fat32 a externy disk

Sekcia: Hardware a Drivery 04.12.2011 | 00:55
Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
Ahojte mam externy disk a na nom je format fat32, preinštalovaval som OS z ubuntu 10.10 na ubuntu 10.10..... v predošlom systeme mi to nerobilo problem ale ako som preinštaloval tak mi disk vždy pripojí ako read-only, neviem či treda niečo doinštalovať alebo niečo nastaviť.... skušal som aj cez mount len ked je pripojeny a dam prikaz mount tak my vypiše že je už pripojeny ked ho odpojim (nevytiahnem kabel) tak mi ho zase potom nenajde.....
    • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 01:10
      Peter S.   Návštevník
      mne zvykol mountovať usb kľúč readonly ked bol filesystem poškodený...
      • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 13:51
        Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
        no neviem či je poškodeny filesystem ked mi vo windowse ide bezproblemov z disku mazať a aj na tablete....
        • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 14:51
          WlaSaTy   Návštevník
          Pod akým užívateľom Ti to pripája ten to disk to?
        • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 15:05
          Avatar menom   Používateľ
          Vyskúšaj sa v terminali prihlasit ako root, spusti (ak nemas tak predtym doinstaluj) Midnight commander.
          Potom hore klikni na "Subor" dalej"zmenit prava" a zaskrtni (x) Zapisovane vlastnikom.
          Potom to potvrd alebo Esc a ukonci mc.
          • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 21:06
            Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
            no skusil som aj to ale stale my vipiše že sa to nepodarilo lebo suborovy system dovoluje iba citanie
            • Re: fat32 a externy disk 05.12.2011 | 23:50
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, suborovy system FAT nema implementovanu funkcionalitu pristupovych prav. Moznosti koli ktorym Ta nepusti na ten disk moze byt viacej:
              Zabudnuta systemova zaplata po instalacii.
              Zle nahlaseny odber z USB zariadenim kde jadro koli ochrane odpoji dame zariadenie aby nezhorelo zelezo.
              Nejaky umelo vytvoreny preklep v uzivatelovej konfiguracii pripajania diskov.
              Popiska disku s nejakym obskurnym nazvom aj s mekcenom ktory nebol v kodovej stranke UTF.
              Uzivatelovi chybajuce opravnenie (myslim ze to bola skupina disk alebo nieco podobne).

              A mnozstvo dalsich.

              Takze, pod akym uzivatelom a kam Ti pripoji ten disk?
        • Re: fat32 a externy disk 04.12.2011 | 21:17
          Peter S.   Návštevník
          ja som dostal nedávno usb kluc (ADATA), používal som ho aj vo windows aj v linuxe, a raz pri presúvani suborov v linuxe zahlasil, že do adresára (na usb) sa nedá zapisovať. A už do neho nešlo písať vôbec. A vo windowse zapisovanie nadalej islo.

          dosfsck ukázal, že fs je vadný. Zjavne je windows viac "tolerantný" a dovoli uživateľovi dalej zapisovať do vadného filesystému (čítaj: urobiť si ešte viac škody a stratiť ešte viacej dát)