ext4-fs error (device sda1)

Sekcia: Hardware a Drivery 06.07.2011 | 21:35
Gebora   Návštevník
Dobrý...

Už dlhšiu dobu (vlastne od začiatku ako mi prišiel ntb z orpavy a ja som nainstalovala linux) mi nenormalne mrzne OS (Ubuntu 11.04)- musím reštartovať. Ked nemrzne, tak blbne obrazovka(kadejake pozostatky -čmuhy, po davno zatvorených aplikáciach).

Nikedy, ked zamrzne, pri reštarte mi vypíse takúto chybovú hlášku: hláška

V oprave mi menili HDD (udajne bol poškodený).

Mám reklamovať opravu, alebo si to viem nejako opravit sama,ak to neni chyba HDD alebo v čom je problem?

dakujem
    • Re: ext4-fs error (device sda1) 06.07.2011 | 23:19
      Gebora   Návštevník
      v biose som si testovala hdd a pamat, ale nič zavazne mi nevypísalo.. prosím poradte.. tam mi píse nieco so sektormi.. asi hdd.. ale pred časom sa menil.. a test mi nič neukázal.. čo je vo veci?
      • Re: ext4-fs error (device sda1) 06.07.2011 | 23:34
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Problem je v harddisku, pravdepodobne je poskodeny superblock alebo nejake sektory, pripadne sa vludila chyba pri formatovani. Skus sa pozriet, ake parametre vykazuje smart a spustit fsck.
        • Re: ext4-fs error (device sda1) 07.07.2011 | 16:41
          Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
          Tak ako napisal fridex problem by mal byt v disku. Mohla by si este skusit dat sem cely vystup z dmesg. Tam by mozno bolo vidiet ci je chyba hardverova, alebo v suborovom systeme. smartctl ti prezradi ci je disk v poriadku (S.M.A.R.T. o ktorom pisal tiez fridex). Ak ano tak reformatuj, ak nie tak reklamuj opravu, alebo si kup novy disk sama (po pripade od niekoho pozicaj na chvilu ak by chyba bola v radici trebars).
          301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
          • Re: ext4-fs error (device sda1) 07.07.2011 | 23:50
            Gebora   Návštevník
            Ďakujem za rady

            Prikladam vypisy.

            fsck
            fsck from util-linux-ng 2.17.2
            e2fsck 1.41.14 (22-Dec-2010)
            /dev/sda1 is mounted.

            WARNING!!! The filesystem is mounted. If you continue you ***WILL***
            cause ***SEVERE*** filesystem damage.




            dmesg odkaz


            a smartctl mi píse: ERROR: smartctl requires a device name as the final command-line argument.
            Ked vygooglim, v akom tvare to tam mam zadat, (teda čo tam mam napisat), priložím.
            Prosím, ak by tam bola ina chyba, ako v hdd, dajte mi vediet. Aby som to nešla zbytočne reklamovať.

            • Re: ext4-fs error (device sda1) 08.07.2011 | 05:48
              Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
              Co sa tyka dmesg nic zaujimave a podstatne som tam neobjavil (okrem nejakych problemov s citackou kariet). Co sa tyka fsck a tej hlasky, fsck by sa nemal vykonavat nad pripojenou particiou. Asi najrozumnejsie bude ked spravis kontrolu s fcsk pomocou live cd, alebo instalacneho media z ktoreho si svoju distribuciu instalovala.

              Btw nepocut nejake zvuky (nezvycajne, alebo pripominajuce seknutie) pri beznej prevadzke ked sa da pozorovat spominane chvilkove zatuhnutie?
              301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
              • Re: ext4-fs error (device sda1) 08.07.2011 | 06:01
                Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
                Inak ked znova pozeram na tu prvu hlasku co si fotila. Ta chyba na suborovom systeme mohla vzniknut po restarte (ked zamrzol). Celkove zamrznutie a pozostatky okien/aplikacii na displeji sa podoba skor na problem s grafikou. Nemas nahodou moznost mat pri sebe, alebo nachadzat sa v blizkosti nejakeho ineho PC ked sa to stane? Ze by si skusila ping ci kernel zije? Ak ano nasledne SSH a pozriet logy.

                V starsich verziach dmesg a syslog nebolo nic zaujimave? Btw podla mna by to bolo vhodnejsie asi riesit cez IM napr. via Jabber. Kontakt mam v profile a aj na stranke v paticke.
                301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
                • Re: ext4-fs error (device sda1) 09.07.2011 | 04:49
                  Gebora   Návštevník
                  Skúsila som si preinštalovat os a ked som sa prihlásila prvý krat, tak mi vypisalo: It seems that you do not have the hardware required to run Unity. Please choose Ubuntu Classic at the login screen and you will by using the traditional enviroment. (kde si mam zvolit to ubuntu classic? ja som to nikde nenasla..)


                  vypis pre unity support test:
                  gebora@gebora:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
                  OpenGL vendor string: Mesa Project
                  OpenGL renderer string: Software Rasterizer
                  OpenGL version string: 2.1 Mesa 7.10.2

                  Not software rendered: no
                  Not blacklisted: yes
                  GLX fbconfig: yes
                  GLX texture from pixmap: no
                  GL npot or rect textures: yes
                  GL vertex program: yes
                  GL fragment program: yes
                  GL vertex buffer object: yes
                  GL framebuffer object: yes
                  GL version is 1.4+: yes

                  Unity supported: no

                  AJ ked sa mi startuje počítač, tak kadejake neznáme ornamenty vidim a az potom mi naskoci OS.
                  Dakujem za ochotu.. Ozvem sa, ale prv sa musim na Jabbery registrovat.

                • Re: ext4-fs error (device sda1) 09.07.2011 | 05:27
                  Gebora   Návštevník
                  Skúšala som si preinštalovat OS a ked som ho po inštalácii reštartla, vypisalo mi takúto hlášku:
                  It seems that you do not have the hardware required to run unity. Please choose ubuntu classic at the login screen and you
                  will by using the traditional enviroment.(kde mam vzbrat to ubuntu klasik,prosim? ja som to nikde nenašla)

                  unity support test mi vypisuje:
                  gebora@gebora:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
                  OpenGL vendor string: Mesa Project
                  OpenGL renderer string: Software Rasterizer
                  OpenGL version string: 2.1 Mesa 7.10.2

                  Not software rendered: no
                  Not blacklisted: yes
                  GLX fbconfig: yes
                  GLX texture from pixmap: no
                  GL npot or rect textures: yes
                  GL vertex program: yes
                  GL fragment program: yes
                  GL vertex buffer object: yes
                  GL framebuffer object: yes
                  GL version is 1.4+: yes

                  Unity supported: no

                  Zvyknem mat rôzne ornamenty pri štarte na obrazovke este pred tým, ako nabehne os.
                  A hdd mi nepočut. Je tam nejaka istota,ze to mrznutie ma na svadomi chybný hdd? Mala som v plane ist reklamovat v pondelok. Najblizsi servis je 135 km - to by bolo skoda cesty.

                  Dakujem za ochotu. Ozvem sa, ale prv sa musím na Jabbery registrovat.
                  • Re: ext4-fs error (device sda1) 09.07.2011 | 05:45
                    Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
                    Praveze to uz na chybny hdd vobec nevyzera. To co bolo predtym bolo zrejme vdaka restartu po zamrznuti. Novym objektom zaujmu je teda grafika. Btw nemusi byt jabber ak nemas zalozeny, ak mas moze byt aj ICQ, alebo trebars IRC...
                    301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...