Strach o pevny disk

Sekcia: Hardware a Drivery 18.03.2012 | 10:23
Avatar default Debian  Používateľ
caute mam podozrenie ze niekde je nejaka zrada, uz sa mi 2x stalo ze som zapol pc a zastalo to na tom dialogu kde mozem este skratkou ist do biosu, prisiel som tam a v boot menu som nemal svoj HDD , potom som restartoval a nabehlo to uz, stalo sa to presne tak isto 2x , ale nie za sebou, ale az po nejakych uspesnych rebootoch, netusim cim to moze byt, mozno by som mal skusit zmerat cmos baterku, mam pc 2 a pol roka asi . A nemenil som tu baterku, aj ked neviem, nerozumiem tomu celkom, podla mna ta detekcia HW od tej baterky nezavisi.
R.K
    • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 10:49
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      nuž, ja som zase na livecd, u mňa disk skapal načisto :) ak chceš, môžem ti niekedy omrknúť chybné sektory na disku
    • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 10:54
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Ano, nezavisi od nej. Tipoval by som to prave na disk, ktory sa nenastartuje. Kazdopadne, ak nabootujes, skus pozriet vypis (potrebujes balik vacsinou s nazvom smartmontools)
      smartctl --all /dev/sda
      To /dev/sda zmen za tvoj aktualny disk. Vypise to vsetky informacie. To, ze napise nieco v zmysle SMART overall-health self-assessment test result: PASSED, si velmi nevsimaj. Ovela zaujimavejsie udaje najdes v sekcii Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds. Ak je v stlpci TYPE nieco ine ako Pre-fail alebo Old_age, tak rychlo zalohuj. To iste plati aj pre stlpec WHEN_FAILED, tam musia byt same pomlcky. Samozrejme, uz z nazvov tych riadkov sa da usudit, ze ked niekde nie su nuly, tak je zle, napriklad v takom Raw_Read_Error_Rate alebo Spin_Retry_Count.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 11:36
        Peter Veľký   Návštevník
        Mne pise smart stale na vsetkych diskoch Pre-fail alebo Old_age.
        Mam nasledovne stare disky:
        7 rokov
        5 rokov
        3 roky
        0.5 roka

        A vsade tie iste hodnoty Pre-fail alebo Old_age. Jedine co je v SMART podla mojho nazoru zaujimave je Power_On_Hours. Inak podla mojho nazoru tento tool je uplne zbytocny.
        • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 11:37
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Ved to je spravne. Ak napise nieco ine, bude zle.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 11:49
            Peter Veľký   Návštevník
            Aha, prepac, nepochopil som :) som amater
      • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:34
        Avatar default Debian  Používateľ
        log spustil som ten prikaz, a zda sa ze je vsetko ok, vravim inak disk ide uplne v pohode , ja to tipujem , ze je nieco len s tou detekciou disku, neviem ale s cim to moze suvisiet
        R.K
        • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:45
          Avatar menom   Používateľ
          A čo toto:
          SMART Self-test log structure revision number 1
          Num Test_Description Status Remaining LifeTime(hours) LBA_of_first_error
          # 1 Conveyance offline Completed: read failure 90% 8338 67681711
          # 2 Short offline Completed: read failure 90% 8337 67681711


          Ja tam mam:
          SMART Self-test log structure revision number 1
          Num Test_Description Status Remaining LifeTime(hours) LBA_of_first_error
          # 1 Short offline Completed without error 00%
          # 2 Short offline Completed without error 00%
          • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 15:14
            Avatar default Debian  Používateľ
            read failure , neni to len problem s pravami? ale asi nie , spominam si prave na mozno pricinu, asi 4x som musel natvrdo vypnut pc, lebo reactos sa tvaril ze sa spusta, ale nic s toho nebolo
            R.K
    • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 10:58
      Avatar menom   Používateľ
      Mohol by si skontrolovat zdravie toho disku.
      Ja to robim cez Hirens boot CD 15:
      Po stiahnuti napal ako obraz disku, potom daj do mechaniky, nabootuj.

      Spusti Parted Magic.
      Potom na pracovnej ploche spusti Disk Health.
      Klik na HDD, aby ostal v modrom obdlzniku.
      Na karte Device stlac Perform Tests, stlac Execute.
      Vedla Test result: uvidis vysledok

      Keby nestacil 2 minutovy, tak vyber dlhsi test cez Test type.
      • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 12:39
        Avatar default Debian  Používateľ
        Log , niesom si celkom isty ci to vislo, kedze to spravilo takuto hlasku
        R.K
        • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:14
          Avatar menom   Používateľ
          Tak podla toho obrazku je disk vadny, lebo mne vzdy napise:

          Test result:Completed without error.

          Ale over si to aj spôsobom ako radil Samuel Kupka,

          pripadne pusti ten dlhsi test.
          • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:31
            Avatar default Debian  Používateľ
            ale vsak sa tam pise , complete with read failure, nema to len problem s pravamy, alebo niecom takym?
            R.K
            • Re: Strach o pevny disk 03.08.2012 | 21:30
              Avatar vojto   Používateľ
              Nie, to nie su prava. To je RAW citanie s root pravami. To sa o ziadne prava alebo co i len rozdelenie particii nestara. Ide o HW chybu.
      • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 12:40
        Avatar default Debian  Používateľ
        a inak to XPcko co maju na tom CD, to asi nebude legalne , ze ? :D
        R.K
        • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:19
          Avatar menom   Používateľ
          Cital som tam nieco o 24 hodinovej pouzitelnosti XP mini, takze to maju nejako ošetrené/povolené?/obídené?

          Az tak ma to nezaujima.
    • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 11:10
      WlaSaTy   Návštevník
      :mam pc 2 a pol roka asi .
      Skús skôr povedať čo všetko je v počítači a aký je zdroj. A z ktorého je ten počítač roku.

      :podla mna ta detekcia HW od tej baterky nezavisi.
      detekcia nie, ale uchovanie údajov áno.

      Mimochodom, je možné že to má jednu z príčin:
      1) slabý zdroj alebo podpetie v zásuvke 230V.
      2) doska neudrží údaje.
      3) zle zasunutý alebo vadný kábel.
      4) elektronika disku začína odchádzať.
      • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 11:41
        Avatar default Debian  Používateľ
        kedze inak s diskom problem nemam tipujem, ze to bude nieco s tou detekciou, ale overim to cez daky nastroj co mi tu odporucili
        R.K
        • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 12:43
          WlaSaTy   Návštevník
          Problém je, že s tým nástrojom nezistíš či susedia neblbnú s kúrením alebo či neriešia cilkulárku. Teda veci, ktoré spôsobujú kolísanie napájania. A tak isto s tými nástrojmi nezistíš príčinu. Len si prečítaš dôsledok.

          Pokiaľ bývaš na lazoch kde počas búrky bliká žiarovka, tak ...
          • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 12:59
            Avatar default Debian  Používateľ
            aha, blikala mi ziarovka napriklad ked oco nieco vrtal, pukal reprak, ale dneska ked som to zapinal tak u nas doma nic take neslo, ale doteraz sa toho dva a pol roka sa nic take nedialo, a urcite sa robilo aj s takymi spotrebicmi ake opisujes, neviem teda ako mam zistit/vylucit, poskodenie disku, ale ineho HW
            R.K
            • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:34
              WlaSaTy   Návštevník
              Zaujímavé. Normálne by som na lazy išiel len s notebookom, ten má od výroby dostatočne dimenzovaný zdroj a v cene má aj UPS (teda baterku).

              Pretože, disk Ti možno vymenia ak je v záruke. Ale, ak tam máte elektriku čo nestačí, tak si s tým na dlho nepomôžeš.

              Odhadujem že je ten stroj postarší keďže o ňom zatajuješ všetky informácie. Ale, je dosť možné, že mu v zdroji už po tých rokoch klesla účinnosť a jednoducho nedokáže dodať dosť šťavy.

              Naozaj, z toho čo píšeš sa dá usúdiť len že niečo zatajuješ. A že sa to pokazilo.
              • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:53
                Avatar default Debian  Používateľ
                dobre, zaprve nebyvam v ziadnych lazoch, ale v Ruzomberku, na sidlisku - panelakovom, a moj pc :

                Procesor: Intel Pentium Core 2 Duo 64-bit 2.6 GHZ
                Ram: 4x 2gb , cize spolu 6 gb vsetko znacky kingston
                Graficka karta: Nvidia 9800 GT
                HDD: WDC WD1600AAJS-0 160GB
                Maticna doska: MSI P45 Neo-F (MS-7519)
                Zdroj: Max 450W
                R.K
                • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 15:46
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Panelák, lazy. Všetko jedno. Kamarátovi čo býval vo veľkodedine, hlavnom meste na sídlisku vyhorel komp kôli susedom čo si zrovna počas takýchto prechodových období dokurovali rôznymi udelátkami čo pchali do zásuvky.

                  Ten disk 160G ale vyzerá byť starý 4 až 5 rokov a tak isto vyzerá byť z prvých sérií čo mali kolmý zápis. Vtedy sa ale zdvíhala chybovosť kôli zvýšenej hustote zápisu a neodladeným algoritmom a materiálom.

                  Ak máš na tom disku nejaké cenné dáta, tak ich budeš musieť odzálohovať.

                  Ohľadne testov, tak ako už bolo povedané, tak je treba urobiť kompletný test cez SMART a sledovať či chybovosť nenarastá. Tak isto by som odporúčal testy stability. Teda, či to nozaj nežerie viac ako je schopný dodať zdroj vo svojom veku. Neblblo to pri hrách kedy grafika zvýšila odber?
                  • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 19:06
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    pri hrach to vobec neblblo, ani pri velkej zatazi, ci uz na CPU, alebo GPU, vravim ja ziadny problem za behu pc s nicim nemam, a navyse pride mi divne ze to tam neni, dam restart a je to tam, ja si myslim ze to neni diskom, ani zdrojom, ale biosom a jeho detekciou HW, ale dam urobit tie testy , len neviem co tym myslis SMART , to je daky program ? :D
                    R.K
                    • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 21:24
                      WlaSaTy   Návštevník
                      To som rád, že sa to prejavuje len niekedy, pri štarte. I keď podľa Tvojho popisu sa jedná o väčšinu prípadov.

                      Takže, zdroj si vylúčil a testy ktoré Ti poradil Samo hneď v prvom príspevku Ťa nezaujímajú. Pekný zvyšok večera.
                      • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 15:10
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        "To som rád, že sa to prejavuje len niekedy, pri štarte. I keď podľa Tvojho popisu sa jedná o väčšinu prípadov." to je blbost, praveze malo, a ak si si nevsimol moj prispevok "včera | 12:34 " tak tam som dal log so samovho testu
                        R.K
                        • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 20:41
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :asi 4x som musel natvrdo vypnut pc, lebo reactos sa tvaril ze sa spusta, ale nic s toho nebolo
                          :to je blbost, praveze malo

                          Pokiaľ je z tvojho pohľadu nútený reštart 4x za sebou v poriadku, tak Ťa z omylu vyvádzať nebudem.

                          Ten log z SMART testu potvrdil že disk už pár krát zakýchal. Či mal len málo šťavy pri štarte alebo klepol hlavičkami pri zápise, alebo má pokazený kábel, to ja naozaj z takýchto protichodných tvrdení nezistím.
                          • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 22:01
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            ahaa , ale tie 4 restarty v podstate nesuvisia s tym diskom, to bolo preto lebo ten reactOS proste nenatiahlo, to 100% nesuvisi s diskom, vsak to bootovalo s CD , to som len udaval ako dovod preco sa ten disk potom mohol prestat objavovat v tej ponuke, vcera som otvoril bednu a skusil kable pritisknut, zatial to ide dobre
                            R.K
                            • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 22:03
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              k tomu reactOS, aby si to dobre pochopil, akoze proste to bootovalo a nic s toho nebolo, zamrzlo to, ale skusal som aj inu verziu, aj tak to spravilo to iste, ale potom ine systemy co som skusal sli, takze si tam proste daco nesadlo ten system smojim HW, alebo neviem
                              R.K
                              • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 22:19
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Takže namiesto toho aby si urobil to, čo Ti bolo odporúčané, tak si sem radšej dal informácie ktoré s tymto prípadom nesúvisia. A ešte si ich tak zabalil, aby to nebolo také okaté.

                                Ani sa nechcem pýtať prečo Ti tak dlho trvalo kým si sa odhodlal ten kábel aspoň dotlačiť. Nemá to význam.
                                • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 22:23
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  preco to tak pises ako keby som si z vas robil srandu a nezalezalo mi na tom, aby sa vec vyriesila, ja som to o tom reactOS napisal len preto, lebo mi to prislo ako mozna pricina preco sa mohol ten disk (ak sa) mohol poskodit, a ten kabel mi najprv prisla ako blbost, pretoze vlastne po restarte uz to islo, aka je sanca ze zrovna po tom ako restartujem pc, zrovna ja neviem fukne vetrak na kabel tak ze je vsetko ok, to bolo len take opatrenie, ze len aby sa nepovedalo
                                  R.K
                                  • Re: Strach o pevny disk 19.03.2012 | 22:54
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Skús sa zamyslieť nad tým, že sa Ti tu zopár ľudí snažilo pomôcť. Načrtli zopár možných scénárov, a vo vľastnom voľnom čase sa snažili pomôcť. Aj napriek tomu, že si sa k riešeniu tvojho problému staval viac ako ležérne. Teda, podával si neúplné informácie a dokolečka si sa radšej pýtal ako keby si mal niečo urobiť. Verbálne riešenie hmotného problému je takmer vždy neúčinné.

                                    PS: Ak je pre Teba zostatková cena toho počítača vyššia ako jeden drink, tak si zaň radšej kúp nový kábel na disk. Je dosť silná šanca, že Ti tú koncovku potom neodfúkne.
                                    • Re: Strach o pevny disk 20.03.2012 | 16:11
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      ja si tvoju pracu cenim, len sa mi nepaci akym stylom sa so mnou rozpravas, na zaciatku som dostal tipy na nejake testy, ja som tie testy urobil, skusil som ten kabel dat lepsie, ale stale sa so mnou bavis tak ako keby som si tu len pisal a nespravil sam pre to nic, ja nechapem, ja dakedy nerozumiem tomu co mam spravit, ale to neznamena ze hned na to kaslem
                                      R.K
                                      • Re: Strach o pevny disk 20.03.2012 | 18:43
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Keď si to urobil, tak si to mohol napísať. Spravil si tak? Z mojjho pohľadu si naozaj pôsobil ako keby si nechcel priložiť ruku k dielu a riešiť tvoj vlastný problém. Ak sa Ti nepáči môj štýl komunikácie, tak sa veľmi rád pri tvojej komunikácii odmlčím.
          • Re: Strach o pevny disk 18.03.2012 | 13:35
            Avatar menom   Používateľ
            Ale ked urobis ten test viac krat v rôznych casoch, tak sa da uz nieco z toho usudit.
    • Re: Strach o pevny disk 20.03.2012 | 13:45
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Mne minule prestal bios identifikovať disk. Nabehol tak raz z 20. pokusov. Teraz mám nový disk a starý používa kolega v práci ;) Takže ťažko povedať či to je diskom, možno len zlý kontakt, starý zdroj s vyschnutými kondenzátormi ...
      • Re: Strach o pevny disk 20.03.2012 | 16:08
        Avatar default Debian  Používateľ
        aha, tak teraz pockam ci sa este nieco bude diat, a ked hej, tak skusim vimenit disky, aby som mohol jednu s tych 2 moznosti vylucit, dakujem za tip
        R.K
    • Re: Strach o pevny disk 28.03.2012 | 23:06
      Avatar default Debian  Používateľ
      takze po dlhom case nic, a je velmy zaujimave ze to zacalo robit ked som mal chvilu windows, a ako ho dlhsie uz nemam tak nic, vsetko v pohode, neviem cim to mohlo byt, ale mozno sa to uz nikdy nezopakuje ...
      R.K
    • Re: Strach o pevny disk 19.06.2012 | 22:23
      Avatar default Debian  Používateľ
      problem sa vratil znova, tento krat som blizsie k problemu, robi to iba ked mam dualboot ,konkretne teraz mam debian a za nim som dal ubuntu, ked mam jeden system tak je to OK, teraz hadam az na 8 pokus som zapol pc, predtym som mal dualboot, pred rokom mozno,a nespominam si ze by to robilo, tak neviem v com moze byt problem
      R.K
      • Re: Strach o pevny disk 03.08.2012 | 21:55
        Avatar vojto   Používateľ
        Mal som podobny problem a podobne tušenia ako ty. Teda konkrétne - myslel som, že slabý zdroj, vírus (ha!). Vymenil som za silnejší zdroj - stále to isté. Žiadny Dual boot nebol, takže týmto smerom som skúmať nič nemusel.

        SMART monitoring vyhadzoval nieco ako:
          1 Raw_Read_Error_Rate     0x000f   114   099   006    Pre-fail  Always       -       152562832
          3 Spin_Up_Time            0x0003   095   095   000    Pre-fail  Always       -       0
          4 Start_Stop_Count        0x0032   099   099   020    Old_age   Always       -       1502
          5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   059   059   036    Pre-fail  Always       -       1693
          7 Seek_Error_Rate         0x000f   077   060   030    Pre-fail  Always       -       51985204
          9 Power_On_Hours          0x0032   096   096   000    Old_age   Always       -       3882
        

        Cize "vsetko v pohode". Nakoniec to šlo s ním rýchlo dole z kopca a do mesiaca bola z neho nepoužiteľná tehlička. Našťastie bola FULL záloha.

        Pravdupovediac, možno za pokazenie môžem aj sám. Používal som ho totiž nie na to, na čo bol určený, má pomalé točenie platní, t.j. vhodný na prehrávanie videa, music, všeobecne prácu nerozhadzujúcu hlavičky kade-tade po disku. Používal som ho ako klasický pracovný disk, čiže zápisy do /tmp, /var, kompilácie a pod.

        Práve vysoký počet RAW_Read_Error_Rate ma doviedol k zisteniu, že problém je vo vadnej sérii SEAGATE Barracuda 1GB ST31000520AS Green diskov, Firmware: CC32. Sám Seagate to priznal, chyba FW. Obchodník bez námietok vymenil v záruke za "nový" - predpokladám rovnako postihnutý, ale medzičasom s preflashnutým FW na vyššiu verziu. Žiaľ kúpil som povodne 2ks a ten druhý mi ešte neodišiel. Už je mimo záruku a podľa popisu správania chyby je to len otázka času. Používal som ho menej, preto sa este neprejavila.
    • Re: Strach o pevny disk 20.06.2012 | 15:55
      prasiatko   Návštevník
      ..."kto sa boji nech nechodí do lesa" :D
      • Re: Strach o pevny disk 21.06.2012 | 00:35
        Avatar menom   Používateľ
        Na každé windowsové prasiatko sa niekde voda varí ...che...
    • Re: Strach o pevny disk 16.08.2012 | 08:41
      Avatar default Debian  Používateľ
      uz som v koncoch, dnes to nabehlo asi na 20 pokus, ale jedna vec mi stale nejde do hlavy, preco to ma problem iba s bootom? vobec nemam problem uz za behu, ani najmensi, stale niesom presvedceny ze je to vadny disk, pre istotu som otvoril bednu vyfukol s nej prach, a prehodil sata kabel a dal ho aj na ine miesto, a nic
      R.K
      • Re: Strach o pevny disk 16.08.2012 | 11:26
        WlaSaTy   Návštevník
        Pokiaľ to má problem iba s bootom, tak to nevie prečítať boot sekvenciu. Či ten disk má problém s roztočením platní (slabé napájanie pri kompletnom nábehu počítača, vyjazdené ložiská, nečitateľný nultý sektor alebo sektory na ktorých je 2nd stage boot loader alebo aktuálne jadrá), alebo je kábel zlý či má zle dotlačené koncovky, tak to vieš diagnostikovať len Ty.

        Ja osobne by som to odzálohoval, nakopol z LiveCD ktoré vie na konzole zobrazovať syslog a dal nedeštrukčný RW test cez badblocks a pozeral či to nepíše niečo cez syslog. Ak nie, tak môže byť pri nábehu počítača moc vysoký odber. Ale, to som už myslím spomínal.
        • Re: Strach o pevny disk 16.08.2012 | 14:55
          Avatar default Debian  Používateľ
          no, prehodil som kable a aj miesto kam sa davaju, takze tam chyba asi nebude, odber ? dobra otazka, skusim odpojit nejake veci ci to nebude tym, ale nerobilo to od zaciatku, ale az dakedy tak po 2 a pol roku myslim, ale mozno mam teraz dake zariadenie s vysokym odberom ktore to moze kazit, pozrem sa na to, dik za rady
          R.K
          • Re: Strach o pevny disk 16.08.2012 | 23:24
            Dušan   Návštevník
            Ono môže odchádzať zdroj a špičku proste už neutiahne.
            • Re: Strach o pevny disk 16.08.2012 | 23:53
              Avatar default Debian  Používateľ
              ale tak najzaujimavejsie je ze to neroby vdzy, dakedy je aj 2 dni pokoj, a potom zrazu nie a nie naskocit, a neni to tym ze by som dake zariadenie pripajal a odpajal, kludne to nejde, restartnem a zrazu sa najde v pohode, inokedy sa zas najde az po dlhsom case, a dakedy sa hned napise ze disk nieje
              R.K
              • Re: Strach o pevny disk 17.08.2012 | 13:20
                WlaSaTy   Návštevník
                Presne takto sa to chová, ak Ti zdroj vekom odchádza a elektrárne nedodajú potrebný prúd kôli zvýšenému odberu (vŕtačky, chladničky, klimatizácie, gamatky, ...). Ale, to si asi nechcel vedieť.
                • Re: Strach o pevny disk 18.08.2012 | 11:52
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  skusal som rano par veci, vo svojej zasuvke som okrem pc a reprakov nemal nic, neslo ho spustit, inde v byte neslo nic, ziadna pracka, ziadna telka, nic , aj tak to neslo, potom ma napadlo ci to nema problem s ramkou, ze som dal viac, mal som 2gb ked to slo, a neskor som pridal dalsie 4 , takze tie styri som dal prec,a nic, skusal som tam pre istotu nechat este inu, a stale nic, a robil som aj memtest, bol bez chyby, takze vychadza mi z toho ze jedine to bude tym ze tam je na tom citacom sektore daka chyba
                  R.K
                • Re: Strach o pevny disk 18.08.2012 | 18:56
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  napadlo ma daco totalne genialne, teraz idem zabit ale ze riadne :D , dam si bootloader na USB kluc, dam ho v biose na prve miesto a bude pokoj ;)
                  R.K
                  • Re: Strach o pevny disk 19.08.2012 | 09:25
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    tak nic, natiahol som system s USB co tam mam celi nainstalovany, a nevidel som ani v gparted ten disk, cize je jedno kde je bootloader ten disk je proste asi v tahu, oprava sa neoplati, uz ma napada len to rozobrat , aj tak neni moc co stratit, novej kupe uz sa asi nevyhnem (viem ze to neni daka polozka, ale predsa len je mi luto ze veci po 3 rokoch zacinaju odchadzat, zlate casy elektroniek a tranzistorov :) )
                    R.K
                    • Re: Strach o pevny disk 19.08.2012 | 14:33
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Čo dodať. Prvé série s kolmým zápisom. Nejakú 120 až 160 G ATA mám voľne pohodenú v bratislave. slúžilo to ako pasívne skladisko údajov.
                      • Re: Strach o pevny disk 19.08.2012 | 16:15
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        ja by som chcel novy zo zarukou, a jedna vec ma najviac stve, a to ze mne uplne staci 20 gb (v tom je aj rezerva) na system aj na data, disky s tak malou kapacitou sa hadam uz ani nevyrabaju :D
                        R.K
                        • Re: Strach o pevny disk 20.08.2012 | 11:06
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Zlaté hodinky s vodotriskom.

                          ATA disky sa už dávno nerobia. Robí sa len SCSI/SATA/SAS/FC. To, čo sa dopredáva sú niekoľko rokov staré kusy podobného veku ako máš Ty, len na to dávajú symbolickú záruku vrátenia peňazí v prípade havárie. Nepredpokladám, že by si chcel redukciu PATA SATA a k tomu nový terový disk. To by zdvihlo cenový strop.
                          • Re: Strach o pevny disk 20.08.2012 | 19:09
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            ved ale moment, ten disk co mam ja je predsa SATA 2 odkaz
                            R.K
                            • Re: Strach o pevny disk 20.08.2012 | 21:48
                              WlaSaTy   Návštevník
                              tak to máš potom jednoduchšie. vtedy, v čase keď bola taká kapacita bežná sa robili všetky modely duálne. líšili sa len jedným písmenkom v názve a koncovkou. dnes je cena ATA diskov trochu mimo.
                              • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 19:53
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                problem som vyriesil vymenou disku, konkretne som si kupil SSD ADATA S396 , paradne to teraz ide, super rychli boot ... , len mam jednu kriticku otazku: moze manipulacia s datami ovplivnit zivotnost, napriklad tomu staremu disku som dal dost zabrat, strasne casto som preinstalovaval system coho sucastou bolo aj kompletna formatovanie disku, zaujima ma ci toto mohlo ovplivnit jeho zivnost, ale predtym slo o normalny sata disk, teraz som presiel na SSD
                                R.K
                                • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 20:42
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Áno. Počet prepisov na SSD disku je limitovaný a je rádovo nižší ako pri mechanicko-magnetickom disku.

                                  Niektoré adresáre a swap sa tý pádom neoplatí mať na disku. A tak isto je vhodné použiť korektnú geometriu aj s zarovnávaním sektorov a vynechať zbytočné zápisy typu atime. Existencia žurnálu je tiež dosť dobrou otázkou.
                                  • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 21:09
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    ramky mam 6 gb , takze swapovat by to nemalo, o ake dalsie adresare sa jedna, a korektna geometria, zarovnavanie sektorov, atime, zurnal ... to mi nic moc nehovori
                                    R.K
                                    • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 21:31
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Rozmýšľam, či zadám otázku "ako na SSD v Linuxe" do google. Ale, keď nájdeš nejaký pekný článok, tak si pozri aj špecifikáciu tvohno disku a podľa toho uprav niektoré parametre pre príkazy.

                                      A nielen /tmp, ale aj /var/tmp, /var/spool(/sockets) a podobné adresare by som dal do RAM. Teda, v prípade servra moc nie. Ale do servrov patrí iná kategória železa.
                                      • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 22:09
                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                        tak som si o tom nieco precital, no jedna vec mi nejde do hlavy, mam lubuntu , a teda neverim tomu ze tak uzivatelsky privetivy system uz tie veci nezariadil automaticky, a ze pre dlhu zivotnost a vykon musi kazdy jeden clovek tie veci nastavit manualne, ubuntu je aj pre ludi ktory ani nevedia aky disk maju, nechce sa mi verit ze tie veci musim nastavovat
                                        R.K
                                        • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 23:08
                                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                          Mas moznost si to kedykolvek overit.
                                          • Re: Strach o pevny disk 30.08.2012 | 23:20
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Presne tak.

                                            Stačí si skontrolovať geometriu disku aj s rozdelením na logické jednotky, použitý súborový systém aj s zarovnaním na veľkosť bloku a hlavne vypnutie všetkých neportebných zápisov.

                                            Ale, to by vyžadovalo zadať tú frázičku čo som spomínal a kliknúť na prvý link ktorý sa zobrazí zhodou okolností v Češtine. A proaktívne tomu venovať trochu času. Ono je predsa len jednoduchšie sa reaktívne opýtať a čakať že to urobí niekto iný. Napríklad tým, že si zbehne do obchodu kúpiť identický disk, nahodí na to tú distribúciu, a prejde to podľa článku.

                                            Ale, kam potom zaslať faktúru na ktorej budú náklady?
                                            • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 00:02
                                              Avatar default Debian  Používateľ
                                              fajn presiel som si ten navod na root.cz a vsetko som spravil aby to sedelo, jedina vec ktora mi este nieje ista je "Zarovnání souborového systému" neviem ako to overit ale pise sa tam ze niektore distribucie to robia automaticky, a ja silne predpokladam ze ubuntu medzi ne patri, a este jedna vec nastavil som aby sa temp ukladal do ramky ked, dam sudo mount tak mam taketo veci:
                                              /dev/sda1 on / type ext4 (rw,noatime,errors=remount-ro)
                                              proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
                                              sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
                                              none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
                                              none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
                                              none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
                                              udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
                                              devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
                                              none on /tmp type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noatime,size=512M,mode=1777)
                                              tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
                                              none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
                                              none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
                                              gvfs-fuse-daemon on /home/radovan/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=radovan)
                                              

                                              relevantne:
                                              none on /tmp type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noatime,size=512M,mode=1777)
                                              tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)

                                              mozno je aj toto dokaz, ale ja by som chcel vediet ako skutocne zistim ze sa ten temp do tej ram zapisuje
                                              R.K
                                              • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 00:31
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Keby si to spravil, tak máš aktívnu dealokáciu voľných blokov. Predpokladám, že Ti z výstupu fdisk -l vyjde že používaš pol kilové sektory a tým pádom Ti nebude sedieť veľkosť fyzických blokov. Zisťovať ktorý príkaz Ti vráti veľkosť zarovnávania bloku súborového systému je tak isto zbytočné, ako predpokladať že Lubuntu pri inštalácii nájde tvoj disk ako SSD. Inštalátor to z nejakého dôvodu nenašiel, takže si to budeš musieť prejsť celé sám.

                                                Buď máš zle nastavené SATA v BIOSe (kôi iným OS), alebo si inštaloval nejakú archaickú verziu OS.

                                                Mimochodom výpis pripojených diskov cez príkaz mount nepotrebuje byť zabalený do sudo.
                                                • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 09:05
                                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                                  Disk /dev/sda: 32.0 GB, 32017047552 bytes
                                                  255 heads, 63 sectors/track, 3892 cylinders, total 62533296 sectors
                                                  Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
                                                  Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
                                                  I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
                                                  Disk identifier: 0x000ca34d
                                                  
                                                     Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
                                                  /dev/sda1   *        2048    49952767    24975360   83  Linux
                                                  /dev/sda2        49954814    62531583     6288385    5  Extended
                                                  /dev/sda5        49954816    62531583     6288384   82  Linux swap / Solaris
                                                  radovan@radovan-pc:~$ 
                                                  
                                                  Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
                                                  Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
                                                  I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

                                                  Urivok s clanku: "Jelikož souborový systém ext4 používá standardně 4KB sektory, dosáhneme zarovnání na 512KB"

                                                  Malo by to byt dobre nie?
                                                  R.K
                                                  • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 11:12
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Áno, malo by to byť dobre. Ale nie je. Už veľa rokov sa nerobia disky s pol kilovými blokmi.

                                                    Z toho návodu si asi nič neurobil. A ani si nepozrel či v biose, teda efi máš korektný typ prenosu sata. Od toho sa to celé odvíja. Typnem si, že máš zapnutý kód kompatibility ATA cez ktorý neprelezú dôležité príkazy a systém tak nemá šancu ani tušiť že pracuje s SSD.
                                                    • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 14:01
                                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                                      Navod na root.cz: 
                                                      Zarovnání oddílu
                                                      Ujistěte se ještě, že první oddíl začíná na sektoru dělitelném číslem 512.
                                                      -cislo ktore tam mam ja je delitelne cislom 512

                                                      Zarovnání souborového systému
                                                      Moja velkost je 512 bitov, ked to zacnem nasobit tak to nakoniec vide, ale ty vravis ze to mam zle, a ja teda nechapem ake velke to teda ma byt, v tom prikaze co tam maju oni je 128. Toto mi vysvetli.


                                                      TRIM a klesající výkon
                                                      * Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
                                                      * Deterministic read data after TRIM
                                                      
                                                      takze toto mam v poriadku

                                                      Parametr noatime
                                                      Pouzite

                                                      Přemístění /tmp do paměti
                                                      spravene
                                                      R.K
                                                      • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 14:02
                                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                                        a k tej srande co si spominal ze mam prepnut v biose, tak ja som tam nic take nenasiel
                                                        R.K
                                                        • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 14:40
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          Nakoľko si skúšal na predchádzajúcom disku všeliaké exotické rozrobené operačné systémy ktoré nemajú moc podporu v zbierke diskových radičov, tak je silná pravdepodobnosť že Ti ide radič v móde kompatibility s starým (P)ATA protokolom. A ten, pokiaľ viem, tak neprenašal napríklad TRIM.

                                                          Predpokladám, že si si už skontroloval, že Ti ten TRIM nefunguje. Je to niekde okolo tejto vety: Stačí prohlédnout výstup hdparm a hledat hvězdičku před příslušným řádkem
                                                          A ohľadne geometrie, tak predpokadám, že si sa už pozrel na produjtovú špecifikáciu daného disku. Keď si to prepneš v BIOSe, teda EFI, tak uvidíš pri disku jeho skutočnú geometriu. A ak ju aj použiješ, tak sa Ti ešte zdvihne výkon.

                                                          Teda, za predpokladu, že sa nespoľahneš že inštalátor použije nastavenia ktoré si zakázal.

                                                          • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 15:28
                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                            v biose som nastavil RAID na AHCI , a pekne ked sa kuknem tak vidim ze tam v tej tabulke mam svoju DVD mechaniku, a dakde dalej mam ten disk, a na skatuli od disku mam napisane ze:OPTIMIZED FOR AHCI MODE a o tom trim nechapem ze co pises vsak tam som ti dal vypis a hviezdicku tam mam, tak by to malo byt funkcne, a ta geometria disku, to stale neviem kde to mam najst
                                                            R.K
                                                            • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:06
                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                              Oops, nevšimol som si že si sem dal info o tom, že disk pretlačí TRIM. Nemám širokouhlý monitor (moje oči vidia v pomere 4x3 a nie 16x9, takže ani neplánujem). Takže by som ho ešte aj odporučil aktivovať a otestovať jeho funkcionalitu.

                                                              Odporučil by som ešte raz skontrolovať že aké veľké bloky má ten disk naozaj. Prečo, to je popísané v tom článku aj s ostatnými krokmi.

                                                              Inak, tých 512B na blok je bbosť. Každý blok disku je chránený CRC a v prípade SSD je chránený aj ECC. To by pri tak malých blokoch ujedalo dost značnú časť kapacity a spomalovalo by to prenosy ich fragmentáciou.
                                                              • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:16
                                                                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                > Inak, tých 512B na blok je bbosť. Každý blok disku je chránený CRC a v prípade SSD je chránený aj ECC. To by pri tak malých blokoch ujedalo dost značnú časť kapacity a spomalovalo by to prenosy ich fragmentáciou.

                                                                Asi najbeznejsie maju cca 512KiB na blok (tie su este organizovane na stranky), ale to treba uvorit u kazdeho modelu.
                                                                • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:20
                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                  Písal si výpis s menšími blokmi, pol kilové, nie o pol megové:

                                                                  Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

                                                                  • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:30
                                                                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                    Neviem, ci sa chapeme. Toto zalezi od disku, naviac dnesne SSD nebudu interne pracovat len s 512 bytmi. Vacsina dnesnych SSD diskov disponuje heuristikami, ktore sa snazia same efektivne rozdelovat data. Velmi casto sa tym vyrobcovia pysia nejakou vyraznou nalepkou na krabici. Toto robia transparentne k OS.
                                                                    • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:42
                                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                                      Áno, chápeme sa. Tebe to reportovalo 512B čo je nesprávna hodnota. Potrebuješ si zistiť reálnu geometriu toho disku a tú aplikovať na tabuľku rozdelenia.

                                                                      Inak, nejedná sa o heuristiku. Jedná sa o to, že si tie dáta interne neprepisujú v rámci pôvodnej bunky, ale zapíšu ich na bunku čo má najmenej prepisov. A k tomu potrebuje disk vedieť ktoré bloky sú voľné a na to slúži ten trim. Ten máš síce prístupný, ale neaktivoval si si ho a ani Ti ho neaktivoval inštalátor.
                                                                      • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 16:57
                                                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                                                        pocuj pozeraj si nicky uzivatelov, lebo sa bavis s fridexom ako keby som to bol ja
                                                                        R.K
                                                                        • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 17:04
                                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                                          To víš, keď mi priamo odpisuje také veci ako keby mal ten problém on ...

                                                                          No nič, držím palce.
                                                                          • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 17:13
                                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                                            pozri takto vyzera instalator, to slovo ATA sa mi tam nevidi, nieco asi bude este treba prepnut v tom biose
                                                                            R.K
                                                                          • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 17:26
                                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                                            kludne to nainstalujem cele znova len mi porad vsetko co nastavit v tom biose nech to nepokazim a potom uz pojdem presne podla toho navodu na root.cz, len ja chcem aby moj system vedel ze ten disk co idem pouzit je SSD a zjavne tam daco nehra, a tepm a priecinok download si presmerujem na moj 16 gb USB kluc, ten pichnem do zadu do bedne a nevitiahnem
                                                                            R.K
                                                                            • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 18:24
                                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                                              Ako bolo povedané, tak si musíš najprv zistiť veľkosť bloku a geometriu daného SSD disku.
                                                                              • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 18:42
                                                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                Preskoc tento vypis na dalsi mnou zadany hruby text
                                                                                
                                                                                lubuntu@lubuntu:~$ sudo hdparm -I /dev/sda
                                                                                
                                                                                /dev/sda:
                                                                                
                                                                                ATA device, with non-removable media
                                                                                	Model Number:       ADATA SSD S396 30GB                    
                                                                                	Serial Number:      02710110500200000358
                                                                                	Firmware Revision:  3.3.2   
                                                                                	Transport:          Serial, ATA8-AST, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6, SATA Rev 3.0
                                                                                Standards:
                                                                                	Used: unknown (minor revision code 0x0110) 
                                                                                	Supported: 8 7 6 5 
                                                                                	Likely used: 8
                                                                                Configuration:
                                                                                	Logical		max	current
                                                                                	cylinders	16383	16383
                                                                                	heads		16	16
                                                                                	sectors/track	63	63
                                                                                	--
                                                                                	CHS current addressable sectors:   16514064
                                                                                	LBA    user addressable sectors:   62533296
                                                                                	LBA48  user addressable sectors:   62533296
                                                                                	Logical  Sector size:                   512 bytes
                                                                                	Physical Sector size:                   512 bytes
                                                                                	Logical Sector-0 offset:                  0 bytes
                                                                                	device size with M = 1024*1024:       30533 MBytes
                                                                                	device size with M = 1000*1000:       32017 MBytes (32 GB)
                                                                                	cache/buffer size  = unknown
                                                                                	Nominal Media Rotation Rate: Solid State Device
                                                                                Capabilities:
                                                                                	LBA, IORDY(can be disabled)
                                                                                	Queue depth: 32
                                                                                	Standby timer values: spec'd by Standard, no device specific minimum
                                                                                	R/W multiple sector transfer: Max = 16	Current = 16
                                                                                	Advanced power management level: 254
                                                                                	DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 udma5 *udma6 
                                                                                	     Cycle time: min=120ns recommended=120ns
                                                                                	PIO: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4 
                                                                                	     Cycle time: no flow control=120ns  IORDY flow control=120ns
                                                                                Commands/features:
                                                                                	Enabled	Supported:
                                                                                	   *	SMART feature set
                                                                                	    	Security Mode feature set
                                                                                	   *	Power Management feature set
                                                                                	   *	Write cache
                                                                                	    	Look-ahead
                                                                                	   *	Host Protected Area feature set
                                                                                	   *	WRITE_BUFFER command
                                                                                	   *	READ_BUFFER command
                                                                                	   *	NOP cmd
                                                                                	   *	DOWNLOAD_MICROCODE
                                                                                	   *	Advanced Power Management feature set
                                                                                	    	Power-Up In Standby feature set
                                                                                	   *	SET_FEATURES required to spinup after power up
                                                                                	   *	48-bit Address feature set
                                                                                	   *	Mandatory FLUSH_CACHE
                                                                                	   *	FLUSH_CACHE_EXT
                                                                                	   *	SMART error logging
                                                                                	   *	SMART self-test
                                                                                	   *	General Purpose Logging feature set
                                                                                	   *	WRITE_{DMA|MULTIPLE}_FUA_EXT
                                                                                	   *	64-bit World wide name
                                                                                	   *	IDLE_IMMEDIATE with UNLOAD
                                                                                	    	Write-Read-Verify feature set
                                                                                	   *	WRITE_UNCORRECTABLE_EXT command
                                                                                	   *	{READ,WRITE}_DMA_EXT_GPL commands
                                                                                	   *	Segmented DOWNLOAD_MICROCODE
                                                                                	   *	Gen1 signaling speed (1.5Gb/s)
                                                                                	   *	Gen2 signaling speed (3.0Gb/s)
                                                                                	   *	Native Command Queueing (NCQ)
                                                                                	   *	Host-initiated interface power management
                                                                                	   *	Phy event counters
                                                                                	   *	unknown 76[14]
                                                                                	   *	unknown 76[15]
                                                                                	   *	DMA Setup Auto-Activate optimization
                                                                                	    	Device-initiated interface power management
                                                                                	   *	Software settings preservation
                                                                                	   *	SMART Command Transport (SCT) feature set
                                                                                	   *	SCT Data Tables (AC5)
                                                                                	   *	DOWNLOAD MICROCODE DMA command
                                                                                	   *	SET MAX SETPASSWORD/UNLOCK DMA commands
                                                                                	   *	WRITE BUFFER DMA command
                                                                                	   *	READ BUFFER DMA command
                                                                                	   *	Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
                                                                                	   *	Deterministic read data after TRIM
                                                                                Security: 
                                                                                	Master password revision code = 65534
                                                                                		supported
                                                                                	not	enabled
                                                                                	not	locked
                                                                                	not	frozen
                                                                                	not	expired: security count
                                                                                	not	supported: enhanced erase
                                                                                	2min for SECURITY ERASE UNIT. 
                                                                                Logical Unit WWN Device Identifier: 0000000000000000
                                                                                	NAA		: 0
                                                                                	IEEE OUI	: 000000
                                                                                	Unique ID	: 000000000
                                                                                Checksum: correct
                                                                                lubuntu@lubuntu:~$ 
                                                                                

                                                                                Vsimni si:
                                                                                Logical Sector size: 512 bytes
                                                                                Physical Sector size: 512 bytes

                                                                                Takze aky je zaver?
                                                                                R.K
                                                                                • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 18:56
                                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                                  Záver je taký, že je treba pozrieť do produktovej špecifikácie, keďže hdarm zobrazuje nastavené informácie.
                                                                                  • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 19:09
                                                                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                    ta vec sa nikde nepise, pozeral som na papieroch, na krabici, v googli, ale jedina vec co som nasiel je tu
                                                                                    Random Read/Write 4K : 44000 ioPS
                                                                                    neviem ci to je ono
                                                                                    R.K
                                                                                    • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 19:13
                                                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                                                      To je performance.

                                                                                      Skús u výrobcu v downloadoch. Možno to bude v špecifikácii, možno v inštalačnom alebo migračnom manuáli. Alebo to bude v release notes pre firmware.

                                                                                      • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 19:31
                                                                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                        pozrel som to a nic
                                                                                        R.K
                                                                                        • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 21:51
                                                                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                          poradte mi dakto lebo som z toho zufaly, co ja som sa nazuril kym som sa vobec dostal k tym "papierom" chcu po mne mail, co ma vrcholne nastvalo a nechapem vyznam, a potom mi to este pisalo chyby, a ked som sa k tym veciam dostal tak som prisiel na to ze je tam prt :D , takze asi tak, a zatial mojmu disku ide o zivot :(
                                                                                          R.K
                                                                                          • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:34
                                                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                                                            Keď som sa pár krát vyjadroval ku kvalitám produktov firmy A-DATA, tak ma skopávali pod zem že prečo klamem. Teraz sa tu ukázala navyše aj úroveň podpory. Pozeral som sa na stránke výrobcu, ale medzinárodná verzia nefungovala. Thajská verzia na mňa hovorila tradičnou Činštinou a spomínala niečo o 4K blokoch ale neviem či sa to nevzťahovalo len k výkonnostným testom. Predsa len, výrazové prostriedky jazyka z iného kontinentu sú dosť odlišné od našich. Ale, keď zoberieme do úvahy že najvyšší výkon zvykne byť keď železo nepotrebuje riešiť konverznú vrstvu, tak by mal mať ten disk naozaj 4K bloky. Ale, nohu za to do ohňa nedám keďže ten graf ukazuje konštantný výkon od 2K. A myslím že tam chýba aj údaj o počte prepisov na bunku.

                                                                                            Nuž, čo. Skús si tým pádom odzálohovať ten nainštalovaný OS cez LiveCD a tar.bz2 niekam na vedľajší disk, prejsť všetky tie body toho návodu okrem trim/discard (ten sa urobí neskôr), obnoviť systém z tej zálohy, a zavesiť s5 grub aj s výťahom. Ak to naskočí, tak urob tú zmenu v fstab (discard, noatime), reštartni to a over funkcionalitu cez trim. A tak isto si urob aj performance test.

                                                                                            Ale, je to na Tebe. Ak výrobca neudal parametre a nastavil geometriu ako pre prastarý DOS, tak mal na to nejaký dôvod. Či je tým dôvodom kvalita OS z Redmondu alebo fyzická konfigurácia HW, tak to sa asi nikto nedozvie. Pochybujem že Ti odpovie výrobca alebo predajca na tento typ otázky. No, nič. Predpokladám, že si ho bral v Alze za 40E a tam má záruku 3 roky. Ak by chcípol do troch rokov, tak Ti ho do mesiaca vymenia. A po záruke? 13E ročne ke síce viac ako ušetríš na elektrike, ale zas nervy s pomalým načítavaním ... Ten cenový rozdiel je meraťeľný rádovo ako jeden drink pri výčape za mesiac mimo diskotékovej oblasti.

                                                                                            Ale, silno odporúčam zálohovanie dôležitých dát aj s verzionovaním. Produkty bez popisu sú obvykle dizajnované ako silné kurvítka.
                                                                                            • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:40
                                                                                              Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                              nizsie som zacal daco pisat :D
                                                                                              R.K
                                                                                              • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 17:02
                                                                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                                                                Je fajn, keď preskakuješ z vlákna na vlákno. Vyzerá to potom ako rozhovor v dave o počte dvoch ľudí.

                                                                                                No nič, dúfam že ten dážď ustane. Na koncert už myslím postavili aj veľký stan, ale uvidíme.
                                                                      • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 17:17
                                                                        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                        Takze sme sa nechapali... :)

                                                                        Inak ano. To, co popisujeme sa vola obecne heuristika.
                                                                        • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 18:21
                                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                                          Na to, aby sme mohli titulovať danú funkcionalitu heuristikov, tak by ten disk musel zvládať formáty všetkých známych súborových systémov.

                                                                          V reále OS jednoducho oznámi disku ktorý blok je vymazaný a disk si ho poznačí na relokáciu dát v prípade zápisu.

                                                                          Takže heuristika je v tomto prípade iba marketingový názov. Niečo ako databáza, ktorá vie veštiť z údajov (NASDAQ: ORCL).
                                                                          • Re: Strach o pevny disk 31.08.2012 | 22:22
                                                                            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                            Ale no. V tomto pripade je pre disk irelevantne, aky suborovy system na nom momentalne je. SSD si moze uchovavat samostatne informacie spojene s umiestnenim jednotlivych blokov a starat sa o samotne fyzicke umiestnenie vo svojej rezii tak, aby rozkladal zapis na jednotlive casti. Vies ty deterministicky urcit ktore casti budu najviac prepisovane v buducnosti a vybrat najoptimalnejsi sposob vyberu? Heuristika nie je nadavka alebo povysovanie sa nad bohov...
                                                                            • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 15:36
                                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                                              Pokiaľ disk nepochopí štruktúru FS, tak nemá šancu sám zistiť ktoré bloky patria "vymazaným" dátam. Túto informáciu môže disk získať len keď tú informáciu obdrží. Na to, ako som už spomínal, tak na to slúži TRIM ktorý treba zapnúť. Buď auomaticky ak inštalátor ráta s danou technológiou, alebo ručne.

                                                                              Never každej marketingovej báchorke. Tá heuristika spočíva len v zápise dát na najmenej prepisované bloky ktoré majú príznak "neobsahujú dáta".
                                                                              • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:16
                                                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                tak som to preinstaloval a siel som presne podla toho co je v tom navode, skusil som aj overenie toho trimu a dopadlo to uspesne, takze tema vyriesena, vdaka za pomoc, este si dake veci nastavim, ale vyzera to dobre
                                                                                R.K
                                                                              • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:18
                                                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                jedina vec nad ktorou sa este zastavujem je ten elevator, neznasam grub2, pouzil som volaky GUI tool ktorym sa da nastavit, a nastavil som to ze to vyzera takto
                                                                                R.K
                                                                                • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:19
                                                                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                  neviem ako zistit ci je ten paramater skutocne funkcny
                                                                                  R.K
                                                                                  • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 16:59
                                                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                                                    cat /proc/cmdline
                                                                                    dmesg | grep -i elevator

                                                                                    Aspoň myslím. Výťah nepoužívam ani keď si nesiem bike na 4p.
                                                                                    • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 17:07
                                                                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                      radovan@radovan-MS-7519:~$ cat /proc/cmdline
                                                                                      BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.2.0-29-generic root=UUID=d10a1198-b20c-40a7-a397-f46f357d76d5 ro quiet splash vt.handoff=7
                                                                                      radovan@radovan-MS-7519:~$ dmesg | grep -i elevator
                                                                                      radovan@radovan-MS-7519:~$ 
                                                                                      

                                                                                      mam silny dojem ze to nefunguje :D , bude to treba upravit nejak inak, na ten GUI nastroj sa vykaslem, ale dik uz viem aspon ako zistim ze ci to funguje
                                                                                      R.K
                                                                                      • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 17:28
                                                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                                                        Áno, máš pravdu. Budeš musieť dať ten parameter do konfiguráku zavádzača systému nakoľko si to ešte neurobil.
                                                                                        • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 18:04
                                                                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                          radovan@radovan-MS-7519:~$ cat /proc/cmdline
                                                                                          BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.2.0-29-generic root=UUID=d10a1198-b20c-40a7-a397-f46f357d76d5 ro elevator=noop quiet splash vt.handoff=7
                                                                                          radovan@radovan-MS-7519:~$ dmesg | grep -i elevator
                                                                                          [ 0.000000] Command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.2.0-29-generic root=UUID=d10a1198-b20c-40a7-a397-f46f357d76d5 ro elevator=noop quiet splash vt.handoff=7
                                                                                          [ 0.000000] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.2.0-29-generic root=UUID=d10a1198-b20c-40a7-a397-f46f357d76d5 ro elevator=noop quiet splash vt.handoff=7
                                                                                          radovan@radovan-MS-7519:~$


                                                                                          takze uz fungujem
                                                                                          R.K
                                                                                          • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 21:28
                                                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                            a dal som do /tmp aj cache chromiumu
                                                                                            R.K
                                                                                        • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 22:04
                                                                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                          este jedna vec, uz som skusil vela veci ktorymi som zistoval ci je naozaj /tmp v ramke, ale stale som si tym nie isty, ja by som chcel nieco jednoznacne co to potvrdi na 100%, nevies o niecom?
                                                                                          R.K
                                                                                          • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 22:18
                                                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                            tak uz nic, dal som stiahnut nieco do tempu, a pozrel volne miesto na disku predtym a potom, bolo rovnake, zatial co v ramke pribudlo o tu velkost stahovaneho suboru, takze je to potvrdene nie?
                                                                                            R.K
                                                                                            • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 16:06
                                                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                                                              U mňa je to takto:
                                                                                              $ mount | grep /tmp
                                                                                              none on /tmp type tmpfs (rw,size=128M)
                                                                                              • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 16:21
                                                                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                                radovan@radovan-MS-7519:~$ mount | grep /tmp
                                                                                                tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,noatime,mode=1777)
                                                                                                none on /var/tmp type aufs (rw,noatime,br:/tmp=rw:/var/tmp=ro)
                                                                                                none on /var/log type aufs (rw,noatime,br:/tmp=rw:/var/log=ro)
                                                                                                none on /var/cache type aufs (rw,noatime,br:/tmp=rw:/var/cache=ro)
                                                                                                

                                                                                                ale funguje to , vcera som stiahol asi 800mb film, sledoval som pritom volne miesto na disku, to po stiahnuti ostalo rovnake pricom v ramke pribudlo zhruba o taku velkost, a po zmazani toho suboru to zas z ramky odbudlo, takze to musi byt funkcne
                                                                                                R.K
                                                                                                • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 16:46
                                                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                                                  To som rád.

                                                                                                  Ešte by to chcelo poriešiť tú zálohu aj s verzionovaním dôležitých údajov keby ten disk náhodou chcípol.
                                                                                                  • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 18:26
                                                                                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                                                                                    ja nezhromazdujem dolezite veci na disku, takze netreba, dakujem ti za pomoc, teraz idu veci fajn
                                                                                                    R.K
                                                                              • Re: Strach o pevny disk 01.09.2012 | 18:27
                                                                                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                                Ja som nepisal, ze trim sa ma vypnut. Ano, tym, ze zapises na najmenej prepisovane casti sa snazis aproximovat najlepsie rozlozenie zapisu. Uz si to sam nazval heuristikou. Naviac nevidim dovod, preco by to mala byt marketingova bachorka. V tomto zmysle by mohla byt marketingova bachorka aj to, ze sa v SSD diskoch nenachadzaju platne.
                                                                                • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 16:04
                                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                                  To ja viem, že si nevravel nič o vypínaní TRIM. Ja som spomínal že tú funkcionalitu je treba zapnúť. Buď sa zapne automaticky ak vie inštalátor že SSD disk má možnosť TRIM, alebo manuálne ako to bolo v tom článku.

                                                                                  Inak, nazývať tabuľku s počtami prepisov pre bloky heuristikou je trošku pritiahnuté za vlasy. Heuristika je trošku iné kafe a nepoužíva ju napríklad ani ESX pri relokovaní prázdnych blokov v (ako to pre zmenu oni nazvali) optimized disks i keď sa to z veľkej diaľky podobá zrovna na tento TRIM. Ľudia poznajúci ESX do detajlov prepáčia za takéto nepresné prirovnanie.
                                                                                  • Re: Strach o pevny disk 02.09.2012 | 18:32
                                                                                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                                                                    Takze si nepochopil niektorej casti slova "heuristika". Ja som tusim daval vyssie odkaz na wikipediu v anglictine, tu je pre istotu na cesku.
                                                                                    • Re: Strach o pevny disk 03.09.2012 | 17:58
                                                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                                                      Ďakujem za link, videl som ho už dávnejšie. Ale ja osobne nepovažujem za metódu učenia sa riešenia problému obyčajnú štatistiku počtu zápisov. Ak to považuješ Ty, tak je to tvoja vec.

                                                                                      A IMHO to ani nesúvisí s témou.