Systém odmieta začať boot

Sekcia: Hardware a Drivery 05.07.2012 | 13:04
Avatar arino Fedora 16  Používateľ
Ahojte,

mám haluzný problém, never seen before.

Kúpil som nový laptop, avšak chlapec odmieta bootovať ako z Linux rescue CD, tak z Fedora DVD. keby sa niekde sekol tak OK, ale on sa správa divnô:

- rescude CD: hodí boot menu, natiahne kernel a pri loading modules vypne monitor
- Fedora DVD: ani len nedá boot menu a vypne monitor

..Následne som stiahol najnovšie Rescue CD a problém sa mierne zmenil: hodí prvý riadok (SYSLINUX blabla) a zmrzne

Stretol sa s tým niekto ? Nemôže to byť problém v Ivy Bridge resp. Nvidia 640M ? Čo kua s tým ? :)

mám 6 dní to rozbehať, potom vrátim laptop (inet kúpa)

Vopred vďaka za nápady !
    • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:08
      Avatar arino Fedora 16  Používateľ
      ešte doplním: keď som dal staré Rescue CD bootovať do "default graphic mode", tak nabehla plocha, ale úplne nepoužiteľná.
      • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:27
        Milan   Návštevník
        Mozno blba rada, ale skus instalovat windows.
        Ak by bol problem s procesorom, grafikou tak sa nechyti ani win.
        Ked nainstalujes win a to co chces nie....smola.
        Este mozno skusit ine distro (Ubuntu).
        Jednoducho sa mi nezda ze by bol novy stroj pokazeny.
        Ale stava sa.
        • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:40
          Avatar arino Fedora 16  Používateľ
          Ahoj, windows tam je by default, ale to mi nepomôže.. čiže HW funguje.
    • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:38
      Avatar default Debian  Používateľ
      ja by som skusil nabootovat nejake distro uplne bez grafickeho rozhrania, aj bez framebuffera (graficke boot menu) , napriklad by som skusil tinicore - Core verziu tu , napal to na CD/DVD , uvidis ci sa dostanes do textoveho rezimu, a ked hej tak tam skus dake zakladne prikazy, (cd , ls, mv, cp) spustit (top, free -m)
      R.K
      • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:41
        Avatar arino Fedora 16  Používateľ
        dobrý nápad, idem na to ! dík
      • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 13:53
        Avatar arino Fedora 16  Používateľ
        tak toto bootlo, blížime sa k problému s ovládačom Nvidie :-/

        Tento noťas má dve karty integrovaný Intel a Nvidiu. je nejaká možnosť buď:

        A) podsunúť propietárny driver
        B) vypnúť NVIDIU ? BIOS to evidentne ignoruje..

        ďakujem
        • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 15:40
          WlaSaTy   Návštevník
          Alternate CD / parametre pri štarte vga=text expert.
          • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 17:12
            Avatar arino Fedora 16  Používateľ
            len ono to nemám kam zadať :-) ale pravdepodobne to hodím na USB a tie parametre nejak napevno zmením, dík
        • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 15:44
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Bohužiaľ Linux stále NEMÁ poriešené obhospodarovanie 2 grafických kariet a ich existencia mu robí problém.

          Dobre Ti radím, vrátiť ten stroj do obchodu, nech sa tam preháňa Windows ;-)

          a vymeniť ho za taký (min. 2-core CPU), ktorý má iba 1 graficke GPU, najlepšie nech je to NVIDIA.
          Ináč máš problém ako ten Houston ....
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 17:11
            Avatar arino Fedora 16  Používateľ
            Ahoj, toď nedávno som čítal, že sa dá prepínať karta :-) len či je to aj pravda..

            Momentálne sa mi podarilo bootnuť live CD s tým, že som vybral obmedzený graf. mód cez unetbootin.. akože jeleň som z toho.

            Musím si naštudovať ten Ivy Bridge.
            • Re: Systém odmieta začať boot 05.07.2012 | 21:42
              Avatar default Debian  Používateľ
              aj keby sa ti podarilo vyriesit to tak ze by si to instaloval v textovom rezime, potom by si dal propertialne drivre, a slo by to, bolo by to dost nepohodlne, pri kazdom distre toto robit, ak by si menil, alebo by slo prepnut na intel nainstalovat, dat tam nvidia drivre, a zapnut nvidia grafiku, ale tiez je to nic moc, ja ti radim, kupit si pc lepsie kompatibilny s linuxom, graficku instalaciu ja pokladam za zaklad co by malo pc zvladnut, bez takych kadeakych , no :D , "neoficialnych rieseni"
              R.K
              • Re: Systém odmieta začať boot 16.07.2012 | 12:05
                Avatar arino Fedora 16  Používateľ
                v konečnom účtovaní fakt netuším, čo bol problém :) nakoniec som to bootol z USB a tam to prešlo v pohode aj s grafickou inštaláciou.. moc múdry som z toho neni ;)
                • Re: Systém odmieta začať boot 02.08.2012 | 16:22
                  Avatar vojto   Používateľ
                  Bootnutý Kernel z USB jednoducho by default použil iný ovládač pre VGA ako predchádzajúce CD. Ako písal Radovan vyššie, možno frame buffer, možno nevhodná verzia nouveau drivera. S linuxom pracujem už pekných pár rokov, ale ako som zakaždým pri inštalácii vypukaný z tohoto open source drivera... V podstate nikdy nezafungoval - black screen. Holt, pokiaľ NVIDIA nezverejní vývojárom nouveau drivera dostatok informácií, budeme mať s tým problém. Možno Linusov vztýčený stredný prst pre NVIDIA z minulého mesiaca ich na túto vec dostatočne upozornil a chlapci/majitelia sa posnažia.

                  Ešte niečo. Čo si akože chcel povedať tým, že nemáš šancu pred bootnutím CD čokoľvek jadru zadať (kernel boot parameters)?! S tým som sa ešte nestretol. Vždy je možnosť bootnutie zastaviť hneď na začiatku a povedať jadru, nech sa k HW správa ako k linux incompatible a teda nesnaží sa využívať všetky jeho teoretické možnosti. Možno stačí mať stlačený Shift. YMMD.