zdielanie na linuxe

Sekcia: Ostatné 16.09.2011 | 12:59
guria   Návštevník
Zdravím,
Pokúšam sa vytvoriť zdieľanie na notebooku, s operačným systémom fedora 13.
Vytvoril som nového uživateľa a skupinu, v ktorej je tento užívateľ. Pomocou konzoly som vytvoril nový odiel: mkdir /home/uzivatel/zdielaci_odiel.
následne som zmenil práva chmod 755 /home/uzivatel/zdielaci_odiel
a nastavil uživateľa chown uzivatel:uzivatel /home/uzivatel/zdielaci_odiel
v sambe som pridal uzivatela príkazom smbpasswd uzivatel.

modifikoval som smb.conf
[global]
workgroup = nazov skupiny
.........
security = user
username map = /etc/samba/smbusers
; passdb backend = tdbsam
.........
[zdielaci_odiel]
comment = z_odiel
path = /home/uzivatel/zdielaci_odiel
writable = no
read only = yes
browsable = yes
printable = no
guest ok = yes

Odiel napriek tomu nejde pripojiť. Nevie mi niekto poradiť??.

    • Re: zdielanie na linuxe 16.09.2011 | 15:40
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      -nejde pripojit znamena ze ho na sieti vidno ale pri pokuse o pripojenie vypise chybu ?? ak hej tak aku
      -alebo ho ani nie je vidno ??
      -predpokladam ze sambu mas pustenu, respektive ze po zmene smb.conf si ju restartol
      -este otazocka preco fedora 13 ked uz pomaly bude 16tka ??

      ja osobne pouzivam system-config-samba na nastavenie samby a vsetko mi funguje bezproblemovo, vyskusaj
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: zdielanie na linuxe 16.09.2011 | 21:13
        guria   Návštevník
        nejde pripojiť :D zle som sa vyjadril, myslel som tym, že ho vidno ale pri pokuse vypíše chybu unable to mount ..., sambu mám spustenú, skúšal som aj system-config-samba, výsledkom bol ten istý problém.
        Nemôže byť chyba vo firewalle alebo také niečo.
        Fedoru 13 mám preto, že keď som ju inštaloval bola najnovšia a odvtedy som nemal chuť inštaalovať novšiu, nechce sa mi zálohovať dáta a strácať čas. Update mi funguje aj na 13 tak si myslím, že je to zbytočne.
        • Re: zdielanie na linuxe 16.09.2011 | 21:37
          guria   Návštevník
          ale už ju updatujem som sa vyhecoval :D
        • Re: zdielanie na linuxe 16.09.2011 | 23:55
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Používaj na upgrade verzií Fedora Linux výborný príkaz:

          preupgrade

          http://www.unixmen.com/linux-tutorials/documentations-a-howto/1705-how-to-upgrade-from-fedora-13-a-14-to-fedora-15-

          je to stabilný a blbuvzdorný príkaz

          Fedora 13 je už bez podpory
          veľa štastia s Fedora




          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: zdielanie na linuxe 18.09.2011 | 11:03
            guria   Návštevník
            Už mám 15, pomenilo mi to nastavenia, a teraz mi nejde sustiť gedit ako root, kde sa to dá zmeniť??? :(:(:(. A ako nastavím, aby mi na ploche zobrazovalo odkazy, súbory, ktoré som tam mal predtím, mám ich v adresáry desktop ale na ploche ich nevidno.
            Vôbec ma fedora 15 nepotešila, to s čím som bol spokojný a vytváral som si dva roky, tak to mi inštalácia pomenila.
            • Re: zdielanie na linuxe 18.09.2011 | 13:54
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              gedit spusti cez sudo
              alebo najprv daj su - (ta pomlcka je dolezita)
              a potom spusti gedit

              este si nainstaluj tweak-advanced-settings tam si nastavis ze filemanager bude spravovat plochu a mnozstvo dalsich veci

              este si vyhladaj v programe na pridavanie hudby gnome-shell a doinstaluj si vsetky pre teba vhodne addony
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: zdielanie na linuxe 18.09.2011 | 18:40
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj, načo sa trápiš s Gnome 3, treba sa ho učiť postupne ....!

              Doinštaluj si cez Package Kit (Pridať/odstrániť softvér) grafické prostredie LXDE a máš vystaráno ...

              Pri ďalšom boote si zvoľ toto LXDE a si v pohode konzervatívneho prostredia LXDE (veľmi podobné Gnome2). Z neho potom podnikaj výpady do Gnome 3 (Shell), čítaj v Databáze znalostí rôzne prídavky a spôsoby nastavenia a uč sa to ...

              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 21:00
                guria   Návštevník
                Ďakujem, vyskúšam to LXDE, pretože gnome 3 ma vôbec neoslovilo, dokonca si myslím, že každé prostredie je lepšie ako gnome 3, však to vyzera ako nejaka deb. hracia konzola. Gnome 2 som používal dva roky a bol som s ním spokojný. Keby som vedel, čo má čaká tak ten update nepustím. :( Mal som si pozreť video na youtube.
                Mám aj ďalší problém s 15, systém sa chová nestabilne a padá, a to aj keď pustiť viac krát prehliadač alebo podobne. Nedá sa na tej 15-ske nastaviť klasický vzhľad. Neviem načo sa mám učiť nejaké gnome 3. Navymýšľajú hlúposti. Sú dôležitejšie veci, čo sa mi treba v linuxe naučiť.
                • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 21:12
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  v F15 mas fallback mode, co je trochu podobne gnome2 , ale podla mna je to nanic, je to obrane o funkcionalitu, mozes skusit Xfce, ak to este dakdo nenavrhol, sorry nechce sa mi citat celu temu :)
                  R.K
                  • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 21:13
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    zachrana je inak na ceste
                    R.K
                • Re: zdielanie na linuxe 22.09.2011 | 15:30
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Máš nainštalované repôozitáre RPMFusion ??

                  Ak nie, ako root spusti v Termináli príkaz:
                  rpm -ivh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
                  a potom príkaz:
                  rpm -ivh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

                  (iba) ak máš NVIDIA kartu na NB:
                  su -c 'yum install akmod-nvidia'

                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: zdielanie na linuxe 18.09.2011 | 21:57
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Kedysi som vždy, aj na veľkých heterogénnych sieťach, používal tento nástroj:
              SWAT
              nainštaluj si ho ( z repozitárov) a užívaj v pokoji.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: zdielanie na linuxe 17.09.2011 | 17:56
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          nastavil si si v system-config-samba uzivatela a nasledni ked si pridal zdielanie urcil ze tento uzivatel ma pravo pristupovat k zdielaniu ??
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 21:06
            guria   Návštevník
            system-config-samba modifikuje súbor smb.conf. Ja som sa pýtal, či v tom súbore mám spravne nastavenia. Nešlo my to ani cez system-config-samba
            • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 22:50
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              mne slo len o to ze pri rucnom upravovani sa vyskutnu preklepy (teda aspon mne)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: zdielanie na linuxe 21.09.2011 | 23:13
              WlaSaTy   Návštevník
              Pokiaľ by bol ten konfigurák chybný, tak sa zapíše záznam do logu a služba sa nenaštartuje. Ale, naozaj máš meno pracovnej skupiny aj s medzerou?