Nechce nabootovať Linux

Sekcia: Hardware a Drivery 11.11.2011 | 02:00
Avatar ekonom1   Používateľ
Zdravim Vás
Prosil by som Vás o pomoc.

Nainštaloval som si najprv Windows XP, potom Linux Greenie (Ubuntu) a potom Windows 7.

(Greenie pri spustení dá na výber či chcem spustiť Windows alebo Linux)

(disk mám rozdelený na dve časti, Linux na jednej, Windows na druhej časti)

PC mi spúšta iba Windows 7, Linux nie je možné spustit.
Botovacie programy sú zväčša robené iba pre windows xp,
kreknutých verzii vhodných programov pre botovanie nemôžem nájsť.
Free vezrie na botovanie sú veľmi zložité, musel by som čítať asi celý deň návod.

Dobré by bolo, ak by bolo možné prepnúť trvalo nastavenia tak, aby botovalo prvý linux

rozmýšlal by som nad 2 riešeniami:
a) znovu nainštalovať Linux
Otázka: bude možné znovunainštalovať linux bez toho, aby som musel zálohovať dáta z linuxu?

b) využiť z diskety Smart Boot Manager. Uvidím vyskušam to ráno.
Robil by som to tak že program Smart Boot Manager vy som dal na disketu, potom na neho klikol nach sa nainštaluje a potom nechal nabotovať.

V prípade, že je tento môj plán zlý, potom mi prosím poraďte zo základným návodom na používanie a inštaláciu tohoto programu.

Vopred ďakujem za rady
    • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 08:33
      Milan   Návštevník
      S bootovanim som mal podobny problem a vyriesil mi ho Universal usb installer 1.8.6.8 http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ Da ti do ponuky linux.
      Samotnu prioritu bootovania som potom nastavil v Greenie v StartUp Manageri, su v nom bootovania vsetkych os co mas v pocitaci.

      Dufam ze ti to trochu pomohlo, este som nemal rannu kavu a pisem ako nemtavy.
      • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 23:10
        Tomas   Návštevník
        1. Nabootuj z live CD
        2. Pripoj disk se systemem (musis zistit ktery to je napriklad /dev/sda3)
        3. Pouzij prikaz chroot pro zmenu adresare, ktery je pouzivan jako koren (/) na slozku, kde si pripojil disk se systemem
        4. nainstaluj Grub
        5. restart
        mount /dev/sda1 /mnt/
        mount -t proc none /mnt/proc
        mount -o bind /dev /mnt/dev
        chroot /mnt/ /bin/bash
        /usr/sbin/grub-install --recheck --no-floppy /dev/sda
        reboot

        zdroj: http://zeldor.biz/2010/12/install-grub-from-chroot/
    • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 08:47
      Avatar menom   Používateľ
      Tento stav mas preto, lebo ten system, ktory sa posledny instaloval prepisal svojim zavadzacom ten predchadzajuci.
      Da sa to lahko opravit pomocou LiveCD.

      Nabootuj LiveCD s linuxom, otvor terminal a pis:
      sudo fdisk -l dostanes vypis oddielov harddisku

      Pozri si kde mas nainstalovany linux a nazov toho oddielu vpis do nasledujuceho prikazu na miesto sda3(toto je ukazkovy priklad-nazov sda3 Ty budes mat pravdepodobne ine cislo ako 3)
      sudo mount /dev/sda3 /mnt a stlac Enter

      dalej pis:
      sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda a stlac Enter

      Potom Restart a po nabehnuti systemu v pc otvor terminal a pis:
      sudo update-grub
      • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 14:01
        Avatar ekonom1   Používateľ
        diki moc za rady

        zatial sa mi žiaľ nedarí. Cez ten terminal to stale vypisuje, že to nemôže nájsť disk a podobne.


        Stále experimentujem a uvidím
    • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 14:10
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      No ono to zavisi od toho ze aky GRUB tam mas. Ak mas najnovsi greenie predpokladam ze vychadza z podobnych zdrojov ako ubuntu, tak navody GRUB2 ti nepomozu. Skus tento pre GRUB3 > http://odzangba.wordpress.com/2011/05/14/455/
      • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 14:11
        Avatar xapoh Mint  Používateľ
        Hups pomylil som si cislovanie grubu.. avidim ze podobny navod tu uz bol :)
    • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 15:14
      Avatar ekonom1   Používateľ
      nakoniec sa mi podarilo horko ťažko nájsť nejaký bootovaci program na windows, ktorý nabehne hneď po Biose.

      Skúšal som viacero diskových oddielov, pri niektorých akokeby už niečo nabehlo: ale to iba čierna plocha s kurzorom a to bolo úplne všetko. Ani po čakaní 5 minút Linux nenabehol - stále iba táto čierna obrazovka s kurzorom.

    • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 15:19
      Avatar ekonom1   Používateľ
      Keď som mal načítaný Greenie iba s DVD, nemohol som nájsť súbory uložené na Linuxe.

      Je to všetko aj napriek tomu v poriadku?

      Myslíte, že v prípade preinštalovania Linuxu tam tie súbory budú?
      • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 16:42
        Avatar menom   Používateľ
        Kedze si nenapisal aku verziu Greenie pouzivas tak je tazko sa presne k tomu vyjadrit.
        Navod ktory som dal vyssie je na Opravu GRUB2.

        To co nazyvas "Greenie iba s DVD" funguje aj ako LiveCD_?
        Lebo ten navod mozes pouzit aj s inym LiveCD a je 100% funkcny !

        "Myslíte, že v prípade preinštalovania Linuxu tam tie súbory budú?"

        Precitaj si viac krat tuto otazku a porozmyslaj aku mozes dostat odpoved !
        • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 22:59
          Avatar ekonom1   Používateľ
          ospravedlňujem sa za nedorozumenie,
          Greenie je z roku 2007,
          ano myslel som Live DVD.


          Na linuxe mám množstvo veľmi dôležitých súborov (dát), tiež tam mám zálohované dáta z Windowsu. Z live Greenie som tam tie súbory nenašiel.

          Zaujímalo by ma, či by v prípade znovunainštalovania (upgrade) Linuxu, bolo
          možné tieto dáta zachrániť, či tam zostanú a nevymažú sa.

          Diki
          • Re: Nechce nabootovať Linux 11.11.2011 | 23:47
            WlaSaTy   Návštevník
            Ideálne by bolo použiť verziu LiveCD z ktorého si to inštaloval, alebo novšiu. Ale, reinštalácia obvykle znamená formát systémovej oblasti disku.

            Inak, čo znamená že si tie súbory nenašiel?
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 00:08
      Avatar ekonom1   Používateľ
      Mám problém, že nemám si ako zálohovať dáta z Linuxovej časti disku, keďže ich nemôžem nájsť.
      Inak, čo znamená že si tie súbory nenašiel? Preklikával som cez "Tento počítač" všetko čo sa dalo, ale nenašiel som dáta uložené na Linuxovej časti disku.
      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 00:22
        WlaSaTy   Návštevník
        A pripojil sa Ti ten disk? Nemusel sa. Skús pozreť výpis z príkazov sudo fdisk -l a df -h.
        • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 15:33
          Avatar ekonom1   Používateľ
          A pripojil sa Ti ten disk? Nemusel sa. Skús pozreť výpis z príkazov sudo fdisk -l a df -h.

          Je to možné. Program GAG vypísal, že partícia HDD na ktorej je Linux, je poškodená.
          • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 18:40
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Chcem sa ta spýtať, PREČO si si nainštaloval toto Greenie, keď máš na výber aj iné ...?
            Môžeš uviesť konkrétny dôvod, ktorý ta k tomu viedol - uveď aký a ktorý nám aj môže pomôcť detekovať lepšie tvoj terajší problém ?
            Ď.
            ;-)
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 18:49
              Avatar default Debian  Používateľ
              ta otazka je smiesna, keby mal trebars fedoru tak by sa ho spytal, preco mas fedoru ked mozes mat aj ine , pricom vo vybere by bolo aj greenie :)
              R.K
              • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 19:21
                Avatar ekonom1   Používateľ
                Mám rád slovenské výrobky/výtvory :)
              • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:05
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Hovno .... ten ekonóm píše :
                "ospravedlňujem sa za nedorozumenie,
                Greenie je z roku 2007,
                ano myslel som Live DVD.
                "

                Takže to som myslel, ;-)

                avšak ako vidím, ten ekonóm v sebe objavuje veľký talent pre prácu s Terminálom, začo ho pochválil aj HoLLohlaVý
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 19:59
            WlaSaTy   Návštevník
            Program GAG je zavádzač operačného systému a nie je určený na pripájanie diskov. Skús naštartovať nejaké LiveCD, v ňom spustiť terminál a pozrieť výpis daných príkazov. A k nim aj výpis z príkazu dmesg,moźnotam bude niečoo tom ako sa stal FS dirty. I keď aninemusí byť poškodený.
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 20:15
      Avatar ekonom1   Používateľ
      http://www.upnito.sk/imggal.php?viewImage=12e3e78693ad522771a59573391e19f9

      Diki za rady, toto som robil cez LiveCD Knopix. Prezrite si na obrázku moju prácu s terminálom. Mohli by ste to prosím zanalyzovať a poradiť?

      Na HDD6 mám uložený linux Greenie, pretože som sa cez Live Knopix preklikal a uvidel uložené súbory. Niektoré súbory na Greenie sa dali otvoriť, iné sa otvoriť nedali, dúfam, že nie sú poškodené (dúfam, že sú v poriadku).

      (niektoré nefunkčné súbory z Greenie partície boli napr. PDF, alebo odt. súbory)

      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 20:48
        WlaSaTy   Návštevník
        Pekná práca s terminálom. Keď si sa snažil znovu nahodiť grub, tak si sa mal najprv pozrieť na to ako máš rozdelené disky. Bez toho je jasné, že sa nemusíš trafiť a vypíše to chybu. Ale tie chyby nemali nič spoločné s čitateľnostou dokumentov na pôvodnom disku.

        No nič. Opakovať sa nemá zmysel. Keď nechceš, tak nechceš.
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 20:57
      johnny   Návštevník
      Spusti nejakú live distribúciu.

      Zapni nejaký terminál a prepni sa v ňom za roota.

      Cez cfdisk si pozri ktoré partície máš linuxácke.

      programom fsck skontoluj všetky linuxácke partície.

      programom chroot zmeň koreňový adresár a propoj v ňom boot partíciu.

      zadaj grub-install /dev/sda (prípadne to môže byť sdx,hda. ja neviem s ktorého disku bootuješ.)

      Done.
      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:15
        Avatar default Debian  Používateľ
        ja nechcem ripat, ale on to podla mna nezvladne, najprv treba pochopit tym prikazom, ze co robia, a potom sa do dacoho takeho pustit, mozes napisat navodov kolko chces, dokym nebude poznat tie prikazy a aplikacie, tak to tazko spravi sam
        R.K
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:33
      Avatar ekonom1   Používateľ
      tak veru, ja nie som niejky profik z Linuxu. Linux som vylučne používal iba na surfovanie po nete, a čítani e PDF kníh. Zvyšne som využíval Windows, čo nešlo na Linuxe.
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:38
      Avatar ekonom1   Používateľ
      http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=7cf15cabc23560fff49c0635a26b27a6

      čo na to hovoríte?
      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:45
        Avatar default Debian  Používateľ
        ze preco mountujes neexistujucu particiu, ked si tym prikazom sudo fdisk -l zobrazil ake mas, a mas ich oznacene /dev/hdd* , tak nechapem preco pises dalej v prikazoch sda, radsej sa do toho sam nespustaj, ani nevies co robis, takto o data prides velmi lahko, ked budes pastovat do terminalu vsetko co uvidis, ja tomu obnoveniu biosu tiez moc nechapem, preto to radsej necham inym co tu radia
        R.K
        • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:46
          Avatar default Debian  Používateľ
          obnovenie *grubu :)
          R.K
      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 21:46
        WlaSaTy   Návštevník
        Z toho obrázku je jasné, žte Ťa čaká šťastná budúcnosť ekonóma za prepážkou. Bez výhľadu na kariérny postup a zvýšenie platu.

        Keď používaš akýkoľvek návod, tak si nemyslíš že by si príklady použitia mal adaptovať na aktuálnu situáciu? Asi nie, a preto pracuješ z diskami sda5 a nue hdd5. Keď si uvedomíš rozdiel, tak sa ozvi. Takže máš ešte pár dní čas.
    • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 23:24
      Avatar ekonom1   Používateľ
      dakujem veľmi pekne za doterajsie rady
      neide mi to

      a co hovorite na toto ?
      http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=e82637958bb4adfb0dfde4ba9b637e81

      (neviem či sa mi iste pred tým ako som urobil fotku niečo nepodarilo pohnúť ďalej)
      • Re: Nechce nabootovať Linux 12.11.2011 | 23:51
        WlaSaTy   Návštevník
        To je súčasť bakalárky že si nasimuluješ chybu nesprávnym konaním, kolíšeš s reakčnými dobami, odmietaš spolupracovať až pokiaľ Ťa na to výslovne nevyzvú a najnovšie znižuješ čitateľnosť odozvy tým že robíš rozostrené fotky?

        Tak to si sa pohol do treťej kapitoly. Inak si neviempredstaviť že by si sa takto choval. Tá fotka je nečitateľná. Myslím, že to nemáš záujem riešiť. Len sa tu snažíš robiť pokusy na ľuďoch ktorí majú ochotu niekomu pomáhať.

        Maj sa, nadobre.
        • Re: Nechce nabootovať Linux 13.11.2011 | 00:17
          Avatar ekonom1   Používateľ
          ale, ale "WlaSaTy" nemusíš sa hneď uraziť. Na HDD mám extrémne vzácne dáta, mám strach z ich straty a som z toho celého poriadne vystresovaný a znechutený, že sa mi tak s tým dlho nedarí.

          Preto prosím o pochopenie z rozmazanou fotkou a nemusíš sa za to urážať
          • Re: Nechce nabootovať Linux 13.11.2011 | 00:31
            WlaSaTy   Návštevník
            Tvoje chovanie nepoukazuje na snahu riešenia problému, ale na sledovanie reakcií. Skús sa zamyslieť či by sa tak ako ty choval niekto komu záleží na svojom majetku.

            Takže na svojom výroku trvám a moj postoj nie je urazený.
    • Re: Nechce nabootovať Linux 13.11.2011 | 21:34
      Avatar ekonom1   Používateľ
      Linux mi už nabehol. Na voľnú partíciu om znovu nainštaloval Linux a potom s bootom nebol problem.

      Mimochodom som špičkový expert s krátkodobeho obchodovania na FX a s cennými papiermi. Tento odbor ekonomiky vznikol pred iba 10 rokmi a preto špiškový odborníci sú veľkou raritou a vzácnosťou.

      Aj ja by som sa Vám mohol posmievať, ak by som vás postavil pred Metatrader4 platformu a vy by ste ani nevedeli definovať potrebu predaju a nákupu. Ale až taký hlúpy by som nebol, že by som sa za to urazil.

      Majte sa pekne, houg.
      • Re: Nechce nabootovať Linux 13.11.2011 | 22:09
        WlaSaTy   Návštevník
        :Aj ja by som sa Vám mohol posmievať

        Samozrejme že mohol, nikto Ti nezakazuje. Tak isto Ti nikto nezakazuje tvrdiť o sebe že si špičkový odborník. Je to naozaj unikátne chovanie, mal by si byť na seba pyšný že sa vieš pochváliť.

        A nabúdúce, ak budeš chcieť poradiť, tak sa nesnaž bojkotovať ochotu druhých. Tie fotky boli naozaj nečitateľné, a ignorovanie ostatných rád Ti pridala na karme. Takže si nezabudni vytlačiť diplom. A ak Ti pôjde o niečo iné, tak sa v kľude môžeš tiež prejaviť.

        PS.: Keby Ťa niekto postavil pred dvere, tak by si to brak ako urážku alebo výzvu? Pretože ten simulátor Metatrader4 je len nádstavba nad generátor šumu.
        • Re: ... generátor šumu. 14.11.2011 | 17:19
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nechce nabootovať Linux 14.11.2011 | 19:02
        Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
        Ahoj
        nepochybujem, ze si spickovy expert, ale clovek sa uci cely zivot tak si skus pozriet na tuto prednasku.

        Mozno ti to pomoze byt este lepsim expertom a mozno dokazes prist na to ako vyriesit krizu.

        BTW , kto moze za krizu???
        Neziadam odpoved, lebo tento server nie je o tom, len nech si kazdy skusi nad tym porozmyslat:)).

        DD


        Be free !!! Be happy !!!