Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku

Sekcia: Konfigurácia 02.03.2011 | 15:39
framfield   Návštevník
Ahojte,

nainstaloval som si Archlinux s prostredim Gnome, jadro 2.6.37 a mam problem so zvukom z repraku - konkretne nejde vobec. zvuk zo sluchadiel im ide, ale z repraku laptopu nie. V alsamixery je nastaveny na plnu hodnotu.
laptop mam: dell vostro 3300 a zvukovka by tam mala byt podla vypisu nasledujuca:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
Subsystem: Dell Device 043f
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 46
Memory at fbc00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: HDA Intel
Kernel modules: snd-hda-intel

neviete mi niekto poradit kde by mohla byt chyba a ako ju pripadne odstranit? Archlinux skusam prvy krat, takze nie som v nom velmi zbehly. vopred dakujem.
    • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 15:44
      Avatar default Debian  Používateľ
      pozi do predvolieb zvuku tu ci mas spravne zvoleny vystup, ci tam nemas namiesto internal audio headphones
      R.K
      • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 16:23
        framfield   Návštevník
        diky za odpoved. toto som vobec nenasiel v nastaveniach. nevies ako sa vola ten balik, skusil by som ho najst a doinstalovat. alebo spustit cez konzolu, ak tam je, iba ho nevidim.
        • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 16:35
          Avatar default Debian  Používateľ
          to je myslim sucast gnome ak ho mas tak bude v System->Predvolby->Zvuk ,a este existuje aj jedna konsolova aplikacia, nazyva sa alsamixer , tam pozri tiez ci mas nastavene veci spravne
          R.K
          • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 20:04
            framfield   Návštevník
            ten alsamixer som pozrel, tam je vsetko ok, ako som pisal hned na zaciatku. v system -> predvolby, mi prave ten 'zvuk' chybal. neviem, preco to tam nie je, ked mam gnome nainstalovane.
            uz sa mi to podarilo spravit, akurat nemam ani tusenie ako som to spravil :) popozeral som nejake nastavenia podla stranky wiki.archlinux.org, spustil nejake modprobe a nakoniec som doinstaloval pulseaudio, co mi nakazalo zase odistalovat nieco ine. nakoniec som to restartoval a uz mi to ide, aj ten 'zvuk' v predvolbach sa uz objavil. moc mudrejsi z toho nie som, kedze neviem co presne pomohlo, lebo sa mi nechcelo restartovat po kazdej zmene, ale uz to ide ;) dufam, ze som si nieco pri tom nepokafral.
            • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 20:06
              framfield   Návštevník
              cim som vlastne chcel povedat, ze ak sa najde niekto, kto mi vysvetli, preco to neslo a uz to ide a preco to zrejme slape prave s tym pulseaudio, tak budem vdacny. lepsie je to pre buducnost pochopit ako iba tipovat :)
              • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 20:25
                Avatar default Debian  Používateľ
                no ten pulse audio je prave to co ten zvuk ovlada a riadi, comu nechapem ani ja ze si ho tam nemal uz od zaciatku, ja si pametam ze v archu som ho mal a neinstaloval dodatocne, mozno to bolo nastavene primarne na sluchatkovy vystup a ked si nahodil pulse audio tak to preplo na internal, dobre si urobil, ved si vlastne spravil to co bolo treba, nainstaloval si ten nastroj o ktorom som napisal na zaciatku, mozno pride niekto s inou verziou :) , ale arch wiki je fajn spravena, ked pojdes podla nej tak hadam nic nepokazis, len si si mal zistit nazov toho co to odstranilo, ale asi nic potrebne ak vsetko bezi, mozno to bol daky stary nastroj na ovladanie alebo daco take....
                R.K
                • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 20:53
                  framfield   Návštevník
                  mozno som spravil chybu tam, ze som si nedal nainstalovat komplet gnome aj s extras. nainstaloval som si iba system a potom som si pridaval postupne programy, ktore pouzivam. chcel som si to takto vyskusat, aby som nemal v systeme bordel a mal tam iba to, co sam chcem. zvuk uz ide a zatial sa mi velmi paci to, co vidim :)
                  v podstate to iba skusam a hram sa s archom, takze sa nic nestane, ked to cele naformatujem a nahodim znova a budem si lepsie vsimat co robim s tym zvukom.
                  tie baliky co sa odinstalovali sa volali tak isto ako tie, co sa nainstalovali, akurat v tych novych bolo este pridane xxx-xxxx-pulse. jeden sa tusim vola gnome-media a nainstalovalo sa gnome-media-pulse.
                  dakujem za pomoc a nasmerovanie.
                  • Re: Archlinux - nefunkcny zvuk z repraku 02.03.2011 | 21:08
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    dobre robis, ak mozem jednu vec by som este raz povedal, pri tychto distrach co si vsetko nastavujes sam a menis , a pracujes s konfigurakmi je dobre si robit zalohy prave tych co menis, viem ze aj preinstalovanie systemu je moznost, ale ak niektore veci zaopatris a budes sledovat kazdy svoj krok, tak to privedies skor k dokonalopsti, ako metodou pokus/omyl a ziadna zaloha , co som si vsimol tak hlavne je dobre mat v zalohe xorg.conf rc.conf a subor inittab
                    R.K