cd-rom

Sekcia: Hardware a Drivery 15.04.2011 | 16:35
adykr   Návštevník
Dobry den. Chcel by som sa spytat na jednu vec. Od kamarata som si pozical kopu dvd-ciek s filmami. Su tam avi filmy. On pouziva xp a tie filmy vypaloval zrejme v neru. Ja pouzivam greenie linux na asus x51l notebooku. Preco sa nemozem dostat k suborom na diskoch? cd mechanika pracuje. kazde ine cd alebo dvd mi hned precita, len tieto nie. po istom hladani problemu som zistil, ze mi subory ukaze v priecinku /media/(nazov disku)/ , ale nemozem ich ani prehrat ani kopirovat. stale mam pristup zamietnuty. ani terminalom ich nemozem kopirovat. na ploche mi neukaze ikonu mechaniky. pritom ked som skusal tie cd u znameho co ma win7 tak bez problemov sa dalo pracovat so subormi. zeby som nemal nejake windows prava??? co s tym mozem robit? prosim poradte.
    • Re: cd-rom 15.04.2011 | 16:44
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      veľmi zaujímavé. ako root sa tam dostaneš?

      skús stlačiť alt+f2 a napísať tam toto: gksu nautilus
      • Re: cd-rom 15.04.2011 | 17:47
        adykr   Návštevník
        Vdaka za radu. Ak by ste si chcel pozriet screen tak na adrese http://www.uloz.to/8666320/screen-tar-gz. Takze ked som vykonal co ste mi radil, tak som ziskal pristup k prehraniu filmu. Ovsem ikona mechaniky sa nezobrazuje a ani kopirovat sa mi neda. a mam aj dalsiu otazku. asi sa nevyhnem pisaniu prikazu pri kazdom zo ~150 DVD?
    • Re: cd-rom 15.04.2011 | 17:10
      WlaSaTy   Návštevník
      Žeby si z Teba niekto vystrelil a dal v tom vypalovaciom SW zašktrnúť Rock Ridge extension pre CD? Inak si neviem vysvetliť hlášku Permission Denied.

      keby to bola iná hláška, niečo ako źe nemôźem prečítať blok, tak by som si dovolil tvrdiť že potrebujeś vyčistiť mechaniku, alebo že si tvoja mechanika nerozumie s tou značkou "short strategy phtalocyanine" noname médií. Ale, to by už dávno bolo vidno vo výstupe z príkazu dmesg.
    • Re: cd-rom 15.04.2011 | 17:27
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Mozno je to blbost ale skus sa pozret ci mas prava na tu mechaniku

      menu--->sprava--->pouzivatelia a skupiny--->pokrocile nastavenia--->Použivatelske prava --->zaškrtnut použivanie mechanik CD-ROM

      skus uvidis mozno pomoze
      • Re: cd-rom 16.04.2011 | 16:54
        adykr   Návštevník
        No nakoniec som bol nuteny nainstalovat winxp, aby som mohol pracovat so subormi. Niektore veci sa zrejme v linuxe nedaju vyriesit bez profesionala na vedlajsej stolicke...
        • Re: cd-rom 16.04.2011 | 16:59
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          nabuduce mozes skusit instalnut XP do nejakej virtualnej masiny (virtualbox)
          ja tak pouzivam itunes a SW pre GPS logger
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 17:02
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Opäť si sa vyjadril dosť nepresne o "Linuxe", čím dosť zahmlievaš pre ostatných "linuxových nováčikov" podstatu a vyvolávaš pochybnosti o celom Linuxe, ako keby si nevedel poradiť s AVI filmom, transformovaným na DVD.

          V tvojom prípade je pravda taká, že máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom. Pevne verím že pri vyskúšaní iných distribúcií, rovnako zrozumiteľných a ľahko ovládateľných si tie AVI súbory prehráš na jedno kliknutie, ved o to ti ide .
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 17:31
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            Tak tak ... myslim ze najlepsia distribucia pre uplneho novacika je Linux Mint ... je zalozeny na Ubuntu a od zaciatku je tak prednastaveny ze fakt nemusis nic robit ... staci ho len nainstalovat a vsetko funguje uz od zaciatku ... maximalne doinstalujes nejake programy ktore pouzivas ...

            Je skoda prist o dalsieho linuxaka z dôvodu zle vybranej distribucie a mala skusenosti. Mi to pripomina ako keby clovek ktory jazdil na aute s automatom, prejde na manual a povie ze toto auto je zle lebo musim preradovat rychlosti.

            Ale koniec koncov aj ja som tak zacinal ... najprv som nainstaloval dual boot potom som si myslel ze som uz velky linuxak :-D tak som si dal len linux :-D a hold po mesiaci som robil znova dualboot .... :-D potom sa to nejako zlomilo a nasiel som vsetky potrebne programy na linux ktore k svojej praci potrebujem a posledny rok a pol som len cisto na linuxe a vobec nebanujem ... dokonca sa mi tu pozdava viacej ako na win... zvykol som si a vobec sa necitim ze by som bol o nieco ukrateny .... akurat vseci zakaznici co vidia moj PC tak sa cuduju ze co to tam mam :-D a hlavne sa kochaju 3D kockou :-D a vsetkym tym super efektom ktore mam v compize ... :-D potom sa ma pytaju ako to daju do windowsu :-D ale inak som presiel na linux z financnych dôvodov ze nemusim nikomu nic platit a kôli bezpecnosti ziadne ..virusy ziadne somariny okolo.....

            • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 18:08
              menom   Návštevník
              Dnes som cez terminal instaloval compiz a
              ked si ho spomenul, tak sa chcem opytat ako vyriesit toto:


              Nie je možné spustiť aplikáciu nastavenia vášho správcu okien

              Správca okien "compiz" nemá zaregistrovaný nástroj pre nastavenie


              A este ako sa da dat na kazdu plochu ine pozadie, lebo po zmene sa menia vsetky naraz.
              • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 18:44
                Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                najskôr :

                sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

                potom:

                emerald --replace
                • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 19:21
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  je emerald vobec potrebny ??
                  mint debian ho ani nema v repozitaroch, pouzivam GTK window decorator
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 19:31
                    Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                    teoreticky ani nie ... ja cez synaptic nainstalujem vsetky veci co ku compizu patria a instalujem Fusion icon a potom do prikazov spustenych po starte davam fusionicon --replace a funguje bez problemov ...
                    • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 19:47
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      ja tiez mam fusionicon nastaveny na spustanie pri starte (aj ked bez parametre --replace, ktoreho vyznam pre tuto app nevidim)
                      tiez mam vsetky veci patriace ku compizu nahodene (extra pluginy, CCSM) ale emerald sa stara len o dekoracie okien takze ak niekto nepotrebuje 1000(ak nie aj viac) nastaveni okrajov okien tak ani nepotrebuje emerald

                      vlastne ani compiz nie je potrebny :-D, ja ho mam len kvoli DOCKY
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 18:51
                Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 16.04.2011 | 19:01
                  menom   Návštevník
                  Díky za info.
          • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 17.04.2011 | 10:26
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            neber toto ako rypanie, ale trochu mam ten pocit, ze ak je nieco zle s mojou pracou tak to chces za kazdu cenu zvyraznit. ako vidis, nejde o problem greenie ale o problem s podivne napalenymi mediami.
            • Re: máš zlú skúsenosť IBA s jednou z mnohých linuxových distribúcií - Greenie Linuxom 17.04.2011 | 11:56
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Tak si nechaj si svoje pocity a nerýp ...
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: cd-rom 16.04.2011 | 20:39
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          z akého si mesta? môžeš niekomu tie DVD-čka požičať?

          a inak, pre tých, čo majú fakt radi filmy - za dákych 75€ sa dá kúpiť externý pevný disk s kapacitou 1.5TB. ak by sa to zjednodušilo na 1500GB (viem, nie je to presné) a jeden film má 1.5GB (zase príklad), tak by sa ich tam zmestilo dosť. kto to chce vypočítať? :)
          • Re: cd-rom 17.04.2011 | 02:43
            adykr   Návštevník
            Pani nemal som vobec umysel odradzat potencionalnych zaujemcov od linuxu. Len som mal termin vratenia tych dvd a stracal som dusevny klud pri predstave, ze neziskam ziaden film do zbierky. Mam uz 3 TB externy disk usb 3 a som velmi s tym spokojny. Akurat lutujem, ze moj notebook nedisponuje zasuvkou eSATA. Velmi rad sa opet vratim k linuxu, pretoze som prekvapivo zistil, ze mi v xp chyba okrem ineho viac pracovnych ploch (teraz to mam vsetko strasne "namliagane" na jednej ploche). Skusim teraz ten Mint. Mal som aj fedoru, dobry system, len mi tam chybala komplexna podpora medii. Horkotazko sa mi tam podarilo rozbehat mp3... Niekedy sa pytam, preco v linuxe (asi) nieje taky balik ako vo windowse K-Lite Mega Codec Pack, ktory by vyriesil vsetky problemy.
            • Re: cd-rom 17.04.2011 | 10:24
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              je to v podstate velmi jednoduche s tymi multimediami - niektore distribucie linuxu to maju priamo na mediu, ine to maju na internete a podla navodu sa to da nastukat... s nastavovanim fedory pre multimedia boli u mna vzdy problemy, no naposledy som jej daval daku sancu pred vela vela rokmi.

              v *buntu systemoch mas tzv. medibuntu. server, kde mas rozne multimedialne kodeky. tie sa daju do *buntu nahodit, v greenie ci v minte uz su na mediu.
              • Re: cd-rom 17.04.2011 | 14:18
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                fedora ma fusion repozitare kde su baliky na podporu vsetkych standartnych aj nestandartnych multimedii (ak sa nemylim) velmi podobne medibuntu respektive debian_multimedia repozitarom
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: cd-rom 17.04.2011 | 14:35
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  tak veru. urobiť pár krokov na pridanie toho repozitára, doinštalovať balíky a audio/video súbory sa prehrávajú. žiadna veľká veda.
            • Re: cd-rom 18.04.2011 | 11:43
              Avatar drak_dragon   Používateľ
              Co sa tyka multimedii, ako tu bolo nacrtnute - je to zalezitost repozitarov jednotlivych distribucii. U niektorych distier bol nejaky metabalik obsahujuci kniznice na podporu vsakovakych multimedii vytvoreny (Ubuntu a ubuntu-restricted-extras), u inych nie a je treba nahadzovat kazdu kniznicu zvlast. Co sa tyka Ubuntu, tiez prehravace multimedii ponuknu dany kodek na stiahnutie, pokial pri pokuse o prehratie prislusneho suboru nie je pritomny v systeme.
              Kazdemu vyhovuje nieco ine - niekto mozno nepotrebuje mat v systeme pritomnych milion kodekov ku kadecomu, niekomu staci len minimum kodekov - a podla toho si dane kodeky stiahne. Ked som pouzival win, takisto som sa obracal na K-Lite Mega Codec Pack. Ale ked sa nad tym zamyslim, zrejme som nikdy nevyuzil ani desatinu vsetkych kodekov, ktore som mal nainstalovanych.
              • Re: cd-rom 18.04.2011 | 19:40
                adykr   Návštevník
                Tak mam nainstalovany mint 10 a len by som chcel poznamenat, ze sa s tymi dvd-ckami chova uplne rovnako ako greenie. Skusil som predtym aj Mepix a rovnaky vysledok. System ma odmieta. aj ako roota. Ba co viac, vsimol som si, ze akokeby nieco zamrzlo vo vnutri linuxu, pretoze uz nenacita ani bezne media, co mi vzdy sli az kym nerestartujem system. Pisem to iba pre zaujimavost. Uz mi na tom nezalezi. Myslim, ze by sa tak isto chovalo aj ubuntu alebo rovno Debian, z ktoreho vsetky distribucie vychadzaju. Zrejme je tam nejaka chybicka v ovladacoch. Pouzivam linux tak tri roky a nikdy som to nezazil. U xp som mal ohodne castejsie vseliake problemy hlavne s virmi. Chcem sa podakovat p. Hoferekovi za dobru radu, vdaka ktorej som mohol aspon pozerat tie filmy. Prajem prijemny den.
                • Re: cd-rom 18.04.2011 | 21:32
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Prajem dobrý večer, adykr.

                  Zaujímalo by ma, akú radu si použil od Hofereka, že si si nakoniec pochutnával na AVi filmoch na DVD nosiči. Pretože sám nepoužívam Greenie, žiadam o túto informáciu v mene tých, ktorí Greenie distro používajú.

                  Takže chlape (a.k.a. adykr), napíš ako si konkrétne postupoval, popíš postup krok za krokom aby aj ostatní vedeli ako na to, pri prehrávaní AVI filmov v Greenie Linuxe.

                  :-)
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: cd-rom 18.04.2011 | 21:55
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    fascinuje ma, ako musíš neustále rýpať. a fascinuje ma aj to, že nedokážeš prečítať čo som tu písal o tom, že v minte či greenie sú multimediálne kodeky prítomné :)

                    btw ani ja neviem, ako som pomohol :)
                    • Re: cd-rom 18.04.2011 | 22:09
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      No tak sa od-fascinuj a nerýp.
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: cd-rom 18.04.2011 | 22:48
                        adykr   Návštevník
                        teda ludia vobec neviem co si mam o vas mysliet. :( ste azda male deti? Mal som realny problem a prisiel som sem po radu, a tiez sa podakovat. necakal som nejake emocionalne vybuchy.
                        • Re: cd-rom 19.04.2011 | 01:27
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          to je tu bežné už roky, niekto nemá rád prácu niekoho iného a tak sa ju celé roky snaží potopiť. Som rád, ak sa ti podarilo vyriešiť problém, či už kompletne alebo aspoň čiastočne :)
                          • Re: cd-rom 19.04.2011 | 01:43
                            Avatar menom   Používateľ
                            Greenie 7l používam odkedy vyšlo na staršom HP a mám len dobrú skúsenosť.

                            Dnes som znova skúsil prehrať filmy (container AVI codec Divx aj Xvid) a ide to úplne normálne.
                            Mám stiahnuté najnovšie aktualizácie, a teda podľa mňa problém nie je v Greenie.

                            • Re: cd-rom 19.04.2011 | 11:13
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              standartne je problem medzi stolickou a klavesnicou
                              zadavatel topicu si to nastastie vie priznat
                              a prisiel po riesenie(medibuntu repo) a aj podakovat

                              zvysny flame nekomentujem
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: cd-rom 19.04.2011 | 12:41
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Ahoj.

                          Ak za "emocionálne" výbuchy považuješ moju otázku:

                          aby si konkrétizoval, čo si použil ako vyriešiť tento problém (s prehratím AVI súborov na DVD) na tvojom PC, TAK JE TO TVOJ PROBLÉM.

                          Netreba ti pripomínať, že sem často chodia užívatelia Greenie Linuxu po radu, a preto si myslím, že je fér voči týmto osobám, poskytnúť postup riešenia a prípadne, keď je Téma vyriešená označiť ju ako vyriešenú. Takže mna Greenie nezaujíma, neriešim, ale si myslím, že sa s riešením (ak je) treba podeliť s ostatnými členmi málopočetnej Greenie komunity.

                          Takže ta poprosím, neťahať ma zbytočne do rôznych fiktívnych alebo emocionálnych súvislostí s osobou S. Hofereka, pretože s ním nemám nič spoločné.

                          :-)
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: cd-rom 21.04.2011 | 22:13
                            adykr   Návštevník
                            ako som teda vyriesil svoj problem so spatne napalenymi mediami? tak ze som mal kratkodobo nainstalovane win xp. Ked som prekopiroval subory na hdd, tak uz nebol problem ich prehrat v linuxu.
                            • Re: ... 21.04.2011 | 22:48
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ahoj.

                              ďakujem za tvoju odpoveď, ešte doplním, že ak by sa niečo zmenilo alebo pribudli nové skutočnosti, treba to napísať sem do threadu (aj v záujme pre spomínanú Greenie komunitku).
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: cd-rom 21.04.2011 | 23:13
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Zabudol som formálnu vec.

      Označ teda túto diskusiu za vyriešenú.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: cd-rom 22.04.2011 | 00:10
        adykr   Návštevník
        ano diskusiu oznacujem za vyriesenu. Mimochodom pouzivam Mint, nie Greenie. Ale vlastne to je jedno. Oba systemy su uplne rovnake az na ten vzhlad.
        • Re: cd-rom 22.04.2011 | 18:47
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Kriste Pane,
          tak takto nehovor o Mint Linuxe a neprirovnávaj ho k zostaveniu Greenie. Sú to 2 úplne odlišné (kvalitatívne aj kvantitatívne) vecičky, ktoré vzájomne vôbec nesúvisia a nikdy ani nebudú.
          Radšej už označ tento tému za vyriešenú ... tá "kvačka" vpravo hore na začiatku témy.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: cd-rom 22.04.2011 | 19:48
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            samé novinky som sa dozvedel z toho čo si napísal :)
            • Re: cd-rom 22.04.2011 | 19:49
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              inak tiež som z toho totálne mimo, že čo sa to tu rieši a čo sa vlastne používa :)
              • Re: cd-rom 22.04.2011 | 22:57
                adykr   Návštevník
                preboha vymazte tento topic a hotovo.