32bit OS na 64bit proc

Sekcia: Hardware a Drivery 02.04.2011 | 00:34
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Zdravím. Dnes som (ne)šťastnou náhodou vyhľadával špecifikáciu mojej matičnej a zistil som po dvoch rokoch, že PC ktorý používam ( bol kupovaný od ruky od neznalca ) je vybavený matičnou s "HyperTransport link to the AMD Athlon 64/Athlon 64 FX CPU", čiže používam 64bit procák. Doteraz som inštaloval 32bit systémy a teraz sa už týždeň hrajem s Gentoo ( stále ale len na úrovni tty, dnes som mal v pláne kompilovať jadro - čo lepšie robiť v piatok podvečer :) ). Je to budúca workstation, čiže wmaker, nejaký light browser, vim, texmaker a pod.. Žiaden flash, zvuk ani video sa na tom púšťať nebude.. Pýtam sa teda, oplatí sa mi prejsť na 64bit verziu ? Trošku ma to irituje, že na 64bit procáku mi beží 32bit systém. Aké sú výhody/nevýhody používania 32bit OS na 64bit procáku?

Ďakujem za odpovede, prajem pekný piatkový večer
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: 32bit OS na 64bit proc 02.04.2011 | 01:01
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj.
      Ten CPU ktorého názov si opísal z príručky je 32bit, ale s rozšírením 64bit adresácie pamäte. Prechodom na to, čo nazývaš 64bit OS získaš možnosť adresovať viac ako 4G RAM na proces. Zopár vecí pôjde trošku rýchlejśie a zopár vecí zas pomalšie.

      V prípade gentoo stačí zmeniť CFLAGS a dať kompletný rebuild aj s ručnou rekompiláciou jadra a jeho zavesením do boot managera.
      • Re: 32bit OS na 64bit proc 02.04.2011 | 01:03
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Ok vďaka, už som sa zlakol.. Vďaka, považujem za vyriešené
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people