Prechod serveru na Linux volba distribucie

Sekcia: Programovanie 23.01.2011 | 11:36
Avatar cotton   Používateľ
V ramci domacej siete mi bezi pomerne jednoduchy server (apche mysql, FTP a DLNA) Server vyuziva niekolko ucastnikov... V prvom rade moja domacnost a zariadenia v nej... 2x TV vyuzivajuca DLNA server 3x PC vyuzivajuce FTP, teda datove ulozisko a http server pre test zadani povecsine ktore mavam do skoly.. 2x satelit 1x HTPC... Potom su to asi 3 susedia v okoli par metrov od domu kde je dosah este pomerne slusny... Topologia siete asi nieje pre moju otazku podstatna... cely server mi bez na windowse a rozhodol som ze sa pokusim prejst na Linux

Tu riesim otazku aku distibuciu si vybrat.. Viem ze nato navod neexistuje no naviest ma snad niekto môze : )
Debian alebo Opensuse alebo nieco ine ?
Vramci VS som mal jeden semester Unix/Linux... zaklady sa da povedat ze mam... no prave aj takouto volbou sa chem ucit novym veciam...

Poziadavky:
- Nizky narok na HW. (chel by som ho spravovat zo shellu ak by to slo a takto sa ucit...no neviem ci to bude mozne v pripade programu ktory zabezpecuje DLNA server jedine zeby som ho nastail v prostredi a nasledne ho vypol.. ak sa to vôbec takto da..)
- Dobrá online podpora distribucie.

2 dôvodom preco som sa rozhodol prejst na Linux je ze chcem siet rozsirit na celu ulicu mezi vsetkych susedov (znamych) ktori o zdielany obsah maju zaujem).

Windows sa mi miestami zdal nestabilny a FTP server cez Filezillu nefungoval vzdy podla mojich predstav...DLNA server mal miestami problem s transkodovanim (programy pod linuxom podla toho co som cital taketo problemy nemajú) S HW pocitaca problem urcitenieje vykon je postacujuci...

A to je uz asi vsetko kazda padne vhod dakujem....
    • Re: Prechod serveru na Linux volba distribucie 23.01.2011 | 12:06
      Avatar cotton   Používateľ
      Prepacte neviem asi som nechtiac klikol na zlu sexiu az teraz som si to vysimol...
    • Re: Prechod serveru na Linux volba distribucie 23.01.2011 | 13:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      linuxove distribucie pre server su a je ich dost. medzi najcastejsie pouzivane patri debian, centos ci slackware. osobne by som dal prednost debianu, hlavne ak mas aspon zaklady prace s ubuntu
    • Re: Prechod serveru na Linux volba distribucie 23.01.2011 | 16:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      DEBIAN DEBIAN DEBIAN

      obrovsky repozitar zo vsetkymi potrebnymi balikmi
      sietova instalacia - zabezpecujuca ze len minimum potrebnych programov (len co si zvolis) na nainstaluje pri novej instalacii = nizsie naroky, najma ak tam nebudes mat graficke prostredie (co sa na server velmi nehodi)
      jednoducha instalacia LAMP (linux apache mysql php) samby, FTP - staci len par jednoduchych prikazov
      neuveritelna stabilita (hlavne u verzie STABLE - Lenny), ak teda nepotrebujes aktualnejsie verzie kedze stable je dost celkom zastaraly, ale aj debian testing je velmi stabilny, unstable nazov hovori sam za seba (skor vhodny na desktop)


      k tomu DLNA - nemam skusenosti ale predpokladam ze existuje command_line DLNA server pre linux, ktory nepotrebuje GUI a da sa nastavit aj cez SSH
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment