Môže dualboot poškodzovať pevný disk?

Sekcia: Hardware a Drivery 09.05.2012 | 23:17
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Otázka znie trochu zvláštne, no je niečo také možné? Mám bežný PC, na ktorom už dlhší čas používam dualboot Windows a Linux. Bez ohľadu na distribúcie a verzie Win, vždy po nejakom čase začne intenzívne blbnúť disk.

Popis blbnutia je ťažko opísateľný. Aj tento fungoval bez problémov zo 2 mesiace, následne začalo všetko sekať a pri reštarte sa disk nenašiel. Po pár hodinách odpočinku bez problémov funguje, no len krátko. Keď nechám PC oddýchnuť len chvíľu, v rôznych štádiách sa pokazí zavádzač GRUB.

Niekoľko poznámok:
- až na procesor boli vymenené všetky dôležité komponenty (pamäte, pochopiteľne disky, zatiaľ 4 (!), základná doska, zdroj, grafika)
- používam tam *buntu based systémy a windows, všetko s komplet aktualizáciami
- disk sa neprehrieva, ani žiadny iný komponent
- antivírus (avast) nenašiel akékoľvek známky zavírenia
- každý systém sa korektne vypínal cez vypnúť alebo reštartovať, žiadne režimy spánku a spol
- disk je rozdelený na 3 časti, pády sú aj pri používaní len jedinej, v ktorej je OS
- nebola robená defragmentácia
- nástroje na regenerovanie sektorov zahlásia niekedy desiatky chýb na prvých megabajtoch, inokedy nájdu prvú chybu až pri polovici disku

Nejaké rady? čo by sa dalo zistiť? Aktuálne mi BIOS pevný disk pozná, no ako to bude zanedlho, to bohužiaľ viem až priveľmi dobre. Pomohlo by používanie jedného operačného systému?
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 09.05.2012 | 23:38
      Avatar default Debian  Používateľ
      mne bezal disk uplne v pohode, potom som skusil windows a zrazu , aj som tu o tom pisal, sa stalo ze mi nenaslo disk , dakedy hej a dakedy nie, a tiez mi hazdalo errory pri kontrole, ako som ho vyhodil tak problemy prestali, a uz sa to odvtedy nestalo ani raz, tiez sa mi zda ze som mal windows a potom som si k nemu dal ubuntu, ale niesom si isty, ale ako ten windows nemam tak problemy proste niesu
      R.K
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 09.05.2012 | 23:46
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ešte pridávam:

      - vo windows je vypnuté aero, indexovanie a obnovovanie
      - linux nemá swap disk
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 08:19
      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
      Zaujimava otazka...
      Ja mam rocny notebook, Linux je na nom cca pol roka. Obcas sa mi stane, ze mi pri starte nenajde disk, musim restartovat, potom uz nabehne. Ci sa mi to stalo aj pred instalaciou Linuxu, si nespominam.
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 10:10
      guest   Návštevník
      U mna v praci mam dualboot Windows a Xubuntu uz nejaky ten mesiac a zatial som nepozoroval ziadny problem tohoto charakteru (je to nejaky desktop Dell, ma dva disky, ale ake? - to neviem). Je sice pravda, ze Windows takmer nepouzivam (nabootujem donho tak raz za tyzden na par minut).

      Na sluzobnom notebooku (volajaky Asus, takisto neviem aky disk) mam taky isty dualboot, prednedavnom sa na nom sice vyskytli nejake problemy s diskom, ale zatial som nemal cas a chut sa tym nejako zaoberat (laptop pouzivam zriedkavo).

      Akurat premyslam nad nasadenim dualbootu Windows a Mint doma (kvoli nejakym win aplikaciam), tam mame iba nejaku skladacku s WD diskom, cize dufam, ze nebudu problemy...
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 10:20
      gogiman   Návštevník
      Tiez mam dual boot wins a ubuntu uz zopar rokov a uplne bez problemov. V mojom pripade je to Win XP. Win 7 som neskusil a dufam ze ani nebudem musiet :-)
      • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 15:54
        Avatar menom   Používateľ
        Aj ja mam dualboot - W7/Ubuntu zopar rokov na 4 rocnom notebooku a zatial nic neodislo.
        Takze zastavam nazor, ze dualboot urcite nespôsobil tie problemy.
        Akurat sa cudujem preco nepouziva defragmentaciu.
        To musi byt riadne spomaleny ten win.
    • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 12:59
      WlaSaTy   Návštevník
      Pokiaľ ten systémový disk nevidí ani BIOS/EFI, tak to skôr vyzerá na slabý zdroj. Predsa len, píšeš že máš štyri disky. Ak sú fyzické, tak je treba urobiť revíziu napájania.
      • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 13:44
        guest   Návštevník
        Ja si tiez myslim, ze problem bude niekde inde ako v disku... Ale nemam pocit, ze to myslel tak, ze ma 4 disky, ale ze zatial ten stroj vystriedal 4 disky (teda, ze disk bol 4 krat vymeneny za novy).
        • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 13:55
          WlaSaTy   Návštevník
          To, ako to myslel vie len on sám. Nám to neprezradil. Môže to byť aj v zle zasunutom kábli alebo v chladení ktoré zle reportuje teplotu. Poprípade v dosluhujúcej RAMke.
      • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 18:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nie nie, ja mám štvrtý disk. v poradí. fyzicky je iba jeden, no keď sa úplne zničí tak dám do skrine iný. zdroj bol menený 2x.
        • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 10.05.2012 | 20:05
          WlaSaTy   Návštevník
          To poškodenie HW pomocou SW si v dnešnej dobe viem predstaviť, len keby si jadru napchal násilím noacpi a noapic. Skôr to vidím na ten zdroj alebo klasické kolísanie prúdu bez UPS v zóne s rizikom cilkulárky, starých pračiek, vŕtačiek a podobného segmentu ako je elektrické kúrenie alebo klimatizácia.
          • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 11.05.2012 | 12:29
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            elektrická sieť je v poriadku, je to v bytovke. žiadne takéto zariadenia. v rovnakej miestnosti nie je nič iné, v rovnakom byte sú len bežné domáce spotrebiče. nič, čo by chrúmalo extra veľa. elektrina sa nepoužíva na kúrenie a iné počítače sú v poriadku.

            jadro je default z CD plus aktualizácie, žiadne zásahy do jadra.
            • Re: Môže dualboot poškodzovať pevný disk? 11.05.2012 | 17:41
              Jimino   Návštevník
              Niekedy pomoze podtaktovat pamate. Uz asi tri krat som riesil podobny pripad. Tvarilo sa to ako chybna geometria disku a boli tam len XP. Raz to nabotovalo, inokedy vyhodilo vadne sektory a podobne blbosti.