Raid radic PCIe

Sekcia: Konfigurácia 03.01.2012 | 08:53
Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
Po prve Vsetko dobre v Novom roku .Rad by som vedel ako je podporovane v linuxovom jadre PCIe raid radic
dik
    • Re: Raid radic PCIe 03.01.2012 | 11:25
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj,
      Podpora RAID je v Linuxe vcelku v pohode. Toto platí ako pre radiče ktoré pripájajú disky cez zväzok drôtov, tak pre radiče pripájajú disky cez optické vlákno na skrine plné diskov ktoré sú väčšie ako tá babičkina. Samoyrejme to platí aj pre radiče ktoré pripájajú disky cez bežnú sieť.

      Pýtaš sa na konkrétnz model alebo len chceš odporučiť managerovi nákup nového železa?
      • Re: Raid radic PCIe 05.01.2012 | 07:27
        Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
        No mam 2 disky 640GB v Raid O používam radič na základnej doske TF560 takže pod Linuxom chodí na dmraid Už mam relatívne vyriešenie bootovanie ale archlinux spadne pri nabiehaní Ta chyba sa objavila aj na arch stránkach
        Problém bude asi toto asi to špatne chápem
        Configure System

        Add dm_mod to the MODULES line in mkinitcpio.conf. If using a mirrored (RAID 1) array, additionally add dm_mirror
        Add chipset_module_driver to the MODULES line if necessary
        Add dmraid to the HOOKS line in mkinitcpio.conf; preferably after sata but before filesystems

        Ide o to ze skúšam skoro každý Linux aký vyjde mam v PC vždy 2 Linuxy "skúšaný"+ archlinux+ Xp
        takže ak sa to nepodari rozchodiť chcem kúpiť radič do PCIe ibaže keby bol zase problém z archom by to bolo zbytočná investícia ceny začínajú na 15 Euro
        • Re: Raid radic PCIe 05.01.2012 | 11:06
          WlaSaTy   Návštevník
          Ahoj,
          Radiče zvládajúce iba 0, 1 a JBOD sú fake RAID. Význam slova fake si pozri v slovníku. Normálny RAID je cenovo a funkčne niekde inde.

          Tvoj problém je v zle vytvorenom initrd ktorému chýbajú ovládače použité pri inštalácii. Jaký to je radič a jaký typ RAIDu si tam vytvoril?
          • Re: Raid radic PCIe 05.01.2012 | 21:02
            Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
            Ja mam tie disky Raid 0 Ide mi na tom Ubuntu aj Fedora aj Suse aj XP Len ten archlinux zmrzne pri 1 boot .Ten chipset mod neviem či sa zavádza pred inštaláciou kernelu pri inštalácii
            • Re: Raid radic PCIe 05.01.2012 | 22:39
              WlaSaTy   Návštevník
              Tvoj problém je v zle vytvorenom initrd ktorému chýbajú ovládače použité pri inštalácii. Jaký to je radič a jaký typ RAIDu si tam vytvoril?

              Ten ovládač sa do toho initrd musí nejak dostať.
              • Re: Raid radic PCIe 06.01.2012 | 00:01
                Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                Radič je z nForce 560 preto inštalujem dmraid mam to nahodené na Raid 0 takže 1,2TB
                • Re: Raid radic PCIe 06.01.2012 | 00:27
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Takže sme sa síce nedozvedeli že aký to je radič, ale vieme že z akej je dosky. Teraz rozmýšľame či sa nám oplatí niečo zadávať do vyhľadávania na google.com aby sme sa dozvedeli aspoň niečo, alebo sa pozrieš na výpis načítaných modulov pri štarte LiveCD a/alebo tých dvoch ďalších distribúcií aby sme vedeli čo dať do toho jedného riadku v tom konfiguráku čo navrhol sám systém. Spraviť to z LiveCD alebo iného naštartovaného systému nie je problém. No nič. Už je veľa hodín.
                  • Re: Raid radic PCIe 06.01.2012 | 06:09
                    Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                    nForce560 ma v sebe Radič teda aspoň čo mam informácie nemal by používať prídavný chip.
                    robil som to podla tohto návodu https://wiki.archlinux.org/index.php/Installing_with_Fake_RAID len to vypisuje chybu ako je uvedene na konci
                    • Re: Raid radic PCIe 06.01.2012 | 12:46
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Aha. A prečo si nevyonal kroky z kapitoly "Install and configure Arch" v tej príručke? Keďže si to vynechal, tak Ti to nenájde koreňový systém a vyhlási že kelner je panic. A zabliká klávesnicou na rozlúčku.

                      Mimochodom, presne toto navrhovala aj tá chyba ako riešenie o ktorej si písal na začiatku.
                      • Re: Raid radic PCIe 06.01.2012 | 19:24
                        Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                        Ono je to trošku inak V najnovších verziách archu sa pri boot mdraid načíta takže sa dá inštalovať .Ak inštaluješ "stable" verziu musieť si mdraid sam spustiť príkazmi . Takže vôbec nieje vyladené použitie integrovaného radiča Nvidie .Takže to nechávajú na hľadanie dobrého riešenia na arch komunitu . a ten na vod na zmenu som skúšal nič takéto nepomohlo
                        HOOKS="base udev sleep autodetect pata scsi sata dmraid filesystems"
                        • Re: Raid radic PCIe 07.01.2012 | 14:20
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ani nie. Problém môže byť buď v tom, že sa nenačítal ovládač pre radič diskov, alebo pre príslušný typ RAID poprípade nemali partície pre RAID typ RAID autodetect. Metadáta samotného RAIDu sa už zopár rokov zapisujú by default. Vieš odhadnúť ktoré ovládače sú pre ten radič a či sa aj načítali? Príkaz na vypísanie ovládačov je lsmod a je ho potrebné spustiť pod LiveCD.
                          • Re: Raid radic PCIe 07.01.2012 | 20:40
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Typnem si že je jadro chyby vo vynechanom kroku z tej príručky :

                            Add dm_mod to the MODULES line in mkinitcpio.conf. If using a mirrored (RAID 1) array, additionally add dm_mirror

                          • Re: Raid radic PCIe 07.01.2012 | 23:28
                            Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                            Mno nenačíta Pre integrovaný radič NVidie .stable verzia z augusta tuším 2011 to nenačíta ale testovacia veria áno je to vidieť pri boot ako sa pripájajú jednotlive particie . To sa nemusíme hádať to mam odskúšané .Ubuntu 10.10 funguje bez problémov Fedora16 tak isto ale napríklad nové ubuntu nezvládnu inštaláciu grub.
                            Tak ze Fake Raid nieje v žiadnom prípade v Linuxe stable bez problémov len na Fedore

                            Skúsim aj tu pripomienku aj keď podla prekladu by to malo byt pre Raid 1 nie pre 0
                            • Re: Raid radic PCIe 08.01.2012 | 12:25
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ono je skôr otázkou, načo ľudia používajú fake raid keď to všetko ajtak prepočítava CPU. Ale, videl som radiče od Nvidie ktoré išli pod Linuxom lepšie ako inde.

                              PS: raid mirror je jedna. Nula je stripe, takže tá príručka je v poriadku. Ten preklad máš odkiaľ?
                              • Re: Raid radic PCIe 08.01.2012 | 14:57
                                Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                                Takto ak si niekto zapojí 2 rovnaké disky na integrovaný raid na zakladaných doskách tak sa podstatne zvýši rýchlosť disku myslím vážne netvrdím že to viac nezaťažuje CPU ale mam X2 na 3Ghz a zátaž CPU sa pohybuje okolo 5 až 20% .Ja som kupoval 2 disk na jar za 49Euro 640GB . .Takže mam za 100Euro 1,2Tb a rýchlosť záčina na 220MB/s a konci na 120 MB/s podla HD Tach
                                Uznávam na rok je asi kvôli záplavám a cenám diskov takéto navyšovanie výkonu pase .A raz som čítal test integrovaných radičov a výsledok ma vtedy prekvapil a teraz som si to overil že sa to oplatí aj keď veľkými problémami z inštaláciou.
                                K tomu archu 2 dni + 1 noc som to rozchodil ale nieje jasne v čom to bolo lebo som menil aj Grub na Pinguy OS 10.10.1 lebo na archu neprejde inštalácia Grub takže ešte musím odskúšať a dám taky popis na svoju stránku
                                • Re: Raid radic PCIe 08.01.2012 | 18:40
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Doteraz si spomnal raid mirror (RAID 1) , ale podľa tvojho posledného príspevku (sčítanie kapacity a umocnenie prietoku/rýchlosti) hovoríš o stripe (RAID 0). Nebude problém v tom že si konfiguroval niečo iné ako si chcel?

                                  PS: Dúfam že na tom diskovom poli nemáš nič cenné. Ak Ti prdne jeden disk, tak prídeš o dáta aj na tom druhom.
                                  • Re: Raid radic PCIe 08.01.2012 | 19:41
                                    Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                                    Mno ak precitas moje prispevky pisal som raid 0 scitanie kapacity 1,2tb
                                    mozno vyzeram dement ale viem co znamena raid 0 a moznost obnovy dat alebo skorej nemoznost
                                    Ten navod Fake raid nieje zly len sa na archu stale nieco meni takze by to musel vzdy niekto prerabat co je nerealne .Jednoducho nieco tam uz nieje treba upravovat a nieco zase ano .Je to nieco ako moj navod na vigor318 na www.vigor318.ic.cz mnohy len upravovali na novsie verzie distribucii "iny strom zavyslosti" ale nezabudli sprosto osocit pôvodny navod ze je zavadzajuci "cest vynimkam " ktory uviedli ze cerpali z pôvodneho navodu len ho upravili na novu verziu jadra .A o tom je linux sice je nas vsetkych ale by sme mali mat aj trosku uctu ktym co to robily 1 krat kde to nebolo skade okukat a upravit
                                    • Re: Raid radic PCIe 08.01.2012 | 20:38
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Nula sa píše inak, a tá príručka stripe nejako detailnejšie nespomínala. Skôr rozoberala mirror. Ale, to je už jedno.

                                      PS: Ja osobne dávam prednosť Software RAID pred FAKE RAID. Ten nie je závislý od zkripleného radiča diskov. Teda, ak zhorí radič, tak mi to pôjde nakopnúť aj na inom radiči. Posledne som to testoval zhodou okolností dnes.
                                      • Re: Raid radic PCIe 20.04.2012 | 22:37
                                        sebo   Návštevník
                                        Takže všetko ako tak beží iba nábeh firefox + mc + Thundebird je spomalení niekde sa to preberalo co treba optimalizovať len to neviem nájsť
                                        • Re: Raid radic PCIe 21.04.2012 | 15:28
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Síce nepíšeš čo podľa Teba znamená spomalení a tak isto sa nič nepýtaš v tejto vyriešenej téme, ale asi hľadáš kúzelné slovíčko prefetch. Ten nástroj slúži na niečo také. Aspoň pred rokmi poslúžil.