ZRYCHLENIE PC

Sekcia: Konfigurácia 15.07.2011 | 18:40
jojo   Návštevník
ZDRAVIM, mam stary pc, chcem sa spytat, ci sa neda nejao zrychlit tento pc, ake finty existuju. Ci uz zmensit rozlisenie, grafika, nejako staci radsej menej kvalitna, ale rychlejsia, alebo co, pomoze to ? pripadne co mi viete poradit.

PC: notebook BENQ JOYBOOK 5000U
OS: X-UBUNTU 9.10

Chcel by som s neho spolahlivy pc, na ktorom sa v nejakom text. editore da obcas neco napisat, pocuvnut nejaku tu pesnicku na nete, viedo, a bolo by ajn, ak by sa dali pozerazt aj nejake tie dvd.

Tu mam problem s kodekmi, co vsetko (kodeky) tu mam nainstalovat, aby mi to prefravalo dvd ?


Prepacte tie sproste otazky, ale pomoze mi to......


opred dakujem za odpovede.
    • Re: ZRYCHLENIE PC 15.07.2011 | 18:43
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      hlavnou otazkou je ramka
      1GB ramky a mozem tam ist hocico a netreba nic riesit zo zrychlovanim - nema to zmysel
      kodeky - v ubuntu staci nainstalovat ubuntu-extras (teda xubuntu-extras) a hotovo a pre dvd este libdvdcss2 (alebo tak nejak sa vola ten balik)

      skusk presnejsie popisat HW toho PC
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: ZRYCHLENIE PC 15.07.2011 | 18:50
      Avatar default Debian  Používateľ
      podla mna by si tam mohol vyskusat Newtoos, zalezene na ubuntu, s odlahcenym prostredim LXDE, web
      R.K
      • Re: ZRYCHLENIE PC 15.07.2011 | 19:55
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        alebo wattos
        ci lubuntu
        alebo daco lahucke ako - slitaz
        pripadne arch postaveny na lxde ci inom lahkom prostredi
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: ZRYCHLENIE PC 16.07.2011 | 00:22
      Peter S.   Návštevník
      a) ak nejaká aplikácia potrebuje nejaký výkon tak bud CPU stíha alebo nie (tu mierim na DVD prehrávanie, prípadne flash)
      b) vyber si light prostredie a light applikácie (tu sa da fakt veľa urobiť)

      a ešte skus pozrieť na projekt ulatencyd:

      ulatencyd is a scriptable daemon which constantly optimizes the Linux kernel for best user experience. The default configuration tries reduce the latency for a typical desktop system and protects the system from malicious processes and groups.

      Tento deamon mal zabraniť aby nejaký proces zabral príliš veľa CPU a RAM-ky - napríklad aby nedochádzalo k minizamrznutiam GUI alebo sekaniu prehrávania zvuku...
      • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 15:08
        Jojo   Návštevník
        Dobre, tak ak chcem naisntalovat nejaky schopny OS, je plny net clankov, ktore sa zaoberaju starimy PC. No tento môj má této parametre:

        CPU: intel (R) pentium (R) M
        Cache size 1024 kb
        CPU speed 1400 MHZ


        MEMORY:

        base 640 kb
        extended 247 MB
        Shadow Ram 192 kb
        Total ram 248 MB

        HARD DRIVE 40 GB


        Ako neviem uŽ čo zabera tie 2 mb s ramky. Ale čo na takúto ramku, procesor dať ? Mám už v viac ako 10 linux. distribucii, ktoré som skusal, ale s toho idu asi 3. Ale stale nejsom spokojny, chcem s toho pocitaca vytrieskať viac, vadi mi, že to pri pozerani videa mrzne.
        • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 00:44
          Peter S.   Návštevník
          Môje prvé PC bol nejaký duron 1100 s 128 MB RAM a bežal tam mandrake s icewm.
          Podľa mna táto konfigurácia by ti mala pekne fungovať. Samozrejme zabudni na plynulé prepínanie LibreOffice <-> Firefox <-> gimp.
          Mplayer na tom bežal pekne, aj ked to boli avi, nie priamo DVDčka.
          Samozrejme mplayer mal nejaké nastavenia s ktorými sa dalo pohrať a ziskať z výkonu stroja viacej..



          • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 00:48
            Avatar default Debian  Používateľ
            radis mu pouzivas niekolko rokov stary software? teda ak neni podmienka aktualny system s aktualnimy programamy tak to je jedno :)
            R.K
            • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 01:22
              Peter S.   Návštevník
              nie.
              icewm sa už nevyvíja, jeho nároky musia byť viacmenej rovnaké ako vtedy, mplayer tiež nebude veľmi náročnejší, a určite nájde kopu súčasných programov ktoré majú podobné nároky ako mali ich "predchodcovia" pred tými 6-7 rokmi.
              Iné to bude možno s firefoxom alebo inými prehliadačmi, ale aj tak s 250 MB sa to bude dať prežiť...
              Takže jednoznačne hovorím o súčasnom distre.

              Pre trochu zbehlejšieho linuxaka je už jedno aké install cd zoženie, ak to bude nejaké *buntu, tak si môžeš doinštalovať to icewm a manuálne povyberať programy... samozrejme musiš vopred vedieť ktoré...
              • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 01:26
                Avatar default Debian  Používateľ
                aha myslel som ze mu radis aby si dal daky stary mandrake :) , moja chyba
                R.K
      • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 15:09
        Jojo   Návštevník
        Dobre, tak ak chcem naisntalovat nejaky schopny OS, je plny net clankov, ktore sa zaoberaju starimy PC. No tento môj má této parametre:

        CPU: intel (R) pentium (R) M
        Cache size 1024 kb
        CPU speed 1400 MHZ


        MEMORY:

        base 640 kb
        extended 247 MB
        Shadow Ram 192 kb
        Total ram 248 MB

        HARD DRIVE 40 GB


        Ako neviem uŽ čo zabera tie 2 mb s ramky. Ale čo na takúto ramku, procesor dať ? Mám už v viac ako 10 linux. distribucii, ktoré som skusal, ale s toho idu asi 3. Ale stale nejsom spokojny, chcem s toho pocitaca vytrieskať viac, vadi mi, že to pri pozerani videa mrzne.
        • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 15:25
          Avatar default Debian  Používateľ
          skusal si uz newtoos alebo lubuntu? skusaj hlavne distra zalozene na odlahcenych prostrediach: lxde, icewm, window maker, fluxbox, ale najskor ten LXDE, aby si mal ako tak luxus :)
          R.K
          • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:19
            jojo   Návštevník
            Ano, newtoos sa mi asi zle staihol alebo napalil alebo co, lebo mi to pri bootovani nekedy pokazi a lubuntu nenainsalujem, lebo neviem instalovsat cez prokazovy riadok a graf. instalacia je narocna na hardwer.
            ine distro, ostatne distra su v anglictine...


            Idem sa na ne teraz pozret.... :D dik
            • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:45
              Avatar default Debian  Používateľ
              okrem toho ze skus ten newtoos este raz, tak este mozes skusit:
              Linux Mint LXDE
              Fedora LXDE spin
              Arch s LXDE alebo dalsie odlahcene prostredia ----> nutnost naucit sa nove veci

              nepisem distra s ktorymi nemam moc skusenosti alebo su menej podporovane a mohol by si mat problem
              poznamka k archu, zas tak zlozity system to neni a aspon by si si to poriadne vyladil, uplne idealne by bolo gentoo :D ale to by sa ti asi fakt ucit nechcelo, moj favorit pre teba je ten Newtoos, pretoze je to zalozene na ubuntu, takze je to jednoduche, s kodakami a dobrou podporou, a je s toho vraj podla autora povyhadzovany nepotrebny balast :)
              R.K
              • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:45
                Avatar default Debian  Používateľ
                inak pridavam sa k tomu nazoru ze by ti pomohlo viac ramky, taka 512 alebho 1gb by nebola podla mna moc nakladna
                R.K
        • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 18:17
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          nozno by sa dala kupit nova ramka - 1GB, ak sa este dnes vyrabaju kompatibilne ramky a pojde tam vsetko krasne

          (aj 512 MB by podla mna stacilo)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:47
            jojo   Návštevník
            Ano, ale nechcem investovať do tohoto PC.


            Hladal som na nete hardwerove poziadavky pre to lubuntu, alem neviem to najst, myslite, ze sa mi to bude dat nainstalovat na moj PC? (napisane udaje su hore)
            Ide o tu 10.04, lebo to 11.04 som nedokazal nainstalovat, neviem, mozno je chyba u mna.
            • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:53
              Avatar default Debian  Používateľ
              text skopirovany s wikipedie:
              The minimum system requirements for Lubuntu 10.10 were described by Mario Behling as "comparable to Pentium II or Celeron systems with a 128 Mb RAM configuration, which may yield a slow yet usable system with lubuntu."[35] Chief developer Julien Lavergne stated that the minimum RAM to install Lubuntu 10.10 is 256 MB.[39]
              R.K
            • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:53
              Avatar default Debian  Používateľ
              text skopirovany s wikipedie:
              The minimum system requirements for Lubuntu 10.10 were described by Mario Behling as "comparable to Pentium II or Celeron systems with a 128 Mb RAM configuration, which may yield a slow yet usable system with lubuntu."[35] Chief developer Julien Lavergne stated that the minimum RAM to install Lubuntu 10.10 is 256 MB.[39]
              R.K
              • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 21:54
                Avatar default Debian  Používateľ
                takze pre instalaciu potrebujes 256mb a na chod 128mb
                R.K
                • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 22:03
                  jojo   Návštevník
                  Dakujem.

                  Takze by to slo, akurat ako to nainstalovat cez prokazovy riadok.....A to ja nezvladnem, takze radsej najst nieco iné.

                  • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 22:04
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    look up
                    R.K
                  • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 22:08
                    jojo   Návštevník
                    No, a cotak sa pozret po nejakom starsom lubuntu, aby som mohol mat graficku instalaciu ?
                    • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 22:11
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      pozivat stary software nedoporucujem, jedine LTS verziu , skus
                      R.K
                  • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 22:59
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    ubutu ma alternate install CD - textova instalacia nenarocna na ramku
                    pomerne jednoduche - ako instalacia debianu
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: ZRYCHLENIE PC 20.07.2011 | 23:05
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      to je to textove prostredie co vyzera ako keby bolo graficke, daco taketo? ak hej tak to musi zvladnut :)
                      R.K
                      • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 12:25
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        nieco velmi podobne
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: ZRYCHLENIE PC 21.07.2011 | 00:47
                    Peter S.   Návštevník
                    inštaláciu cez textový inštalátor zvládneš... smelo do toho..