Zmena prav

Sekcia: Konfigurácia 11.03.2011 | 23:36
Rado   Návštevník
Zdravim,

pouzivam ubuntu 10.10 a mam problem so zmenou prav suboru. Subor je typu .jar a nejde mi zmenit pravo spustania suboru ani v grafickom mode cez vlastnosti a ani v terminali cez prikaz chmod a ani v terminali spravcu (aj ked neviem aky je tam rozdiel medzi nimi). subor sa nachadza na disku, ktory je pripojeny. prikazom java -jar "nazov_subor.jar" sa vsak spusti ale predsa je to pohodlnejsie klikom ako stale sa nastavovat na disk a potom vypisovat ten prikaz...

dakujem za pomoc
    • Re: Zmena prav 11.03.2011 | 23:45
      Avatar default Debian  Používateľ
      ak chces menit chmod musis to robit ako root
      R.K
      • Re: Zmena prav 11.03.2011 | 23:54
        Rado   Návštevník
        samozrejme pouzival som sudo chmod. pokial moje vedomosti siahaju tak som to robil ako root. a v terminali spravcu som to tiez robil ako root nie?
        • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 00:02
          Avatar default Debian  Používateľ
          tak co sa stane ked vo vlastnostiach das ze povolit spustenie ako programu? a co to je za disk, externy ci dake CD/DVD
          R.K
          • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 00:08
            Rado   Návštevník
            Ked vo vlastnostiach zakliknem fajku ze povolit spustanie hned sa sama od seba odklikne, podobne ked sa pokusam vyrolovat zmenu prav a zmenim hociake prava hned sa prepnu spat. Disk nie je CD/DVD tam by sa asi moc prava menit nedali predpokladam. Je to oddelena particia disku. Na jednej mam system a na druhej subory kde je aj inkriminovany .jar subor
            • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 00:16
              Avatar default Debian  Používateľ
              skusal si sudo su potom sudo nautlius a v tomto rootovskom rezime to menit?
              R.K
              • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 00:27
                Rado   Návštevník
                sudo nautilus nefunguje, sprava sa to uplne rovnako. sudo su som skusal ale neviem ci nerobim niekde v prikaze chybu lebo mi vypisuje id chmod je nezname. zadavam to v tvare sudo su chmod 700 nazov_suboru.jar a skusal som aj u+x ale nefunguje ani jedno.
    • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 14:50
      Avatar Tomas Hreben OpenSuse 12.1 , win 7  Používateľ
      Zaujimalo by ma ze vcom si robil ten jar- subor. ja na to pouzivam netBeans a tam si dam vytvorit jar subor a potom len zmenim prava na spustitelny pre vsetkych uzivatelov a ide to. Mohol by to byt aj tvoj problem.
      • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 15:18
        Rado   Návštevník
        Dany .jar subor nie je moje dielo a teda neviem ti povedat v com bol vytvoreny...
    • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 16:35
      WlaSaTy   Návštevník
      No, a na akom disku je ten súbor ktorému nedokážeš zmeniť práva?
      • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 17:07
        Rado   Návštevník
        neviem ako presne to myslis. mam jeden hdd na ktorom mam 3 particie - prva particia je ubuntu, druha particia je prazdna na odkladanie suborov a na poslednej mam windows a prave na tej druhej je ten subor. dufam ze si potreboval toto ...
        • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 17:24
          WlaSaTy   Návštevník
          Pretože ak máš ten súbor na disku nepodporujúcom unixoidné práva, tak to na ňom nenastavíš.

          Ozaj, ten popis prázdneho disku som nepochopil. Ty áno?
          • Re: Zmena prav 12.03.2011 | 17:32
            Rado   Návštevník
            No mozno som to zle pomenoval, nie je to prazdny disk. Je to disk sformatovany na NT filesystem (co zjavne sposobuje tvorbu novych vrasok na mojom cele) a mam na nom poukladane rozne subory. prazdny som myslel bez OS. Diky moc za radu, ani by ma nenapadlo ze filesystem moze mat v tomto prsty, zas som o nieco mudrejsi ... :)