neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf

Sekcia: Konfigurácia 29.01.2011 | 22:55
Avatar listrdave Linux  Používateľ
Toto je snad zly sen .. nainstaloval som si debian squeeze nanovo a pri instalacii som si nedoins. graf. prostredie, vsetko som si rozbehol ale xorg.conf som nemal vytvoreny, tak som si tam dal povodny, ide mi sk_SK.UTF-8 ale nemozem sa prepnut na en_US.UTF-8 a je to dost otravne.

Skusal som dpkg-reconfigure xserver-xorg. aj dpkg-reconfigure locales kde som si nastavil sk a us UTF ale nic vzdy ked stlacim klavesovu skratku tak sa nic nestane a pisem na slovenskej klavesnici.

Neviete ako by som tuto neprijemnost vyriesit, hram sa s tym uz cely den a nic nereaguje

Skusal som aj updatedb a potom locate xorg.conf .. najde ho ale nic nereaguje

Je mozne ze pritom nenainstalovani graf. prostredia sa nieco nenainstalovalo? Inac mam Fluka
    • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 29.01.2011 | 23:06
      Avatar default Debian  Používateľ
      skor by som povedal ze xorg.conf nieje subor kde sa nastavuju tieto veci, ten sa pouziva iba ked sa pouziva graficxke prostredie, tam sa nic s timito vecami neriesi, cize toto nastavenie je v inom subore, skus to tu /etc/locale.gen , neviem ako je to v debiane, v archu sa to anstvuje v /etc/rc.conf , xorg.conf sa bude pouzivat len ked bude prostredie
      R.K
    • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 29.01.2011 | 23:20
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      setxkbmap us / setxkbmap sk qwerty ?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 30.01.2011 | 03:31
        Avatar listrdave Linux  Používateľ
        a dakujem .. hej to setxkbmap mi funguje .. este sa teda pokusim pozriet nato rc.locale

        Da sa to spravit na nejaku jednotiacu skratku ako som mal v xorg.conf ... napr: grp:alt_shift_toggle , myslim nieco podobne, priznam sa s tym ze tam nemam ziadne prostredie nahodene sa hram po prvykrat ako som zistil napr. aj to xorg.conf je spojene s inym :)
        • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 30.01.2011 | 12:10
          WlaSaTy   Návštevník
          Nastavenie klavesovej skratky sa dá naklikať v grafickom prostredí, ale ten príkaz sa dá mierne modifikovať.
          setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,sk -variant ,qwerty


          Ale, prezraď nám, čo myslíš pod prepnutím z sk_SK.UTF-8 do en_US.UTF-8?
          • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 01.02.2011 | 11:46
            Avatar listrdave Linux  Používateľ
            zaujimave .. to som nevedel .. a nevies do ktoreho suboru sa dany zaznam potom zapise? asi nie do xorg.conf .. lebo tam uz nieco podobne mam a to mi netaha .. no ako som zistil z horneho textu tak asi koli tomu ze tam nemam graficke prostredie .. ??
          • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 01.02.2011 | 11:53
            Avatar listrdave Linux  Používateľ
            no myslel som tym ze asi existuje vazba medzi pouzitym kodovanim a nastavenym rozlozenim klavesnice .. tak som to aspon doteraz chapal .. ze ked mam nastavenu slovenku klavesnicu ale pouzivam utf-8 kodovanie anglicke tak by mi asi nezobrazilo vsetky pismena zo slovenskej abecedy .. aj ked pri utf asi hej .. .. tak som tomu doteraz chapal ja
            • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 01.02.2011 | 20:28
              WlaSaTy   Návštevník
              Tá vezba fyzicky neexistuje a zobrazovanie znakov od nastavenia lokalizácie nezávisí. Inak by som si nemohol predsa prečítať noviny v azbuke ak nemám celý systém v Ruštine. Alebo nebodaj, nemohol by som si vôbec pozrieť ceny elektronických cigariet u čínskych velkododtávateľov (maloodber je cca 10USD za kus aj s pseudonabíjačnou, na SK somnašiel najlacnejšie s cenou cez 30 Eur). Je to tým, že lokalizácia zahŕňa jazyk ktorým hovoria programy, číselné a dátumové formáty, triedenie textov a podobne. Ale nezahŕňa zobrazovanie znakov a ani nastavenie klávesnice.

              Ale, prvotné nastavenie jazyka má dosah pri inštalácii keď inštalačný program distribúcie priinštaluje kompletnú podporu pre danú krajnu. Je to pre bežného uživateľa jednoduchšie.

              A kam máš dať ten príkaz? Tak to je dobrá otázka. Robustné prostredia ako GNOME alebo KDE majú na taskbare možnosť zobraziť ikonku klávesnice a v nej sa nastavuje predvolená klávesnica aj s alternatývnimy klávesnicami. Takže to skús naklikať.
    • Re: neberiemi prepnutie klavesnice def. v xorg.conf 30.01.2011 | 04:16
      Avatar yetti Gentoo, CentOS, Sabayon  Používateľ
      tu je vypis z mojho xorg.conf-u.
      na zmenu klavesnice su treba tri premenne: XkbLayout, XkbVariant, XkbOptions.
      Section "InputDevice"
      Identifier "Keyboard0"
      Driver "evdev"
      Option "Device" "/dev/input/event3"
      Option "CoreKeyboard"
      Option "XkbRules" "xorg"
      Option "AutoRepeat" "500 30"
      Option "XkbLayout" "us,sk"
      Option "XkbVariant" ",qwerty"
      Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
      EndSection

      na mojom fluxboxe funguje na 100%!!!
      nie su potrebne ine skripty, tie su dobre ako zaloha.
      len prepinas pomocou alt-shift
      --<br/> Pekný deň a úsmev na tvári !!!