
                mozes skusit ten subor zalohovat a potom vymazat mdns4_minimal?
                • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:11
                  Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                  Áno. Už som to aj urobil. Ale nebude to problém, keď to rovnako mám aj na desktope v /etc/nsswitch.conf ? (mdns4_minimal)
                  Everything you can imagine is real.
                  • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:18
                    Avatar m4jkl   Používateľ
                    to nevadi, ze to mas na desktope. btw. skusal si uplne zakazat toho avahi demona, ked si hovoril, ze on je ten problem?
                    • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:23
                      Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                      Neviem presne či to robí IBA on. No, a dal som sudo update-rc.d -f avahi-daemon remove - potom som sa dočítal, že týmto: sudo update-rc.d avahi-daemon defaults to vrátim naspäť, tak hádam to pôjde. A inak, ďakujem za pomoc zatiaľ.
                      Everything you can imagine is real.
                      • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:31
                        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                        No, vyzerá to asi nasledovne po reštarte:
                        ping google.com
                        ping: unknown host google.com
                        Everything you can imagine is real.
                        • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 21:44
                          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                          Dobre, už som to dáko nahodil a ide to. Ale tie pingy sú stále .. katastrofálne.
                          Everything you can imagine is real.
                          • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 22:10
                            Avatar m4jkl   Používateľ
                            tak potom by som vyskusal ten wireshark...
                            • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 29.11.2010 | 22:30
                              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                              Čo mám v tom Wireshark-u hľadať ? Nikdy som v ňom nerobil. Mám ho pustený, mám už aj to "analyzovanie" wlan0, ale čo hľadať, to neviem.
                              Everything you can imagine is real.
                              • Re: Ping 600 z desktopu na netbook v local sieti ? 30.11.2010 | 00:10
                                Avatar m4jkl   Používateľ
                                takto, tym wiresharkom pravdepodobne nezistis kde je pricina. iba zistis ci k tebe tie pakety vobec chodia, popripade kedy na ne tvoj stroj odpoveda. mal by si tam vidiet sietovu komunikaciu na tej tvojej wifi karte.