netbook a linux

Sekcia: Konfigurácia 24.07.2011 | 02:08
andrej   Návštevník
zdravim,

mam netbook: Intel Atom 1,6Ghz, 1GB ram, 15GB SSD HDD a skúšal som rozbehať linux na ňom, tak aby sa dal používať na internet / www, maily, pozeranie správ Markiza apod./. Odskúšal som 2 distribúcie, ktoré som nainštaloval s live CD a vysledok bol taký, že pri streamoch mi to v Puppy Linuxe sekalo v TV novinách, ale krátke príspevky boli OK. Kubuntu 10.10 som skúšal tiež, ale tam som ziadny stream nerozbehol. Tak by som rád vedel co treba nastaviť a co môžem vypnúť, aby som počítač mohol používať na tento účel plynulým prehratím príspevku. A ešte by som sa rád opýtal na sieťové problémy v linuxe - Puppy linux som musel vždy po odpojení kábla nastavovať sieťové nastavenia. A neraz sa mi stalo, že autoDHCP nefungovalo, tak som musel dávať ručne všetky čísla. Tiež by som rád vedel kde čo nastaviť, resp. čo zapnúť alebo vypnúť aby som predišiel takýmto nežiadúcim účinkom.

Ďakujem
Andrej
    • Re: netbook a linux 24.07.2011 | 02:17
      Avatar default Debian  Používateľ
      bolo by dobre vediet aj aku mas graficku kartu
      R.K
      • Re: netbook a linux 24.07.2011 | 02:26
        Avatar default Debian  Používateľ
        ak chces prikaz tak lspci -v a najdi daco take ze VGA driver, alebo proste ovladac na grafiku, a vsetko co bude ku nemu napisane
        R.K
    • Re: netbook a linux 24.07.2011 | 22:29
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      A chcelo by to aj hlavne:
      presný typ netbooku a špecifikácie hlavného HW (grafická karta, wi-fi a pod.)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: netbook a linux 28.07.2011 | 15:33
        andrej   Návštevník
        presny typ notebooku Acer Aspire One ZG5, grafiky sa mi nepodarilo dopatrat a wifi nepouzivam, pripajam sa cez kabel. Aby sme si rozumeli, nedokazal som zistit grafiku, medzicasom som tam dal win pro a systeminfo v cmd mi ukazal len chipset, podla ktoreho som nasiel na nete video sub system. Toto bola pre mna celkom slusna novinka. Ale aj ked je tam win, ocenil by som Vase rady, z dovodu instalacie linuxu na pocitace, ktore nie su po HW stranke na tom najlepsie, ale na druhej strane pod linuxom ocakavame plynule prehravanie tv novin, filmov apod., jednoducho aby uzivatel nepocitoval, ze ma odlisny system.
        • Re: netbook a linux 28.07.2011 | 15:50
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          podla tohoto linku http://www.pcworld.idg.com.au/review/notebooks/acer/aspire_one_zg5_linux/255307/specs
          tam je "Intel GMA 945GMS", takze s ovladacmi by problem byt nemal. co sa tyka performance mozes skusit toto: http://www.phoronix-test-suite.com/ a porovnat si vysledky
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: netbook a linux 28.07.2011 | 15:56
            andrej   Návštevník
            A este by som sa rad opytal, neviem najst v linuxe nieco ako power scheme, aby mi nevypinalo monitor kazdu chvilu. Ak sa to da nastavit, da sa to nastavit aj v live verzii ?
            • Re: netbook a linux 28.07.2011 | 15:58
              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
              Jasné ;) Tam, kde máš ukazateľ stavu baterky, klikni na to pravým tlačítkom myši a popozeraj tam. :)
              Everything you can imagine is real.
    • Re: netbook a Fuduntu 28.07.2011 | 22:37
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Vyskúšaj si Fuduntu Linux píšem o tom tunaky v Správach ... je výborne odladený cez Jupiter a má stabilitu Fedora Linuxu ....
      Stiahneš si ho odtiaľto ...

      ;-) ;-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."