obnova zavadzaca

Sekcia: Ostatné 01.03.2011 | 21:00
qemi   Návštevník
dobry vecer. zaobstaral som si externy hdd, pripojil ho k notebooku a nainstaloval som na neho openSuse 11.3 ( min graf. prostredie - serverove riesenie ). moj problem je v tom ze pokial je externy hdd od notebooku odpojeny tak mi notebook vypisuje ze sa nenasiel GRUB a nespusti mi Win7, ktory bol v notebooku uz predtym nainstalovany. prosim poradte ako mam spravit to, aby mi Win7 spustalo aj bez nutnosti pripojenia externeho hdd. dakujem za rady
    • Re: obnova zavadzaca 01.03.2011 | 21:23
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Zjednodušene povedané,

      musíš si pri inštalácii openSuSe vybrať možnosť inštalovať GRUB na MBR (Master Boot Record), t.j. tam, kde je aj "zavádzacia stopa" pre Win 7. Teraz to vyzerá tak, že si si nainštaloval GRUB zavádzač na ten externý HDD a nie na interný HDD (MBR), kde ho má aj Win7....

      Asi len nanovo preinštalovať openSuSe, s tou možnosťou dať Grub do MBR ..

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: obnova zavadzaca 01.03.2011 | 23:31
        qemi   Návštevník
        no tak som preinstaloval openSuse, GRUB som dal na MBR a teraz ked odpojim externy hdd tak mi pise:
        GRUB loading, please wait...
        Error 21
        • Re: obnova zavadzaca 01.03.2011 | 23:44
          WlaSaTy   Návštevník
          No. Neviem ako v prípade Open SuSe, ale logika hovorí že máž obnoviť pôvodné (asi wirdos) MBR a GRUB máš nainštalovať do MBR toho externého disku.
          • Re: obnova zavadzaca 02.03.2011 | 00:56
            qemi   Návštevník
            a ako to povodne ( wirdos ? ) MBR obnovit?? do takychto veci sa velmi nevyznam.
            • Re: obnova zavadzaca 02.03.2011 | 01:04
              qemi   Návštevník
              uz som to nasiel stacilo mi len otvorit oci a trocha viac sa posnazit :) aj tak vdaka za rady :)

              p.s.: postupoval som podla http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/259/index.html