Linux, firefox

Sekcia: Ostatné 20.04.2011 | 12:34
FeFe   Návštevník
Ahoj mam Linux ubuntu 6.10 a chcel by som nainstalovat namiesto Firefoxu 2.0, firefox 3.0. Je to mozne ?
Dakujem
    • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 12:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      mas takmer 5 rokov staru distribuciu, ktora uz davno nema podporu aktualizacii
      nainstaluj si novsie ubuntu (alebo skus upgrade) tam uz bude novsi firefox

      ak by si ale velmi chcel tu mas firefox 4
      http://download.mozilla.org/?product=firefox-4.0&os=linux&lang=sk
      staci skompilovat (nemal by byt problem)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 12:59
        fefe   Návštevník
        Takto ja mam Ibook G3 co je dost slabe, procak 800Mhz pre MAC a mam tam nainstalovany Ubuntu 6.10 ale tam je Firefox 2.0 co mi nestaci. Potrebujem minimalne firefox 3.0. V akej verzii linuxu je firefox 3.0 ?
        • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 13:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          nemusíš dávať ubuntu, môžeš dať niečo čo je nové a zároveň menej náročné.

          stará dobrá pravda pri linuxe - na starý PC nedávať starý linux, ale nový linux, ktorý je funkčný aj na starších počítačoch.
          • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 13:38
            fefe   Návštevník
            Funkčný bude ale spomalený.
            • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 13:39
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              niekedy tak spomalený, že bude nefunkčný. alebo sa to jednoducho nebude dať nahodiť.
            • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 13:56
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
              Ak nechces opustit ubuntu tak odporucam najnovsie ubuntu a zmenit prostredie na LXDE alebo skusit rovno lubuntu. Potom to uz iba doladit povypinanim sluzieb ktore nevyuzijes.
              Riesennim by tiez mohlo byt minimalisticke ubuntu ale predpokladam ze tam to chce uz trochu vedomosti.
              http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,35688.0.html
              • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 14:00
                Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                Este obraz disku
                http://cdimage.ubuntu.com/ports/releases/10.10/release/
        • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 13:42
          WlaSaTy   Návštevník
          No, tak to bude dosť sranda nájsť na internete. Hlavná stránka firefoxu mi neponúkla možnosť stiahnúť univerzálnu inštalačku pre Power PC a Ubuntu už dávno zahodilo podporu architektúry Power PC. Existujú však neoficiálne buildy Ubuntu aj pre PPC, len neviem či máš pre ne dostatok RAM a či tie buildy podporujú aj G3.

          Takže máš ešte ďalšiu možnosť ktorá ma napadá. Zaprasiť si systém vývojárskymi balíkmi, stiahnúť si zdrojáky firefoxu a preložiť si to. Len či Ti to na niečo bude, tak to už nehám na Teba. Mne FF v pohode zožerie 1/4GB RAM bez mihnutia oka.

          PS.: Ja si v kľude fungujem na 1.2GHz G4 s 1GB RAM a gentoo. Ale mám o generáciu novší procesor.
          • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 14:07
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            aké distribúcie sa kamarátia s jeho CPU? Debian má hromadu rôznych architektúr, šiel by tam?
            • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 14:23
              fefe   Návštevník
              Ist pojde ale ako ? Posledna verzia debianu je 6 a myslim si ze pojde ale dost spomaleno
              • Re: Linux, firefox 20.04.2011 | 15:33
                WlaSaTy   Návštevník
                To s tým spomalením máš odkiaľ? Rýchlosť systému je v dnešnej dobe závislá hľavne od veľkosti RAM. Pokiaĺ máš základný model s 128M alebo nebodaj 64 M RAM, tak je debian lepśou voĺbou ako ubuntu. Len si je potrebné nahodiť nejaké odľahčené prostredie a neotvárať veľa záložiek v FF. A s flashom si budeš môcť tiež utrieť sopel.

                Inak, debian tam pôjde, ten podporuje všeličo. Stačí nájsť korektné inštalačné médium a odzálohovať si disk. Len to asi nebude tak klikateĺné ako ubuntu.
                • Re: Linux, firefox 22.04.2011 | 18:21
                  Avatar asi Gentoo  Používateľ
                  Mal som možnosť nahodiť gnash cez LXDE na 128MB ram na fedore (išlo aj pred úpravou). Jediny problem je ze po inštalácii si musíš sam nahodiť auto-štart grafického prostredia (nezbudni dať užívatelovy právomoci špeciále "wheel" alebo "sudo"). Takisto som zistil že je trochu rýchlejšie štartovať lxde priamo ako užívateľ než cez slim. (gdm/kdm tu pochopiteľne neodporúčam)
                  Na celo-obrazovkový režim si musíš video stiahnuť a pozrieť v prehrávači (miesto emulácie)

                  Samozrejme ak zvládneš niečo pokročilé skús Gentoo (alebo niektorú s jeho odnoží) + LXDE + gnash Tu verzia až tak nehrá rolu a keď ti to o týždeň dokončí kompiláciu všetkého čo treba, inštalácia nových vecí pomocou kompilácie je o veľa jednoduchšia keďže balíky na tvoju architektúru nájdeš len málokedy zatial čo pri gentoo čo sa hýbe to tam máš (If it moves, compile it).
                  • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 01:12
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ahoj,
                    ďakujem za ponuku. Gentoo som skúsil pred zopár rokmi, ale nemyslím si že kompilácia mnou preferovaných trvala týźdeň. Blbé je že som mal výkonnejší procesor novšej generácie ako zadávateľ a aj dostatok RAM, takže som si nemusel nićiť disk cez SWAP.

                    Ale, pokiaľ chalan nepovie aký to má poćítač, tak sa mu dá ťažko niečo odporučiť. Ak má vôbec ten počítač ktorý ospevuje. G3 sa totižto nerobili na frekvenciách okolo 800MHz. Tomu nasvedčuje aj to, že zatajil veľkosť RAM. Keby nevedel ako to zistiť, tak sa opýta. alebo aspoń pozrie farbu keďźe tou sa rozlišovali technické špecifikácie tých akvárií a záchodových dosiek. teda modelov Apple.
              • Re: Linux, firefox 23.04.2011 | 01:52
                Avatar mmatko   Používateľ
                debian by som ti radil 5-ku - mam dojem, ze je o nieco menej hw narocna oproti 6...
          • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 12:26
            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
            len z cistej zvedavosti, aky ma vyznam dat linux na Apple HW aj ked ide o PowerPC architekturu?

            nic skryte, len zo zaujimavosti
            • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 12:30
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              a... čo by tam ako malo byť?
              • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 13:01
                Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                ked kupis Apple HW, tak k tomu mas predinstalovany Mac OS X a v pripade tych starsich to boli samozrejme starsie systemy...

                pri predpoklade, ze si nikdy nekupil Apple HW, tak sa necudujem tvojej otazke
                • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 13:12
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  to áno, však ak si kúpiš napríklad nový notebook na 99 perc je tam windows. prečo si tam ale dávajú niektorí ľudia linux? :)
                  • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 13:29
                    Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                    tak asi mame podobny nazor na Microsoft, preco ano a preco nie, je tu aj ta moznost, ze ludia si skladaju pocitace a nechcu vyhadzovat za licencie, tak nahodia linux, ale Apple je uplne ina kapitola, kedze je to cenovo niekde inde, treba si uvedomit, ze to kupujes koli specifickej veci (pre pracu, zabavu, pretoze to proste funguje), tak tam mi to len nesedi, tak to chcem vediet...

                    pre mna je aj zahadou, preco mas ty dva systemy nahodene a preco ludia s linux komunity menia distribucie kazdu chvilu, moze to byt zabave, ale je to funkcne riesenie?
                    • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 18:28
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Prezraď nám. Na akú prácu by si si kúpil PowerPC? Ja viem, na akú prácu sa tá architektúra dnes kupuje. Len chcem počuť názor niekoho zainteresovaného.
                      • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 18:39
                        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                        tak ja som do minuleho roka pouzivam PowerMac G4, kde som mal nahodene Adobe CS2 a robil na tom DTP a na tej architekture som v podstate zacinal, ked som mal aj iMac G3 este 233 MHz so 64 MB ram a systemom Mac OS 8 a tiez som to pouzival na DTP, to som kupoval medzi 98-99

                        ale rad by som vedel naco sa teraz pouziva tato architektura...
                        • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 21:02
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ahoj,
                          To bolo pred viac ako desiatimi rokmi, v minulom tisícročí. Bol by si teraz schopný na takom stroji niečo urobiť?

                          Mimochodom, výrobca toho CPU pokračoval v jeho vývoji a robí na ňom mainframe. Skús sa pozrieť čo zvláda enterprise verzia chladničky ktorá má v sebe zopár procesorových dosiek siedmej generácie daného procesora.
                          • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 21:06
                            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                            cital si to pozorne? som tam napisal, ze do minuleho roka, to je 2010 som pracoval na PowerMac-ku G4 s CPU 1.5 GHz a 1 GB ram, normalka som na tom robil DTP, vsetko co bolo treba a uprimne, stale by som bol schopny na tom pracovat, aj ked by som musel dlhsie cakat na vysledok...

                            • Re: Linux, firefox 25.04.2011 | 21:35
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Áno, čítal. A teraz to porovnaj s tým, okolo čoho sa točí táto otázka a potvrď či by si s tým bol niečo vyprodukoval.
                              • Re: Linux, firefox 28.04.2011 | 23:18
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Aby som bol presný, procesory G3 sa nevyskytovali na frekvencii 800MHz. Na nej, presnejšie od 450MHz do cca 1.5GHz boli procesory G4 a dosky s nimi mali v pohode RAM. Ak by to bolo naozaj 800MHz počítadlo, tak sa na to dá v pohode nahodiť napríklad ten Debian alebo niečo iné. Aj Ubuntu, ale nepodporovaný build.

                                Ale, G3 800MHz neexistovalo a karty na upgrade do G4 sa moc nedali zohnať pre notebooky. Takže mi pripadá, že sa len niekto zabával a snažil sa niekoho nachytať na hruškách.
                                • Re: Linux, firefox 29.04.2011 | 01:02
                                  Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                                  PowerPC G3 si ako 800 MHz a 900 MHz osadzal do poslednych verzii iBook-ov G3, takze ano, v tejto frekvencii ten procesor bol

                                  PowerPC G4 siel az do 1.67 GHz, to boli posledne verzie...
                                  • Re: Linux, firefox 29.04.2011 | 01:16
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Hmmm, tak to potom beriem speť. Moja posledná G3 bola cca 233MHz. Keď som sa obzeral po možnosti upgrade, tak CPU karta bola drahšia ako zodpovedajúca kompletná zostava s G4. Tak som to spustil z hlavy.

                                    Ale, neviem čo to neskúsil. Veď google dokáže nájsť všeličo.
    • Re: Linux, firefox 23.04.2011 | 09:41
      Martin   Návštevník
      Ja som to v Mandrive 2008 vyriešil tak, že som si miesto inštalácie RPM-ka s firefoxom 3.5 (hrozilo rozbitie systému) rozbalil archív s firefoxom 3.5 a do menu som si dal odkaz na spúšťací skript. Samozrejme, takto "nainštalovaný" firefox nie je dokonale zladený so systémom, ale inak funguje spoľahlivo.
    • Re: Linux, firefox 29.04.2011 | 13:21
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mám veľmi blú otázku, ale ty chceš nový firefox alebo nový prehliadač? totiž, môžeš tam nahodiť novú operu či chrome a to máš hneď :)