heslo

Sekcia: Ostatné 03.10.2005 | 11:06
Toth.karol@nm.vs.sk   Návštevník
Hello. Zabudol som heslo root. Je mozne ho "obnovit". Je na to nejaky postup? Dik.
    • Re: heslo 30.09.2005 | 12:39
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=12561
    • Re: heslo 30.09.2005 | 15:42
      Avatar titanik mint  Používateľ
      • Re: Re: heslo 30.09.2005 | 16:18
        Maybe   Návštevník
        Mne sa to tiez stalo a riesil som to nasledovne... Mal som konto na ktore som sa dostal, t.j. vedel som nan heslo. Takze som nabootoval z najakej live distribucie (zda sa mi ze Knoppix, ale na tom nezalezi). Kedze hesla (presne hashe vyrobene z hesiel) su v subore /etc/shadow (samozrejme na filesysteme linuxu na disku, nie live distribucie), nakopiroval som hash hesla zo znameho konta namiesto hashu pre uzivatela root. Ak mi nerozumies, nastuduj si format suboru /etc/passwd a /etc/shadow (napr. man shadow) Teraz mi napada, ze by asi stacilo iba zmenit userid na znamom konte na 0, ale to som neskusal.
        • Re: Re: Re: heslo 30.09.2005 | 17:09
          Avatar otrek Mandriva, Gentoo  Používateľ
          tak toto som si nie isty, ze to moze fungovat. Pretoze ten hash sa vytvara nielen z hesla, ale je tam zakombinovana aj cast loginu. Ak si chces zmenit heslo, je lepsie ak si ho zmazes. Postup je nasledovny: nabootujes si napr. z knoppixu primontujes si disk, na ktorom mas /etc zmenis prava shadow a to chmod 600 /mnt/disk/etc/shadow zeditujes shadow a hned za dvojbodkou, ktora je za loginom zacina heslo. Toto heslo vymazes a subor shadow ulozis. Znovu zmenis prava shadow chmod 400 /mnt/disk/etc/shadow a nastartujes do svojej distro. Prihlasis sa ako bezny uzivatel, das si su - a heslo odklepnes enterom. pomocou passwd iba zmenis povodne/ziadne heslo na nove. otrek
          • Re: Re: Re: Re: heslo 03.10.2005 | 11:06
            Maybe   Návštevník
            Pri vytvarani hesla sa pouziva takzvany salt, co je nahodne vybrany retazec. Tento sa nezmeneny (aspon pokial sa pouzije MD5) nachadza na zaciatku hashu v /etc/shadow. Ale toto riesenie je zbytocne zlozite, staci zmenit user id. pripadne aj groupid na 0. Ale funkcne je aj to tvoje (asi aj najjednoduchsie). Cauko