SLOVAK DVORAK

Sekcia: Komunita 22.02.2011 | 15:44
Avatar Radoslav Schudich Ubuntu  Používateľ
cawww. rad by som sa opytal na DVORAKove rozlozenie pre slovencinu.
Bol som normalne qwerty "odchovanec" a strojopisnú rýchlosť som mal tak cca 500.

minuly rok som sa rozhodol prejst na dvoraka, ale kedze som nenasiel ziadnu slovensku verziu a na anglickej alebo ceskej sa dost blbo pisali interpunkcne znamienka, tak som vytvoril vlastnu. Zatial do mainstreamu linuxu to nechcu dat, lebo ze slovenskym dvorakom nikto nepise. :D
Co vy nato, nezmenime to?

http://ssuuddoo.6f.sk/download/dvorak-sk.png
xixi
    • Re: SLOVAK DVORAK 22.02.2011 | 15:52
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: SLOVAK DVORAK 22.02.2011 | 15:54
      p-p   Návštevník
      nechcem ti kaziť nadšenie, ale niečo podobné už existuje http://www.fi.muni.cz/~xkeder/dvorak/
      • Re: SLOVAK DVORAK 22.02.2011 | 16:55
        Avatar Radoslav Schudich Ubuntu  Používateľ
        :D neboj, nadsenie nekazis. ved informovat treba.

        toto rozlozenie poznam, ale ked sa na to pozries zblizka, tak pisanie áäôéíýďčňľšž je utrpenie, keďže je každý tento znak druhotný iba pomocou mŕtvych klávesov.

        slovencina a cestina maju 46 znakov a nie iba ako anglictina 27 alebo tak nejako,
        preto je v nasom qwerty hore namiesto cisel makcene.

        som s tym prepisoval knihy, tak som to musel zefektívnovat pri plnom vyskyte vsetkych pismenok. Jasne, ze prijimam kazde navrhy a zmeny.

        ide mi o efektivitu. skúsil som aj také nieco, ze som pomenil aj horne rozlozenie s cielom, aby ak sa da, pisal pismeno bez a s interpunkcnym znamienkom tym istym prstom.
        znazornenie:
        pisem s nim uz polroka a oproti bývalemu systemu sa mi javi efektivnejsi,
        (ver mi, strojopis ma bavi, robil som aj statnu skusku, prepisoval knihy a dokonca som si aj kupil The Typing of the Dead, pisem preto, lebo to beriem nie ako pokus zaujat, ale seriozna analyza efektivnosti a tvorivosti, o co v linuxe myslim, ze aj ide).

        ssuuddoo
        Ubuntu and Crunchbang#! linux user
        xixi