Záchrana dát

Sekcia: Hardware a Drivery 28.04.2011 | 19:14
trkota   Návštevník
Zdravím,
veľmi súrne potrebujem pomoc. Chcel som vytvoriť bootovacie USB ako už asi 1000x, ale nechtiac som odklikol namiesto USBčka externý terrový disk a dal som ho zmazať... hneď som klikol na zrušiť, ale bolo už neskoro. Teraz ma stále pýta ho naformátovať (aj v Ubuntu aj vo Win) a neviem s tým nič spraviť. Potreboval by som odtiaľ dostať aspoň dáta zo školy. Dá sa to nejako urobiť?
Ďakujem
    • Re: Záchrana dát 28.04.2011 | 19:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      no ak si dal formátovať a dal si to zmazať, obávam sa, že jediná možnosť je to formátovanie nanovo rozbehnúť. aspoň tak som to musel tiež nedávno riešiť (niečo podobné, nie presne toto, nechtiac sa dal formátovať nesprávny z dvoch vložených usb kľúčov a okamžite sa to zastavovalo).

      niektoré firmy dokážu často pozachraňovať niečo cez nejaké ultra cool nástroje, no niečo to stojí a nie vždy sa to podarí.
    • Re: Záchrana dát 28.04.2011 | 23:05
      WlaSaTy   Návštevník
      Skús program testdisk alebo nejaký podobný. Ale, otázkou je ako si ceníš dáta a na ktorej partícii boli nahodené.

      PS.: Zálohovať, zálohovať, zálohovať.
      • Re: Záchrana dát 28.04.2011 | 23:14
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        kto nezálohuje denne, ten ľutuje niekedy aj do konca života
        • Re: Záchrana dát 29.04.2011 | 00:05
          Trkota   Návštevník
          Nakoniec som ho sformátoval.... už na to kašlem. Dal som 300 na ntfs a 700 na ext4 a aspoň školu budem zálohovať dvojmo :D
          • Re: Záchrana dát 30.04.2011 | 17:38
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            ak nejde o velke mnozstvo dat odporucam zalohu aj na nejake online ulozisko typu dropbox
            ja tam mam zalohovane vsetky dokumety
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Záchrana dát 30.04.2011 | 20:23
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ja si zas tlačím niektoré dôležité veci do gmail konta
              • Re: Záchrana dát 30.04.2011 | 21:17
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                dokumety skor do google docs
                ale ako sa posledne ukazalo aj googlu sa obcas stratia data

                skoda ze uz nefunguje gdrive ani nic podobne, to by som si aj zaplatil za vacsiu kapacitu uctu
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Záchrana dát 30.04.2011 | 21:39
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  nie ako google docs :) zoberiem 15mb dôležitých dát, spravím z toho zip a niekomu pošlem, napríklad svojej inej mailovej schránke (ostáva mi v odoslanej pošte i v prijatej na inom účte)
    • Re: Záchrana dát 30.04.2011 | 20:06
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      Už je neskoro, tak pre budúcnosť, aj pre iných. Mne sa niečo podobné stalo nedávno, našťastie som nespanikáril. Podľa toho, čo píšeš, si pravdepodobne nezmazal dáta, ale len tabuľku partícií (partition table) na danom disku. Veľká škoda, že si nepočúvol WlaSaTeho radu a neskúsil TestDisk cez nejaké live cd. TestDisk dokáže obnoviť tabuľku partícií, zmazané partície atď. Mne pomohlo SystemRescueCD, po obnove tabuľky partícií boli všetky dáta tam, kde pred oným nešťastným krokom. A pretože človek je nepoučiteľný, zálohovať, zálohovať, zálohovať.