Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakelinux 10

Sekcia: Hardware a Drivery 30.09.2005 | 01:07
Rado   Návštevník
Pliiiz help! Mandrake mi nerozoznal zvukovku Soundblaster SB16 a nejde mi zvuk. Som novacik a neviem co s tym Prosim poradte
    • Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakelinux 10 27.09.2005 | 21:38
      peter golis   Návštevník
      ta zvukova karta SB16 je ISA alebo PCI? nasiel system danu zvukovku? prikaz /sbin/lsmod ak sa v nom ukaze snd-sb16 tak je dana zvukovka rozchodena pod systemom alsa. staci jej iba zapnut hlasitost cez akykolvek mixer spolupracujuci s alsou. ak nema clovek zvukovy vystup z programov ktore neboli dizajnovane pre alsu (alsa je de facto standard v linuxe) tak sa to riesi dvoma sposobmi. emulaciou OSS alebo alsa warperom.
    • Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakelinux 10 27.09.2005 | 23:59
      Marián Ščerbák   Návštevník
      Podobný problém som kedysi riešil (ako root) príkazom sndconfig. Možno ten všetko vyrieši :-)
      • Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakelinux 28.09.2005 | 00:54
        peter golis   Návštevník
        alebo sa moze pouzit alsaconf alebo mandrake control center alebo stiahnutu hlasitost alebo repraky v inej zdierke alebo ;-)
        • Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakeli 28.09.2005 | 02:12
          Marián Ščerbák   Návštevník
          ... alebo aj autosugesciou :-) Vážne, so svojou bývalou zvukovkou SB som sa babral asi dva mesiace, čítal som veľa o zvuku v linuxe atď. a vyriešil to nakoniec práve obyčajný, všadeprítomný "sndconfig". Preto si myslím, že ak nepomôže, tak ani nezaškodí ;-)
          • Re: Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandra 28.09.2005 | 17:00
            peter golis   Návštevník
            pravda, treba vyskusat vsetko dostupne ;-) v starych davnych casoch ked som mal cistu SB16 (bez awe32) tak som to podporoval tiez pomocou sndconfig-u. jednalo sa ale este o zvukovy system OSS. Zvlada uz sndconfig aj alsu? pytam sa pretoze alsa ma vlastny zvukovy konfigurator a rad sa aj ja dozviem nieco ine ;-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Ma 29.09.2005 | 01:35
              Marián Ščerbák   Návštevník
              Oooops. Zdá sa mi, že som sa ťa nechtiac dotkol :-) Sorry. Nemyslel som to tak. Jasné, máš pravdu, že alsa má svoj *conf. Ale ako som už spomínal, v "starých časoch" som z toho mal pomaly fóbiu. A tak som automaticky po zhliadnutí titulku problému (+ že MDK nespoznal kartu) priradil odpoveď :-) Bolo to takmer podvedomé: SB16= sndconfig :-) Veď vieš, "starého psa novým kúskom nenaučíš" :-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 n 29.09.2005 | 14:55
                Peter golis   Návštevník
                Pohoda, kedysi som pouzival aj ja take udelatka. Ale od vtedy ked mi take nieco nevedelo naraz nakonfigurovat dve zvukovky (sb16 a cmi8330) som na klikacie konfiguratory zanevrel. Zhodou okolnosti sa jednalo o RedHat 7 a tak isto som vtedy pouzil sndconfig, ale neoslnil ma svojou funkvionalitou. Preto som sa opytal ci je na tom uz lepsie, teda ci doakze konfigurovat aj alsu. ps.: konfiguraciu som potom urobil rucne a vtedy som sa naucil co su to IRQ a DMA. a aj ze jedno zariadenie sa moze tvarit ako niekolko roznych zariadeni a navyse aj niekolkych typov.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB 30.09.2005 | 01:07
                  Marián Ščerbák   Návštevník
                  No, myslim si, ze az take "udelatko" to nie je ;-) Je to poctivy ncurses :-) S podporou lasy je na tom rovnako, ako predtym, pokial viem. Nie je vsak podstatne starsi ako alsaconf? Mne sa na nom pacilo tiez to, ze (uz som ho sice nemusel pouzivat riadne davno :-) sa v nom dali pekne nastavit prerusenia atď., pretoze som mal integrovanu zvukovku+ sietovku a prave to bolo jadro problemu: mali pridelene rovnake prostriedky. S nim som to napokon pekne vyriesil. alsaconf ma sice vlastnosti naviac, sndconfig je vsak nadalej moj "cierny kon" :-)
      • Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakelinux 28.09.2005 | 13:33
        Rado   Návštevník
        No sndconfig som skusil prehra mi to zvuk potom vypise ze : There is alredy a file called /etc/modules.conf.The existing file will be renamed /etc/modules.conf.bak and a new file will be written. To je jasne ale ked dam OK nic sa v konzole nedeje Tak ja uz neviem.... :-((
        • Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakeli 29.09.2005 | 14:57
          peter golis   Návštevník
          ta zvukova karta SB16 je ISA alebo PCI? nasiel system danu zvukovku? prikaz /sbin/lsmod ak sa v nom ukaze snd-sb16 tak je dana zvukovka rozchodena pod systemom alsa. staci jej iba zapnut hlasitost cez akykolvek mixer spolupracujuci s alsou. ak nema clovek zvukovy vystup z programov ktore neboli dizajnovane pre alsu (alsa je de facto standard v linuxe) tak sa to riesi dvoma sposobmi. emulaciou OSS alebo alsa warperom. --- popripade ako sa tvari program alsaconf?
        • Re: Re: Re: Problem s zvukovkou SB16 na Mandrakeli 29.09.2005 | 23:32
          Avatar mskbb Mandriva LE 2006  Používateľ
          ja som mal kartu kompatibilnu so SB16 a tiež som sa z toho ako nováčik nevedel vymotať - a nakoniec mi pomohol jednoduchý príkaz alsaconf ako root.