disk

Sekcia: Hardware a Drivery 15.03.2012 | 02:32
miisa   Návštevník
Ahoj ludia,pri instalacii som nepouzil 1 volny disk a taktiez swapovanie,som dal na USB, ako pridam dalsi DISK? a ako prerozdelim nerozdelenych cca 2,5 GB miesta medzi ostatne particie,dakujem


/dev/sda1 330215 154214 158952 50% /
tmpfs 1965012 0 1965012 0% /lib/init/rw
udev 1960172 188 1959984 1% /dev
tmpfs 1965012 0 1965012 0% /dev/shm
/dev/sda8 16148616 175296 15153008 2% /home
/dev/sda7 376807 10297 347054 3% /tmp
/dev/sda5 8649992 1947744 6262852 24% /usr
/dev/sda6 2882592 398928 2337232 15% /var
    • Re: disk 15.03.2012 | 19:15
      WlaSaTy   Návštevník
      :ako pridam dalsi DISK?
      Závisí od toho, kde a načo ho chceš použiť. Od toho sa odvíja celá odpoveď. Skús to konkretizovať.

      :a ako prerozdelim nerozdelenych cca 2,5 GB miesta medzi ostatne particie?
      Závisí od toho, kde a načo ho chceš použiť. Ale, odporúčal by som ho použiť na swap/hibernáciu namiesto toho USBčka. Bude to rýchlejšie, najmä keď treba.
      • Re: disk 16.03.2012 | 01:36
        miiisa   Návštevník
        chcel by som ho pouzit ako dalsiu zlozku pre kazdeho usera,vzdialeny zlozku. napr ako /disk :-) a mat ho normalne ako file server,mnoo ono ide o to ,ze mam SSD a nerad by som pouzival moc swap ,kedze tam mam 8gb ramu...
        • Re: disk 16.03.2012 | 01:38
          miisa   Návštevník
          teda, tych 2,5 gb by som napr rozdelil rovnomerne medzi ... /etc/ a /var/

          a to dalsie by som pripojil ako /disk - bude mat cca 1,5 tb,to chcem mat ako odkladaci priestor pre fotky a ine rodinne pamiatky
          • Re: disk 16.03.2012 | 13:14
            WlaSaTy   Návštevník
            Najelegantnejšie by to bolo urobiť cez LVM, ale to si nevybral pri inštalácii.

            Nakoľko zmena rozvrhnutia disku patrí medzi rizikové zásahy, tak je potrebné urobiť zálohu pred prerozdelením. A v prípade akéhokoľvek zlyhania stačí len obnoviť zálohu a znova zavesiť zavádzač systému.

            Otázkou je či to má vôbec zmysel riešiť tak ako to chceš ty. Tvoja požiadavka je z môjho pohľadu čiastočne nezmyselná a zo zvyšnej časti sa určiť či to vôbec pomôže.

            Disk má celkovo cca 30G z čoho je cca 2.5G voľné.
            /etc je súčasťou / ktoré je zaplnené len na 50%.
            /var je zaplnený tiež máličko, len na 15%.
            /home je zaplnený tiež len na 2%.

            Takže z mojho pohľadu je vhodnejšie:

            Spraviť si výkonové testy čítania a zápisu všetkých diskov . Pochopiteľne pod LiveCD. To Ti ukáže či sa vôbec oplatí swapovať na pomalé USBčko alebo či jednoducho nebudeš swapovať tak ako som odporúčal, do tej 2.5G oblasti.

            Potom si treba rozmyslieť či nezmigruješ na LVM alebo či si neurobíš kvázi migráciu (teda to celé neodzálohuješ, neprerozdelíš a neobnovíš zo zálohy aj s zavesením zavádzača).

            Rozhodovanie nad využitím disku ale zahŕňa zamyslenie sa nad využitím stroja. Teda, aké bude mať systém plánované nárasty kôli novému programovému vybaveniu. A samozrejme treba brať do úvahy aj vek distribúcie (podporu) a veľkosť a rýchlosť toho prudko utajovaného disku ktorý chceš využiť.

            • Re: disk 19.03.2012 | 16:35
              miiisa   Návštevník
              ahoj, tych 2,5 gb naozaj chcem pouzit,rozlozit pripadne medzi ostatne particie, urcite nie na swapovanie,ak bude treba,vzdy sa da ukrojit...nieco pre swap,

              dnes som namontoval 1,5tb western digital green,nwm presne meno,musel by som otvorit krabicu,ten by som v zasade chcel pouzit na ukladanie a zalohovanie fotiek.

              takze ako na vec?
              pridavam ,ze ten 1,5tb disk treba sformatovat,je tam nahodena 7dmicka,+dake data,bol rozdeleny na 2 particie ;-)

              predstavujem si to cca tak,ze by som ho dal, povedzme ako /disk1 - pricom by mal nanho mali pristup vsetci usery,

              • Re: disk 19.03.2012 | 20:37
                WlaSaTy   Návštevník
                Mno. Pokiaľ chceš mať naozaj systém ktorý potreuje byť rýchlo prístupný na pomalom disku a užívateľské dáta ktorým stačí pomalšia prístupová doba na rýchlom disku, tak si môžeš tie dáta prekopírovať.

                Z mojho pohľadu je v tomto prípade dokonca oveľa jednoduchšie a efektívnejšie urobiť čistý install na nový rýchly disk a starý disk kompletne vyhodiť. Teda, aspoň podľa posledného upresnenia ohľadne toho disku čo má jeden a pol tera.

                Neuveríš, čo všetko sa s tým urýchli.
                • Re: disk 19.03.2012 | 21:06
                  miiisa   Návštevník
                  takto,system mam na SSD disku,ten 32GB to je KINGSTON SSD DISK V32 tusim,cita cca 200 mb +-,a ten 1,5tb chce mat na data.... :-) ako teraz na to pridanie disku ? aby sa mi sam nacital po restarte ? sfdat som dalo prepisoval(potom musel mazat,nenabehol mi system)
                  • Re: disk 19.03.2012 | 21:31
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Tak 32G SSD je niečo iné. Ja som vychádzal z jeho veľkosti. Tú informáciu si nemusel zatajovať.

                    Ohľadne rozdelenia, predpokladám že zálohy cez dd a tar si už robil. A tak isto si už robil opätovné zavesenie zavádzača (grub rescue). Takže si to nakopni pod LiveCD, odzálohuj oboma spôsobmi na ten nový disk, zmaž SSD a prerozdel ho hoci tak aby mal každý disk viac o tých 7%. Vytvor na ňom naspäť súborové systémy ktoré využijú z toho SSD maximum (kôli obmedzenej životnosti prepisu), obnov to z tar-u a zaves naspeť grub. Ak by si mal nejaký problém, tak to môžeš blbuvzdorne obnoviť cez dd.

                    A ak chce mať chalan daný nový disk na užívateľské dáta, tak ho pripoj ako /home. Pôvodnú veľkosť home môžeš zarátať do voľného miesta a pozväčšovať to viac ako o tých 7%.
                    • Re: disk 20.03.2012 | 01:04
                      miiisa   Návštevník
                      podme pekne po zakladne,ako pridam ten novy disk? podario sa mi ho zformatovat vsetko,
                      alebo ako ho fyzicky pridam ? natrvalo? poprosim pekne po kroku...
                      • Re: disk 20.03.2012 | 06:00
                        MARTIN   Návštevník
                        tiež mám jeden disk na dáta a nemám s tým problém. Som ho naformátoval na rajfajzéra a normálne ho vidím medzi diskami, kliknem myšou, dám ho pripojiť a som pri multimédiách. Či ty to chceš nejako komplikovanejšie?
                        • Re: disk 20.03.2012 | 12:10
                          miiisa   Návštevník
                          pristupjem cez ssh,sformatoval som ho,tak vyzara,ze je tam...
                          • Re: disk 20.03.2012 | 12:51
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Mno. Ak Ti stačí, že bude vidno v /media, tak ho tam nehaj. Ale ja by som bol za jeho zámenu s /home v /etc/fstab.

                            Ostatne, celá zmena diskového priestoru je trochu zložitejšia a vyžaduje vyššiu dievčenskú.
                            • Re: disk 20.03.2012 | 17:00
                              miiisa   Návštevník
                              to etc/fstab/ som skusal predtym editovat,ale neuspesne,ako by to malo ?
                              preco prave zamena s /home mne kludne staci to /disk1 :-)
                              • Re: disk 20.03.2012 | 17:32
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Zámena /home za ten nový disk potrebuje mať dva kroky:
                                1. presunutie dát ich skopírovaním
                                2. zmenu záznamu v /etc/fstab

                                Takže sem daj výstup z príkazu df -h spusteného v termináli a obsah súboru /etc/fstab.