prosím o radu-kúpa pc

Sekcia: Hardware a Drivery 12.06.2011 | 23:40
Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
chcem Vás poprosiť o radu. Chcem kúpiť na bazoši nejaké ojazdené pc ale neviem aké parametre by to malo spĺňať aby mi korektne fungovalo. Mám skladačku s procesorom athlon 3000tm, 1000ram, nvidia 7600gs na doske MSI K8N neo3. Decká nadávajú že tam nejdú hry, streem video ide cca 1fps, videoeditor openshot mrzne. Tak by som chcel poprosiť aby ste mi poradili, čo kúpiť aby to fungovalo bez problémov. Ďakujem.
    • Re: prosím o radu-kúpa pc 12.06.2011 | 23:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      aké hry tam nejdú? a aké video ide 1fps? :)
      • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:03
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        ja sa v hrách nevyznám, ale mahjong ide:) A ľubovoľne video napríklad so sme seká a je nepozeratelné.
        • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:07
          Avatar mmatko   Používateľ
          aky mas driver na grafike? dost podstatna zalezitost...
    • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:11
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      moja stary PC ktory dnes sluzi uz len na internet a kancelariu je Athlon 1600+, 1Gb RAM, Nvidia MX440 64MB a doska KT3 Ultra 2 ....... je to podstatne slabsi komp ako ten tvoj .... Video ide bez problemov, internet tak tiez , hry idu take ako Mafia1, NFS underground 1/2,

      Takze si myslim ze chyba je v nejakom nastaveni a nie v PC nakolko mne ide vsetko co si povedal aj napriek tomu ze ten PC je slabsi ...

      Hry zalezi ake mas na mysli ... lebo nove hry sekaju niekedy aj na novych PC :-)
      • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:20
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        ovládač mám linuxacky, mám nainštalovať od nvidie? Inak musím sa priznať že pc som skladal sám podľa návodu na nete. Mohol som niečo zle zapojiť a pc nejde tak ako by malo? Nie som technicky založený, takže neviem. Pri spustení pc mi hlási že ide na frekvencii 201, čo je vraj viac ako neštandartné. A čo sa týka tých hier, skúšali tam dať nejaké letecké a automobilové trenažére.
        • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:38
          Avatar mmatko   Používateľ
          ak pouzivas driver vesa alebo nv, tak ta "lenivost" je pravdepodobne sposobena nimi... ano, skus si nahodit proprietarny nvidia driver, pripadne skus nouveau...
      • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:26
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        k hrám: záleží na tom, koľko výplat dáš na nový PC :)
        • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:30
          Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
          stano, takto. Otvor si www.xhamster.com, otvor na celú obrazovku nejaké video a napíš či ti seká.:) mimochodom to nie ja, to svokor reklamuje:)
          • Re: prosím o radu-kúpa pc 13.06.2011 | 00:40
            Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
            som si myslel že sa už neozveš...
    • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 18:21
      WlaSaTy   Návštevník
      Viem, že si sa pýtal na kúpu "svižnejšieho počítača v bazári", ale nechceš sa predsa len pohrať s ovládačmi pre momentálnu mašinu? Viem že niekedy je pre človeka výhodnejšie kúpiť zladenú zostavu ako míňať čas na jej ladenie. Ale, v bazároch sa skôr vyskytujú opotrebované zostavy ktoré môžu mať (a dosť často aj majú) komponenty na hranici životnost, alebo za ňou.
      • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 19:53
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        ver mi, skúšam to už rok. To je doba od kedy som spoznal linux a preformátoval windows. Skúsil som ubuntu, mint, mint debian, fedoru, mandrivu, foresight linux, teraz mám av linux. Pokúšam sa nainštalovať nvidia driver celý ten rok podľa rôznych návodov a vždy to skončí čiernou obrazovkou. Už by som rád to pc používal, nie len šteloval
        • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 21:50
          Avatar mmatko   Používateľ
          debian - nvidia driver z repozitarov... rozumej jednoducha instalacia... predpokladam, ze aj ubuntu a ine distra...
          • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 22:18
            Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
            mmatko, to mi je jasné. Jeden klik myšou, povoliť efekty prostredia, vyhľadáva ovládač, inštaluje ovládač, reštart...čierny monitor.
            • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 22:38
              WlaSaTy   Návštevník
              Aj Ty máš monitor či kábel cez ktorý sa grafická karta nedozvie aké má použiť ovládače ? V tom prípade je vhodné skontrolovať DDC kanál že či je to v tom.

              Ja som mal podobný problém, I keď na inej grafike. Nastavil som si to natvrdo, a mám pokoj. Akurát flash som neriešil. Nepovažujem ho za potrebný.

              Ale ak nechceš, tak kúp akýkoľvek iný počítač, a budeš na tom istom. Toto vyzerá byť mimo krabice ktorú chceš vymeniť.
              • Re: prosím o radu-kúpa pc 14.06.2011 | 23:30
                WlaSaTy   Návštevník
                Sorry, preklep:
                Aj Ty máš monitor či kábel cez ktorý sa grafická karta nedozvie aké má použiť pracovné frekvencie?
                • Re: prosím o radu-kúpa pc 15.06.2011 | 01:50
                  Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
                  áno, frekvencie. To je ten problém. Frekvencia mimo rozsah. Takže je to riešitelné? Teraz mám na disku nefunkčný mint11, na druhom avlinux. Keď sa dostanem z avlinuxu do mintových adresárov, stačí tam niečo zmeniť a pôjde to?povedzte mi že áno. A povedzte ako:)
                  • Re: prosím o radu-kúpa pc 15.06.2011 | 02:23
                    Avatar mmatko   Používateľ
                    /etc/X11/xorg.conf - napr. takto
                    (Section "Monitor" - HorizSync, VertRefresh a DisplaySize si uprav podla potreby a manualu k monitoru... taktiez si uprav rozlisenie v sekcii "Screen") :

                    ((pripadne ako pisu v zahlavi :
                    # If you have edited this file but would like it to be automatically updated
                    # again, run the following command:
                    # sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg ))

                    # xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
                    #
                    # This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
                    # values from the debconf database.
                    #
                    # Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
                    # (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
                    #
                    # This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
                    # if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
                    # package.
                    #
                    # If you have edited this file but would like it to be automatically updated
                    # again, run the following command:
                    # sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

                    Section "Module"
                    Load "dbe"
                    Load "extmod"
                    Load "freetype"
                    Load "glx"
                    EndSection

                    Section "Files"
                    FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/"
                    FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/"
                    FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1/"
                    FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc/"
                    EndSection

                    Section "InputDevice"
                    Identifier "Generic Keyboard"
                    Driver "kbd"
                    Option "XkbRules" "xorg"
                    Option "XkbModel" "pc105"
                    Option "XkbLayout" "sk"
                    Option "XkbVariant" "qwerty"
                    EndSection

                    Section "InputDevice"
                    Identifier "Configured Mouse"
                    Driver "mouse"
                    Option "Protocol" "auto"
                    Option "Device" "/dev/psaux"
                    Option "Emulate3Buttons" "no"
                    Option "ZAxisMapping" "4 5"
                    EndSection

                    Section "Device"
                    Identifier "Configured Video Device"
                    Driver "nvidia"
                    Option "NoLogo" "true"
                    EndSection

                    Section "Monitor"
                    Identifier "Configured Monitor"
                    DisplaySize 338 270
                    HorizSync 30.0-80.0
                    VertRefresh 55.0-75.0
                    Option "DPMS"
                    # 1280x1024 @ 60.00 Hz (GTF) hsync: 63.60 kHz; pclk: 108.88 MHz
                    Modeline "1280x1024_60.00" 108.88 1280 1360 1496 1712 1024 1025 1028 1060 -HSync +Vsync
                    EndSection

                    Section "Screen"
                    DefaultDepth 24
                    Identifier "Default Screen"
                    Monitor "Configured Monitor"
                    SubSection "Display"
                    Depth 24
                    Modes "1280x1024_60.00"
                    EndSubSection
                    SubSection "Display"
                    Depth 16
                    Modes "1280x1024_60.00"
                    EndSubSection
                    EndSection
                    • Re: prosím o radu-kúpa pc 15.06.2011 | 02:32
                      Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
                      super, pekne ďakujem. Dúfam že nebude problém a konečne to pôjde.:)
                      • Re: prosím o radu-kúpa pc 15.06.2011 | 03:10
                        Avatar mmatko   Používateľ
                        este detail - vyhod si zo sekcie monitor riadok Modeline a predosly s #
                      • Re: prosím o radu-kúpa pc 16.06.2011 | 15:01
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Keď to budeś robiť, tak je vhodné mať vedľa nejaký počítač z ktorého sa prihlásiš cez ssh a poprípade urobíš doplnkový zásah alebo korektúru. Aby si to nemusel za každým preinštalovávať. Aj ja sonm to tak veľa krát robil, šetrí to čas a nervy.
                        • Re: prosím o radu-kúpa pc 17.06.2011 | 00:40
                          Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
                          preinštalovanie zvládam už zpamäti:) Momentálne to mám zasa čierne. Z druhého disku, teda aj druhého systemu, som chcel upraviť ten xorg.conf ale zistil som že tam nie je. No a na to aby som ho vytvoril musím byť asi prihlásený v tom systéme ktorý robím, nie? Alebo stačí ho len fyzicky vytvoriť hoci aj z iného systemu? No asi sú moje myšlienkové pochody trochu mimo...:)
                          • Re: prosím o radu-kúpa pc 17.06.2011 | 15:03
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Keď chceš vytvoriť alebo zmeniť súbor, tak musíš mať prístup na zápis do daného adresára. K tomy nemusíš byť prihlásený priamo na tom systéme.

                            Ak by si chcel byť na ńom prihlásený, tak sa v pohode môžeš nań prihlásiť cez ssh a zapnúť na diaľku VNC. Alebo si zapneš LiveCD, popríipade iný Linux a spravíš to v ňom.