nejde spustit win

Sekcia: Konfigurácia 01.01.2012 | 16:10
Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
zdravim,po nainstalovani Ubuntu 11.04 a jeho zavadzacu Group,mi nejde spustit windows,respektivne mam tam Ubuntu aj Windows,a ked si chcem vybrat ktori sysytem chcem spustit,tak ak vyberiem Ubuntu,system sa bezproblemov spusti,no ked vyberiem Windows,tak ma po par sekundach vrati spet do moznosti vyberu OS.tak som siel do Ubuntu, dal som prikaz:

gedit /etc/fstab

a vypisalo mi toto:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc nodev,noexec,nosuid 0 0
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=7f55d51e-2376-40c5-8e04-7badeb089879 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda8 during installation
UUID=8e1f2211-a9ab-405b-991b-01c6bff9a68f /home ext4 defaults 0 2
/dev/sda6 none swap sw 0 0

Prosim vas o radu,ako to spojazdnit,dakujem za vas cas.
    • Re: nejde spustit win 01.01.2012 | 16:42
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Vedľajšia téma je podobná tvojmu problému. Rovnako si stiahni supergrub a s jeho pomocou oprav zavádzač. Ja tam síce vidím len linuxové časti disku, ale snád si windows úplne nezmazal.. Aj na to sú nástroje, ak si ntfs už neprepísal!
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: nejde spustit win 01.01.2012 | 17:32
        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
        nie nie,s windowsovi patriciami som nic nerobil,ako mozes vidiet na obrazku,mam tam ako aj windows,tak aj Data D:/ ,pripojene:

        http://img52.imageshack.us/img52/5885/obrazovkaf.png

        stiahol som si ten supergrub (zatial len tu verziu ktora mala 1MB,aj nejake drobne),a naslo mi ako aj ubuntu tak aj windows,aj ked pise ze naslo windows Vista,a ja mam pritom Windows 7,ale dufam ze to nebude nejako vadit.tak sa mi zda ze ta 1MB verzia nevie znovu nahodit grub,pretoze ked tam som dal moznost"Detect any Grub2 instalation (even if mbr is owervrite)" tak po restarte som mal len ciernu obrazovku,ako nahle som vlozil cd stym Supergrubom,tak sa nabootoval,a mohol som spustit niektori zo systemov.
        Ubuntu vpohode spustleo,no ked som dal moznost spustit Windows,tak bola len cierna obrazovka,a nic sa nedialo.neviem co stym je.
        • Re: nejde spustit win 01.01.2012 | 19:01
          Avatar menom   Používateľ
          Grub2 opravis pomocou LiveCD takto:

          Nabootuj LiveCD s linuxom, otvor terminal a pis:
          sudo fdisk -l dostanes vypis oddielov harddisku

          Pozri si kde mas nainstalovany linux a nazov toho oddielu vpis do nasledujuceho prikazu na miesto sda3(toto je ukazkovy priklad-nazov sda3 Ty budes mat pravdepodobne ine cislo ako 3)
          sudo mount /dev/sda3 /mnt a stlac Enter

          dalej pis:
          sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda a stlac Enter

          Potom Restart a po nabehnuti systemu v pc otvor terminal a pis:
          sudo update-grub
          • Re: nejde spustit win 01.01.2012 | 19:43
            Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
            Menom tvoj sposob som uz nestihol skusit,uz to mam vyriesene,ale aj tak dakujem za pomoc,spravil som to nasledovne:

            nabootoval som SuperGrub ktory mi doporucil pan kolega z predoslej odpovede na moj problem,no tak to som stiahol vypalil ako obraz,potom nabootoval,obnovil som zavadzac Grub,potom som dal restart pc.Tym sa mi obnovel Grub,takze som mal aspon moznost si vybrat nejaky os.
            potom som nabootoval Windows7 DvD,a dal som Oprava pocitaca->Prikazovy riadok,a napisal som pekne postupne tieto styri prikazy:

            bootrec.exe /FixMbr
            bootrec.exe /FixBoot
            bootrec.exe /ScanOs
            bootrec.exe /RebuildBcd

            tym sa mi konecne rozbehol windows,ale uz zavadzac grub nesiel kedze si vyndows obnovil uplne svoju branu Mbr.Takze znova som nabootoval SuperGrub,a obnovil som zavadzac Grub.A konecne slape vsetko ako ma.

            Pani kolegovia dakujem za rady,a vas drahocenny cas.
            Myslim ze je problem vyrieseny.
            Mozno niekomu tento navod niekedy posluzi.