Problem instalacie ATI driveru

Sekcia: Hardware a Drivery 15.12.2011 | 23:44
Jumper   Návštevník
Dobry den. Poprosil by som vas o radu instalujem ovladac na ATI graf. kartu na ubuntu 11.10 podla tohto navodu metoda 2 vsetko islo ako po vtedy pokial som nezacial instalovat deb subory stymto prikazom sudo dpkg -i *.deb ked som ho zadal mi vypisalo toto Fotka dakujem za odpoved :)
    • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 00:45
      Avatar menom   Používateľ
      Ten subor s koncovkou .deb sa vola hviezdicka ?
      Lebo ak nie, tak musis namiesto tej hviezdicky pisat nazov toho deb suboru.

      Napriklad subor s nazvom AUTO:

      sudo dpkg -i AUTO.deb
      • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 00:58
        Avatar deiso   Používateľ
        no ja som siel podla navodu a a vnavode bola zadan hviezdicka skusim teda zadat presny nazvo toho suboru tie balicky su tri sa mi zda tak pokazde ten isty prikaz len iny subor ?
        • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 01:03
          Avatar mmatko   Používateľ
          hviezdicka je ok - instaluje VSETKY deb balicky v adresari
          • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 01:04
            Avatar deiso   Používateľ
            no len ked tam dam tu hviezdicku tak mi vypise to co som pridal ten screen
            • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 10:23
              Avatar mmatko   Používateľ
              po tejto stranke je to v poriadku - pokusa sa instalovat prislusne balicky...


              ja by som sa zameral na riadok update-alternatives... - na fotke nie je vidiet cely, ale tam moze byt problem


              ale ako som uz pisal minule - preco nevyskusas open-source driver radeon? za optimalnych okolnosti dava dobre vysledky v 2D aj 3D... a nie su s nim taketo tahanice koli instalovaniu...
              • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 12:02
                Avatar deiso   Používateľ
                Mozes mi viac otom povedat ? lebo som zaciatocnik a este sa dotoho az tak moc nevyznam mozes mi to viac objasnit ? dakujem :)
                • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 23:01
                  Avatar mmatko   Používateľ
                  radeon driver by si mal mat standardne nainstalovany s x serverom, ak nie, nainstaluj si ho...


                  neviem, ci ubuntu este konfiguruje x server cez xorg.conf - ak ano, vyedituj cez sudo subor /etc/X11/xorg.conf (cesta sa moze mierne lisit) a v sekcii "Device" do polozky Driver vpis "radeon" (aj s uvodzovkami) a restartni x-server., resp system...
                  • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 00:40
                    Deiso   Návštevník
                    Chlape si pan... velmi mi to pomoholo funguje to :) uz som si myslel ze mi nikto nepomozem :) diky ti moc
                    • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 01:02
                      Avatar mmatko   Používateľ
                      rado sa stalo - open-source drivery maju svoje vyhody...
                      • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 02:19
                        Deiso   Návštevník
                        no ja som to spravil tak ze som odznova naistaloval ubuntu potom som v nastaveny systemu v dodatocnych ovladacoch zapal amdúati ovladac teda aktivoval a prepisal som v xorg.conf ten riadok v device driver "radeon" uz mi ide aj 3d ubuntu ale aj myska prestala sekat ale ked spravim test na graficke ovladace cez prikaz fglxrinfo a glxgears tak mi vyhodi chybu nejaku podla toho co som cital na ubuntu.cz znamena ze mam zle naistalovanu grafiku nevies este mi stymto poradit ?
                        • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 10:01
                          Avatar mmatko   Používateľ
                          instaloval si proprietarny driver, ale pouzivas open-source (radeon) - chybu si urobil asi v tom, ze si povolil v dodatocnych ovladacoch instalaciu ati drivera, ktory sa zrejme nenainstaloval korektne... odinstaluj si proprietarny driver, resp. ked budes nabuduce instalovat ubuntu, vobec nepovol jeho instalaciu... ako vidis, open-source driver je v pohode... ostatne je ok
                          • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 15:58
                            Deiso   Návštevník
                            Takze ked preinstalujem ubuntu na novo nemam nic instalovat len v xorg.conf pripisat ten device driver "radeon" a bude mi vsetko slapat lebo teraz ked mi ukazuje ze nemam naistalovanu grafiku tak mi nejde spustit ani compiz a ubuntu bez tych efektov dost na pip vypada...
                            • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 16:17
                              Avatar mmatko   Používateľ
                              no, hore si pisal ze ti "ide aj 3d ubuntu"... podla mojich znalosti radeon driver bez problemov podporuje 2d aj 3d akceleraciu, takze by to malo ist... ak budes znova instalovat ubuntu (co je ale zbytocne), tak ano, ako pises, neinstalovat ziadny driver, len zmenit xorg.conf... ale ati driver staci odinstalovat bez reinstalu ubuntu - sudo apt-get purge meno_driveru a potom sudo apt-get autoremove... vsetko ti pojde tak, ako v terajsom stave, kedze aktualne bezis na radeon - tie chyby, co si vyssie spominal, asi s radeonom nemaju nic spolocne a su len dosledkom nekorektnej instalacie proprietarneho driveru... mozno sa potom bude treba pohrat s xorg.conf - nieco mozno doladit - vid. man xorg.conf, pripadne man radeon, len si zazalohuj povodny funkcny xorg.conf, pre pripad potreby...
                              • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 16:38
                                Deiso   Návštevník
                                Hej diky moc xorg zalohujem vzdy uz som v polke instalacie cchel spravit reinstal lebo som tam mal 32bit verziu a teraz davam 64bit mam AMD64 tak by to malo lepsie slapat co som cital... takze po instalacii len xorg dopisem "radeon" a vyskusam co to povie budem ta inforomovat zatial ti moc dakujem :)
                                • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 17:42
                                  Deiso   Návštevník
                                  Naistaloval som Ubuntu idem upravit xorg a on tam neni tak som ho vytvoril na pisaol som donho tak ako predtym Device driver "radeon" bla bla a po restrate mi nabehne len cierna obrazovka akurad ked mi ma nabhnut logonscreen a predtym este na 32bit som zadaval sudo aticonfig --initial -f zevraj to nakonfiguruje a vytvori ten xorg ale teraz ako ho zadam do terminalu mi vypise aticonfig not found nevies poradit co stym ?
                                  • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 18:49
                                    Avatar mmatko   Používateľ
                                    aticonfig je nastroj pre proprietarny driver, takze ho nemas k dipozicii... asi mas zle nakonfigurovany xorg.conf... vloz ho sem, nech pozrieme... a zalohu predosleho si si neulozil? ak ano, nahod si tam ten zalohovany s radeonom...
                                    • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 19:13
                                      Deiso   Návštevník
                                      no ja som ho ani nemal tak som ho normal klasicky vytvoril cez nautilus lebo cez prikaz to neviem...
                                      a napisal som tam toto Section "Device"
                                      Driver "radeon"
                                      EndSection

                                      a nesiel ubuntu ked mal naskocit logonscreen tak obraz ostal cierny... inac neda sa na teba nejaky kontakt FB alebo ICQ ? a zalohu som si ziadnu nespravil ja to vzdy naspet spojazdnym tak ze cez recovery mod odstranim ten xorg.conf
                                      • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 19:54
                                        Avatar mmatko   Používateľ
                                        dam ti sem vzorovy xorg.conf - skus to s nim a uprav si ho podla seba, resp.
                                        spusti prikaz sudo dexconf al. sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
                                        pre jeho vytvorenie/aktualizaciu (vid comment v prilozenom subore):


                                        # xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
                                        #
                                        # This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
                                        # values from the debconf database.
                                        #
                                        # Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
                                        # (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
                                        #
                                        # This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
                                        # if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
                                        # package.
                                        #
                                        # If you have edited this file but would like it to be automatically updated
                                        # again, run the following command:
                                        # sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

                                        #Section "Module"
                                        # Load "dbe"
                                        # Load "extmod"
                                        # Load "freetype"
                                        # Load "glx"
                                        #EndSection

                                        Section "Files"
                                        FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/"
                                        FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/"
                                        FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1/"
                                        FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc/"
                                        EndSection

                                        Section "InputDevice"
                                        Identifier "Generic Keyboard"
                                        Driver "kbd"
                                        Option "XkbRules" "xorg"
                                        Option "XkbModel" "pc105"
                                        Option "XkbLayout" "sk"
                                        Option "XkbVariant" "qwerty"
                                        EndSection

                                        Section "InputDevice"
                                        Identifier "Configured Mouse"
                                        Driver "mouse"
                                        Option "Protocol" "auto"
                                        Option "Device" "/dev/psaux"
                                        Option "Emulate3Buttons" "no"
                                        Option "ZAxisMapping" "4 5"
                                        EndSection

                                        Section "Device"
                                        Identifier "Configured Video Device"
                                        Driver "nouveau"
                                        EndSection

                                        Section "Monitor"
                                        Identifier "Configured Monitor"
                                        DisplaySize 338 270
                                        HorizSync 30.0-80.0
                                        VertRefresh 55.0-75.0
                                        Option "DPMS"
                                        # 1280x1024 @ 60.00 Hz (GTF) hsync: 63.60 kHz; pclk: 108.88 MHz
                                        Modeline "1280x1024_60.00" 108.88 1280 1360 1496 1712 1024 1025 1028 1060 -HSync +Vsync
                                        EndSection

                                        Section "Screen"
                                        DefaultDepth 24
                                        Identifier "Default Screen"
                                        Monitor "Configured Monitor"
                                        SubSection "Display"
                                        Depth 24
                                        Modes "1280x1024_60.00"
                                        EndSubSection
                                        SubSection "Display"
                                        Depth 16
                                        Modes "1280x1024_60.00"
                                        EndSubSection
                                        EndSection

                                        • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 20:02
                                          Avatar deiso   Používateľ
                                          Neviem ci sa az tak dotoho vyznam ale pokusim sa... co mam vlastne stymto spravit povyberat si ? alebo zmenit podla seba ? lebo napriklad inputdevice vobec neviem co by som mal zmenit jedine asi budem vediet zmenit ten radeon driver... neda sa to nakonfigurovat nejak ked ti poviem aky mam NB a co vnom mam ? a potom ze by som to tam len na kopiroval ?
                                          • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 20:06
                                            Avatar mmatko   Používateľ
                                            skus najprv uvedene prikazy pre generovanie xorg.conf-u
                                            • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 20:08
                                              Avatar deiso   Používateľ
                                              skusil som prvy nesiel vypisalo not found a druhy neviem ci siel lebo nic sa neudialo ked som kukol xorg.conf bol prazdny
                                              • Re: Problem instalacie ATI driveru 19.12.2011 | 20:51
                                                Avatar mmatko   Používateľ
                                                ok

                                                radeon vies kam dat,
                                                pred Modeline a riadok za nim v sekcii Monitor daj zatial znak #
                                                DisplaySize velkost monitora v mm (nepovinne - ked nevies, cely riadok zmaz)
                                                HorizSync 30.0-80.0 prepis udaje podla tvojho manualu
                                                VertRefresh 55.0-75.0 prepis udaje podla tvojho manualu
                                                Modes "1280x1024" tvoje rozlisenie - je to tam 2x - podciarknik a cislo za nim zatial nedavaj

                                                toto by mohlo pre zaciatok stacit - vyskusaj
                                                • Re: Problem instalacie ATI driveru 20.12.2011 | 00:13
                                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                                  v device musi byt polozka identifier, ak chces skusit taky holi config, tak uz aspon:

                                                  Section "Device"
                                                  Identifier "AtiCard"
                                                  Driver "radeon"
                                                  EndSection
                                                  R.K
                                                • Re: Problem instalacie ATI driveru 20.12.2011 | 00:36
                                                  Avatar mmatko   Používateľ
                                                  toto je myslene ako uprava vyssie uvedeneho configu - zakladne body, ktore musi zmenit
    • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 00:57
      Avatar menom   Používateľ
      Toto treba brat na vedomie:

      Nyní nainstalujeme .deb balíčky, které jsme vygenerovali výše. Pokud máte ve stejném adresáři i balíčky starší verze ovladače, musíte použít celé názvy balíčků aktuální verze.
      • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 01:01
        Avatar deiso   Používateľ
        No len ten adresar som prave vytvoril a ked som robil zo suboru .run subor .deb tak mi vytvorilo tri balicky a v tom adresary su tri balicky pridam aj screen
      • Re: Problem instalacie ATI driveru 16.12.2011 | 01:09
        Avatar deiso   Používateľ
        V adresary su tieto subory http://imageshack.us/photo/my-images/560/img20111216000638.jpg/ tak mam teda kazdy zvlast naistalovat tak ze zadam nazov ?