linux pre zaciatocnika

Sekcia: Ostatné 24.12.2010 | 13:36
Avatar nillsource   Používateľ
Caute, chcem nainstalovat neaky linux na starsi PC (procesor: 1,5GB; ram: 256MB ). len na zakladne pouzivanie(web, skype), po cesky, aby som aj mamu na to nahaluzil, lebo mam win XP a ten zere celu ramku.
stiahol som xubuntu 10.10 ale pri instalacke vypisal chybu...
poradte neaky user-friendly simple click linux =)
    • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 14:20
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne by som dal na tak stary pocitac toto, vela to nezabera z disku ani z ramky a mas to v slovencine a cestine.
      • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 14:29
        Avatar default Debian  Používateľ
        Veselé Vianoce: http://www.rkopca.run.sk/vv.png , ja radim daku odrodu ubuntu s grafickym prostredim co toho moc nezozere, s Gnome a vypnute efekty, tak coja vem skus: Linux Mint, tam mas uz od zaciatku kodeky a prehravace prahraju hned vsetko , ma to jednoduche rozhranie , je to slovensky, lahko nainstalujes veci, dobra podpora.....
        R.K
        • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 16:25
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no ja som mu odporučil upravené Ubuntu s LXDE. GNOME tam dávať je podľa mňa dosť hlúpe rozhodnutie, viac sa tam bude páčiť inému prostrediu.
          • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 16:50
            Avatar default Debian  Používateľ
            nemusis mi hovorit co to je, to uz som sa stihol naucit , co je to upravene ubuntu, a prostredie so systemom moc nesuvisi , nech si da ake chce LXDE je nenarocnejsie, ale LXDE je aj verzia mintu, si spravy prehlad a sa rozhodne, ale gnome je podla mna najstabilnejsie a najeefektivnejsie , ale ide tu o nazori , tak on sam uvidi co viac sedi, mal by si skusit LIVE cd na zaciatok uz s toho dost zistiz ,a to bez zmeny niecoho na HDD
            R.K
            • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 17:11
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              plne súhlasím :) Možností je veľa, snáď nájde niečo, čo mu bude vyhovovať :)

              ďalšie možnosti: Salix (s XFCE alebo LXDE), Debian (detto)
              • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 20:34
                Avatar nillsource   Používateľ
                no asi vyhra Linux Mint 9 LXDE, asi preto ze najmenej bere z ramky a ma uz nainstalovane zakladne veci.
                uz len neaky manual v cestine, neak som nenasiel ziaden, akurat ze mi postaci pre ubuntu..
                • Re: linux pre zaciatocnika 24.12.2010 | 23:46
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  tu mas dake to predstavenie http://www.root.cz/clanky/linux-mint-konecne-reseni-pro-zacatecniky/ , som prisiel len odtestovat novu Mysku k pc tak nejdem moc hladat, zajtra najdem viac :)
                  R.K
    • Re: linux pre zaciatocnika 25.12.2010 | 18:51
      Avatar nillsource   Používateľ
      mam taky problem:
      po nacitani cd mi nabehne vyber spustit MINT , testovat...atd a cokolvek potvrdim napise mi toto + skace obraz
      (initramfs) Can not mount /dev/loop0 (/cdrom/casper/filesystem.squashfs) on //filesystem.s

      na nete je toho tiez dost, ale riesenie som nenasiel.. nestretol sa s tym niekto a vie ako na to?
      PS: robi mi to iste aj pri xubuntu a inom linuxe, taze asi v cd nebude chyba..
      • Re: linux pre zaciatocnika 25.12.2010 | 19:18
        WlaSaTy   Návštevník
        Pokiaľ sa Ti tá chyba vyskytne vždy, aj pri výbere testovať CD, tak je dosť možné že si to zle vypálil, médiá si nerozumejú s mechanikou alebo mechanika chce vyčistiť . Alebo bol ten počítač pridlho pretaktovaný.

        Odporuǐl by som skontrolovať či ten stroj nevie štartovať z USB a spustiť mu memtest na niekoľko (desiatok) hodín.
    • Re: linux pre zaciatocnika 26.12.2010 | 12:45
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ak chceš naozaj niečo pre linuxového začiatočníka, ktorý ešte NIE JE pokazený od *Ubuntu* distra, tak ja doporučujem napríklad na ten tvoj stroj toto:
      http://www.android-x86.org/
      Za pár rokov sa toto stane veľmi, veľmi známym rozhraním, ktoré budú považovať staré aj mladé mamy za úplnu samozrejmosť (tak ako je to so vzhľadom MS Windows teraz).

      ***********************
      BTW,
      Pred položením otázky TAKÉHOTO TYPU do Fóra-linuxos.sk, prosíme prečítať a prezrieť si aj témy z DATABÁZY ZNALOSTÍ tuná a až potom sa pýtať .....

      ;-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: linux pre zaciatocnika 26.12.2010 | 15:06
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        neviem, ci je dobre pre linuxoveho zaciatocnika to, co na tomto a dalsich linuxovych serveroch pozna a pouziva minimum ludi (aj ked samozrejme androida ma na mobile hocikto a nevyznam sa do toho moc, kedze moj mobil ma blizsie ku tehle palenej ako ku inteligentnemu telefonu)
        • :-D 26.12.2010 | 16:42
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Nuž,

          tak tento príspevok je naozaj HORÚCI kandidát na chystaný

          VÝROK TÝŽDŇA

          :-D
          :-D


          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: :-D 26.12.2010 | 17:41
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            a co konkretne je na tom vtipnejsie ako to, ze odporucas neznamemu zaciatocnikovi dat android na pc namiesto beznej linuxovej distribucie? :)
            • Re: :-D 26.12.2010 | 17:47
              Avatar default Debian  Používateľ
              "tehla palena"
              R.K
              • Re: :-D 26.12.2010 | 17:54
                Avatar nillsource   Používateľ
                este ze sa bavite =) ... no skusim co spravi 50MB android... (uz napalujem len RW, lebo skoncim s najvecsou zbiekou:-)
                a ci mi vobec pojde nainstalovat, kedze linux mi neak neide.
                alebo skoncim s povodnou myslienkou, ze si dokupim ramku.
                • Re: :-D 26.12.2010 | 17:59
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  "kedze linux mi neak neide" , toto nieje problem, skor typujem nieco zle nastavene pre celi PC , inak ja ked som zacinal s linuxom tak som povipaloval zo 30 DVD ;) , ak ta chyba nesuvisi s PC ak to podla mna bude zlim vypalovanim, mozno mas poskodeny program a ten zakazdym urobi rovnaku chybu, skus to stiahnut a vypaliut u niekoho ineho a budes mat istotu :)
                  R.K
                  • Re: :-D 26.12.2010 | 18:05
                    Avatar nillsource   Používateľ
                    ej, problem som uz vyssie napisal, a vypalil som aj u kamosa, aj u mna aj ine verzia.. no moze byt daco aj s cd-romkou.. ale je aka je..
                    no dopalene, idem restartnut a skusit co spravy android...
                    • ... 26.12.2010 | 18:55
                      Avatar nillsource   Používateľ
                      no nic, clovek je len vtedy stastny ked sa uspokoji s tym co ma =)

                      chyba mu tam neaky io apic a potom len bodkoval celu obrazovku.. celkom zabavka si to enterovat a medzenikovat
                      • Re: ... 26.12.2010 | 19:04
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        :) , ja som to skusal tiez a android mi tiez nesiel , ale toto uz prenechavam inym, lebo ja uz ozaj neviem
                        R.K
                        • Re: ... 26.12.2010 | 19:19
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          nedalo mi to pokoj ;(initramfs) Can not mount /dev/loop0 (/cdrom/casper/filesystem.squashfs) on //filesystem; a tak som nad tym rozmislal a za1: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1588547 , ked si to das vyhlkadat tak ti najde plno tem s tymto rozobratych, http://www.google.sk/#sclient=psy&hl=sk&site=&source=hp&q=%28initramfs%29+Can+not+mount+%2Fdev%2Floop0+%28%2Fcdrom%2Fcasper%2Ffilesystem.squashfs%29+on+%2F%2Ffilesystem&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=9360a85bbad8c368 , a + sa domnievam ze je nieco s CD romkou a zle to cita, alebo daco tak podobne......ak vies anglicky tak s tych tem na to isto prides ,ja to idem kukat tiez a ked na daco pridem tak dam vediet :)
                          R.K
                          • Re: ... 26.12.2010 | 19:21
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            skus pouzit WUBI instaler, ak to nainstalkujes cez to , ma to aj mint myslim tak obides celi proces s CD , musis to urobit ako virtualne, otvoris v pc ISO a cez WUBI instalnes
                            R.K
                          • Re: ... 26.12.2010 | 19:21
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            skus pouzit WUBI instaler, ak to nainstalkujes cez to , ma to aj mint myslim tak obides celi proces s CD , musis to urobit ako virtualne, otvoris v pc ISO a cez WUBI instalnes
                            R.K
                            • Re: ... 27.12.2010 | 18:47
                              Avatar nillsource   Používateľ
                              no, oni v tych forach toho vela rozoberaju, ale neak riesenie som nenasiel.
                              wubi ma aj mint, ale asi len v 6-ke, lebo v 9 na cd neni.
                              no nainstaloval som xubuntu cez windows na specialne na to vytvorenu particiu, skoncilo v pohode, ale ked som restartol, prepol na xubuntu, tak hodinu sa intalovalo.. no skoncilo to na zistovani systemu suborou.. a pol hodiny sa nepohlo... no skusim to nechat este dlhsie.. co to spravi...
                              • Re: ... 27.12.2010 | 19:29
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                ja zacinam mat dojem ze to suvisi s diskom, nie s CD romkou
                                R.K
                                • Re: ... 27.12.2010 | 20:29
                                  Avatar nillsource   Používateľ
                                  no, ked som nainstalovat win XP musel som v spravca zariadeni/primarni kanal ID => prepnut rezim prenosu z pouze PIO na DMA
                                  inac mi cd nenacitalo, len vyhodilo ze je to neplatna aplikacia WIN32
    • Re: linux pre zaciatocnika 27.12.2010 | 20:43
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Co to konkretne pisalo pri Xubuntu ? Nevies nam to sem prepisat? Velmi by to pomohlo pri rieseni a detekovani problemu
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: linux pre zaciatocnika 29.12.2010 | 14:34
        Avatar nillsource   Používateľ
        uz mam uspesne nainstalovanu Xubuntu (cez windows). prvy-krat mi to zaseklo asi preto ze som mal malo volneho miesta :)
        uz som ho aktualizoval, ale strasne pomaly je...
        • Re: linux pre zaciatocnika 29.12.2010 | 14:40
          Avatar default Debian  Používateľ
          mozno je to tym prostredim, presvec sa ci nemas zapnute zbitocne efekty , a tak..... keby ze bolo to prostredie co vyuzivas v nanic , tak si kludne mozes nainstalovat druhe a to pouzivat, nemal som xubuntu tak neviem , co by tam mohlo byt spomalovacom ale tipujem to prostredie a efekty
          R.K
        • Re: linux pre zaciatocnika 29.12.2010 | 16:20
          dodoedo   Návštevník
          A prečo si to okamžite vzdal pre Android, keď máš problém s rýchlosťou toho *bubtu ??

          Si takzvaný "skúšač", čo je teraz rozšírené "povolanie" ...
          ;-)

          Avšak neostaň iba pri tom *buntu, lebo teraz sa naozaj láme chlieb a začínajú Ti hry ...
          EXPERIMENTUJ, veď máš možnosť, a to tak, že "si omákneš z rýchlika" aspoň viaceré rozličné distribúcie ...
          u teba je, vďaka slabému HW ešte tá vec, že nie všetko o čom sa píše že je vhodné na slabý HW je naozaj pre teba vhodné a blbuvzdorné ..
          • Re: linux pre zaciatocnika 29.12.2010 | 17:38
            Avatar nillsource   Používateľ
            no skusam, lebo moj notebook isiel do opravy, tak som chcel tu dat nieco schopne, ale nabootovat sa mi nic (okrem windowsu) nepodarilo, tak som cez windows nainstaloval xubuntu a ono sa potom samo doinstalovalo =)
            a cez usb som tiez skusal, no nenacita mi nech som v dose nastavil cokolvek..
            ja sa len hram, ked nemam co robit .. no kym sa mi neopravy notas a tam si potom vyskusam neaky poriadny linux =)
            len je to pre mna zatial trochu divny system, na jednej strane prisposobeny pre uzivatela, a na druhej strane riesit veci cez prikazovy riadok.. to som sice v skole mal, ale daval ja pozor? :D
            • Re: linux pre zaciatocnika 29.12.2010 | 17:42
              Avatar default Debian  Používateľ
              robis si srandu, v ubuntu distribuciach sa pouziva prikazovy riadok minimalne, co si skusal cezen robit :) , inac ak sa hravas hry tak linux pre teba moc nieje, to je trochu ina zalezitost, ale nechcem ta odradit, ja som s hramy skoncil ,a az vtedy sa u mna objavil zaujem o linux, ten pravy revolucny :)
              R.K
            • Re: linux pre zaciatocnika a príkazový riadok 29.12.2010 | 21:54
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Hmm, príkazový riadok ...



              ... je to tak preto, lebo v Linuxe chcú mať stále jeho ľudia (a.k.a. linuxáci) prehľad o tom, minimálne čo spúštam, čo robím explicitne, kam sa chcem dopracovať ...
              príkazový riadok ta dokope k tomu, že začneš aspoň (minimálne) premýšlať o tom, čo vlastne páchaš, na rozdiel od Windows, kedy musia celé tímy lúštiľ, čo chcel vlastne ten hacker (bad) napadnúť, keď od.... ..l celý systém a odcudzil aj, BTW, databázu PIN kódov a pod.....
              Nevzpieraj sa príkazovému riadku, začni si precvičovať aj rôzne príkazy, nauč sa premýšlať cez http://www.commandlinefu.com/commands/browse a preštuduj si TO !!

              Rytmus KRAL 2009 - Rázny básnik 2 srdcom hovorí:
              "Chceme pravdu za moju neľútostnú bandu a slobodu a kerej ty nemáš ani šajnu ...nemáš ani šajnu ..."

              Veru tak.
              Držím palec.
              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: linux pre zaciatocnika a príkazový riadok 30.12.2010 | 01:11
                Avatar default Debian  Používateľ
                ja narozdiel od neho milujem prikazovy riadok :)
                R.K
                • Re: linux pre zaciatocnika a príkazový riadok 30.12.2010 | 13:11
                  Avatar nillsource   Používateľ
                  s tym linkom si zabil, akoby povedal rytmus... ved ja poznam len cd a rm.. a rm len preto ze som kamosovy v skole poradil ako premenovat subor: ved rename =>rm, no este ze mal zalohu :D
                  aj preto sa chcem s linuxom hrat, ved je to novy svet =)
                  • Re: linux pre zaciatocnika a príkazový riadok 30.12.2010 | 14:31
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    :-)
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."