zaloha na externom disku

Sekcia: Konfigurácia 13.05.2011 | 15:40
Avatar mmatko   Používateľ
zdravim, prave si kupujem na ucely zalohovania dat externy HD a rozmyslam, aky file system nanho nahodit - co myslite, pre tento ucel je vyhodnejsia ext2 al. ext3? neviem, ci tam ma vyznam zurnalovanie, ked ide cisto o zalohovy disk... dik
    • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 16:52
      WlaSaTy   Návštevník
      FS ext2 (bez žurnálu) je už dávno nepodporovaný i keď je ešte stále funkčný. Nefunguje mu kontrola konzistencie súborového systému pri pripojení disku. Takže Ti ostáva ext3 alebo vyššie.

      PS.: Réžia žurnálu je v tomto prípade zanedbateľná. Ajtak Ťa bude brzdiť praktický strop prevodníku USB2SATA alebo rýchlosť disku. Takže neočakávaj od toho tú teoretickú rýchlosť ktorou sa honosia teoretické špecifikácie rozhraní.
      • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 17:12
        Avatar mmatko   Používateľ
        ok, vdaka - pomohlo...
    • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 18:32
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      nie je odveci vytvorit malu par megovu particiu na ktoru umiestni driver umoznujuci windowsom citat (asi aj zapisovat) ext particie
      STIAHNES TU/ a mozno su aj nejake ine (neviem)

      nikdy nevies kedy budes chciet disk pozicat kamosovi, kolegovi, ... ktory ma len win
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 19:16
        WlaSaTy   Návštevník
        To by som naňho radšej obetoval nejaký flek a nahodil distro ochotné žiť aj na USB. Tým ovládačom pre windos Ja osobne Neverím už len kôli zmršenej diakritike v oem a home verziách.
        • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 20:51
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          aj to je riesenie
          ja osobne aby som to nemusel riesit ma externy disk formatovany na NTFS a viem ze vsetky systemy ho precitaju bezproblemovo
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: zaloha na externom disku 14.05.2011 | 17:16
            WlaSaTy   Návštevník
            Napríklad tiger nevie natívne čítať ntfs.
            • Re: zaloha na externom disku 14.05.2011 | 23:23
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              s macmi som sa nikdy nestretol, aj ked rad by som nejakyy vlastnil
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: zaloha na externom disku 13.05.2011 | 21:53
        Avatar mmatko   Používateľ
        ja som uvazoval nad tym, ze v pripade potreby si na nom vytvorim jednu fat particiu, aby si aj win uziatel prisiel na svoje - data by som mu tam skpiroval z ext3...