ATI graphic driver

Sekcia: Hardware a Drivery 17.07.2012 | 02:47
Avatar strudliak   Používateľ
Ahojte! pouzivam Ubuntu 12.04 x86_64 verziu na stvorjadrovom PC (pc, nie ntb) AMD s grafickou kartou RV730 ATI Radeon HD 4650. Vzdy ked nainstalujem graficky driver a restartujem pc, alebo sa ho na druhy den snazim zapnut, ostane mi cierny monitor. nic bez monitora neviem spravit, tak ho musim restartnut a spustit windows (mam ho ako dualboot s linuxom), a komplet vymazat linux/preinstalovat. skusal som bez doinstalovania driveru spustit nejaku hru (aj pre linux, aj windowsowsku cez wine), ale bola cela akasi seda, nic nebolo poriadne vydiet. ziadne farby, iba seda s ciernou... (niekedy iba blikla obrazovka akoby sa to islo spustit a nic...)

Usudil som teda, ze je nieco s grafikou. ked som vsak zadal prikaz " lspci " vyhodil mi toto:

olco@olco-desktop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: ASRock Incorporation Device 9602
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780L [Radeon HD 3000]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV730 PRO [Radeon HD 4650]
02:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)

- vyzera to vsak, akoby som mal dve graficke karty, jednu na doske (HD 3000), a potom dalsiu kupenu HD 4650 - nemoze byt problem tam? pouziva vobec tu lepsiu, ci automaticky ma trapi na tej HD 3000?

Skusal som instalovat tu co mi ponukalo ubuntu hned po nainstalovani linuxu, obrazovka cierna...
Skusal som origos zo stranky AMD - Cataclyst (myslim ze ten najnovsi 12.6 / ci 12.4 / ci aky to je...) stale to iste...

Neviete poradit co s tym? hladal som cez vyhladavac na linuxos, no nenasiel som takyto problem.

Za pomoc Dakujem!

S pozdravom,

Oliver
    • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 07:20
      martin   Návštevník
      dva roky som preinštalovával ubuntu presne kôli tomuto. :-) Vyriešil to iný monitor. Nie som odborník, ale vraj za to môže obnovovacia frekvencia, ktorá je nastavená tak že že monitor sa nezapne. Tak mi to bolo vysvetlené.
      • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 12:39
        Avatar strudliak   Používateľ
        fuha...to fakt? a to sa neda nastavit ina obnovovacia frek.? monitora? mam sice stary LG, ale takyto problem som necakal...
        • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 13:06
          Avatar strudliak   Používateľ
          A este mi napadlo... co je vlastne podstata toho problemu? ked to inak nevyriesim a zozeniem novy monitor, aky mi treba? podla coho zistim, ci to nebude opat robit?
        • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 13:23
          Avatar default Debian  Používateľ
          skus zistit presny model toho tvojeho monitora
          R.K
          • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 13:44
            WlaSaTy   Návštevník
            Presný typ monitoru je napísaný vzadu na štítku, niekde okolo FCC ID. Z toho sa dá zistiť, či ten monitor podporuje EDID signál. Teda, či kábel ten signál prenáša.

            Ono, problém zvykne byť v binárnych ovládačoch ktoré pri absencii EDID (signálu čo slúži na to aby monitor dodal zoznam podporovaných frekvencií grafickej karte a tá to podhodila ovládaču) sa neslobodné ovládače prepnú na najvyššiu frekvenciu s najvyšším rozlíšením. No, a keď to monitor nezvláda, tak sa vypne aby šetril elektrikou.

            Inak, existujú všeliaké nástroje ktoré ten EDID prečítajú. A tak isto sa to dá nájsť aj v logoch v X Window Systému. A tak isto majú tie neslobodné ovládače aj všeliaké grafické klikátka v ktorých by sa mala dať nastaviť frekvencia.
            • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 14:24
              Avatar strudliak   Používateľ
              Aha...neviem presny typ monitora (som uz v praci), ale je to LG Flatron 17´...jeden z tych starsich. Uz tomu trochu ako lajk rozumiem...ale jedna vec mi teda nieje jasna...neda sa po instalacii driveru jednoducho zmenit frekvencia monitora niekde v Ubuntu nastavniach? ... alebo potrebujem nejaky ten nastroj na ten EDID co spominas? a ako vlastne taky nastroj do Ubuntu dostanem?

              Dakujem za pomoc... d;o)
              • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 14:34
                Avatar default Debian  Používateľ
                frekvencia monitora sa da zmenit priamo v nastaveniach ubuntu, a aj nastaveniach tvojej grafickej karty, ale najprv potrebujes vediet ze aku najvyssiu frekciu tvoj monitor moze mat, to by si sa dozvedel keby si zistil presny model svojho monitora
                R.K
                • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 15:22
                  Avatar strudliak   Používateľ
                  Oki...veeelmi pekne dakujem za pomoc, doma kuknem monitor - najdem jeho max frek., nainstalujem driver, nastavim max frek. v ubuntu a restartnem... uvidime co to spravi...ak to nepojde, ma drbne. zase preinstalovat...

                  PS: kukal som na nete rozne prikazy na odinstalovanie toho driveru pri starte ubuntu - ked zvolim nieco ako "krizovy rezim" (fakt neviem ako sa to presne vola) a tam mozem spustit prikazovy ryiadok... (este pred startom OS). Nic mi vsak nefungovalo...aky je pls prikaz? (urcite to niekde je, ale co som nasiel tak nefungovalo). Nechcem zase preinstalovavat cely OS...

                  Dakujem za pomoc, Caute,

                  Oliver
                  • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 17:51
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Do grafiky sa dá vstupovať aj na diaľku. Napríklad, cez VNC z iného počítača. Ale, či sa to má nastaviť v ATI Control Paneli alebo to stačí nastaviť v konfiguráku X Window System, poprípade či to stačí vyklikať cez grandr, to Ti ja nepoviem. Akosi firma AMD nepodporuje iný typ CPU ako x86/64.
                    • Re: ATI graphic driver 17.07.2012 | 23:00
                      Avatar strudliak   Používateľ
                      Zdravim! skusil som zmenit nastavenie frekvencie cez compiz... zatial som sa ale neodvazil nainstalovat driver...ked som otvoril v nastaveniach "dodatocne ovladace", vyskocilo mi okno s ovladacmi, ktore som nikdy predtym nevidel...vzdy tam boli iba dva (ATI/AMD neslobodný FGLRX grafický ovládač) ...a tie su deaktivovane...

                      su to:

                      -- ( tie co su deaktivovane som oddelil a pripisal k nim na koniec tri hviezdicky (***) ).



                      o TCO timer driver for SP5100 chipset

                      o USB HID Boot protocol mouse driver ***

                      o Standard Hot Plug PCI controler driver
                      o RealTek RTL-8169 Gigabit Ethernet driver
                      o PIIX4 SMBus driver
                      o MC support for AMD64 memory controllers - 3.4.0
                      o low-level driver for ATI IXP200/300/400
                      o ATI Radeon

                      o ATI/AMD neslobodný FGLRX grafický ovládač ***
                      o ATI/AMD neslobodný FGLRX grafický ovládač (aktualizácie po vydaní) ***

                      o Intel HDA driver
                      o kvm_amd
                      o HID generic driver

                      o PC Speaker beeper driver ***

                      o mac_hid
                      o AMD Family 10h+ CPU core temperature monitor
                      o USB HID core driver

                      o USB HID Boot Protocol keyboard driver***



                      vidi v tom niekto nejaku nekompatibilitu? Mam teda po prestaveni obnovovacej frekvencie monitora v compiz config (monitor: LG L1753S) nainstalovat nejaky iny graficky ovladac? - ci uz Cataclyst zo stranky AMD, alebo z listu uvedeneho vyssie?

                      PS: ked som prestavil obnovovaciu frekvenciu monitora v compiz-e, nic sa nestalo, iba sa zmenila hodnota. ale nic som nepostrehol... neskusal som totiz este doinstalovat nejaky ten driver... + v nastaveni monitora (priamo ovladanim monitora) nemam moznost vybrat frekvenciu, pise ze je na 60... na internete som cital ze moze fungovat aj na 75...

                      po vypisani prikazu " xrandr " :

                      Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 1024, maximum 8192 x 8192
                      HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
                      VGA-0 connected 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270mm
                      1280x1024 60.0*+ 75.0
                      1280x960 60.0
                      1280x800 74.9 59.8
                      1152x864 75.0
                      1280x768 74.9 59.9
                      1024x768 75.1 75.0 70.1 60.0
                      1024x576 60.0
                      832x624 74.6
                      800x600 72.2 75.0 60.3 56.2
                      848x480 60.0
                      640x480 72.8 75.0 60.0
                      720x400 70.1
                      DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

                      Ak niekoho nieco napadne, dajte mi pls vediet. Chcem sa vyhnut komplet preinstalovaniu celeho OS.

                      Dakujem, ahojte,

                      Oliver
                      • Re: ATI graphic driver 18.07.2012 | 16:32
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Nejako si sa zamotal. Skús zrekapitulovať, čo Ti teraz ide a čo nejde.

                        Sú tie hry stále tmavošedé?
                        Zapína sa Ti displej po prebudení?

                        Tie frekvencie v prípade LCD nič neznamenajú. Kedysi, keď sa používali akvárka ako monitory, tak po obrazovke behal lúč elektrónov. Tých cca 60Hz znamenalo koľko obrázkov sa zobrazí za sekundu. V časoch LCD sa po kábli prenášajú už iba zmeny na obraze a tak tá frekvencia znamená iba rýchlosť prenosu obrazu po kábli. Na zobrazovanie to nemá dosah. Takže cez xrandr si môžeš prestaviť v dnešnej dobe už veľmi málo. Teda, pokiaľ si nepripájal monitor cez VGA alebo DVI-A.
                        • Re: ATI graphic driver 19.07.2012 | 21:34
                          Avatar strudliak   Používateľ
                          Ahoj...no, uz som opat preinstaloval linux...problem ostava aj po zmeneni obnovovacej frekvencie monitora a nainstalovani driveru. ked pocitac restartujem, obrazovka je cierna... Moze to byt napr.aj starym vga kablom, ktorym mam prepojeny pc s monitorom? zaujimave je, ze ked prestavim frekvenciu v compize na 60, 75, a trebars aj 100, monitor ide tak ako predtym...ked restartujem comp nabehne uplne normalne...nainstalujem driver a... nemam slov... chcel som prejst uplne na linux, strihat si videjko na celkom dobrom stvorjadraku s priemernou grafikou, no stale sa neodlepim od windowsu... d;o(
                          • Re: ATI graphic driver 19.07.2012 | 23:54
                            WlaSaTy   Návštevník
                            nerozumiem naco si sa snazil znova tym istym postupom nasimulovat tu istu chybu uz po niekolky krat. a namiesto riesenia s kontrolou rozlisenia si sa hral s frekvenciou. to je to iste, ako keby si si v zime obul ciapku a plakal ze ta noha oziaba a tlacia kamienky.

                            uz si skontroloval ci ten stary vga kabel prepusti edid udaje? niektore kable nemali totizto zapojeny jeden drot aby vyrobca usetril nula cela prd centu. ak k tej kontrole edid nieco potrebujes, tak sa niekedy ozvi.
                            • Re: ATI graphic driver 20.07.2012 | 12:31
                              Avatar strudliak   Používateľ
                              Dobre, rozumiem... ako skontrolujem ten EDID? neviem vlastne ani co to je, akurat viem ze to existuje.
                              • Re: ATI graphic driver 20.07.2012 | 20:56
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Čo je EDID som písal sedemnásteho, bolo to v zátvorke.

                                Skús v termináli príkazy :
                                read-edid
                                get-edid | parse-edid

                                Poprípade sa dá pozrieť do logov z X servra ktoré sa nachádzajú vo /var/log ako súbory X.?.log a v nich je treba pozrieť niečo okolo EDID alebo DDC.

                                Ale, to naozaj musíš mať v dnešnej dobe pripojený ten monitor cez VGA kábel, a nie cez DVI-D alebo HDMI? Tie majú menej rušenia a zvyknú od prírody prenášať všetky signály. Teda, ak máš DVI alebo HDMI výstup na karte a vstup na monitore.
                                • Re: ATI graphic driver 21.07.2012 | 19:58
                                  Avatar strudliak   Používateľ
                                  Mam cez vga lebo mam aj win7 a vsetko tam bez problemov funguje...akurat som chcel mat vsetko pekne a free - v linuxe. Nechce sa mi investovat do noveho monitora a tento moj nema dvi ani hdmi.

                                  ale spat k problemu...ked som opat preinstaloval OS, lebo som to opat skusal s nastaveniami a nevyslo, tak som si nainstaloval OpenSuse 12.1 (s KDE) - vzdy som ho chcel vyskusat. Prikaz do terminalu, ktory si mi poradil, som zadal a nic...vypisuje:

                                  olco@linux-x8a1:~> read-edid
                                  If 'read-edid' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this:
                                  cnf read-edid
                                  olco@linux-x8a1:~> get-edid | parse-edid
                                  If 'parse-edid' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this:
                                  cnf parse-edid
                                  olco@linux-x8a1:~>

                                  co dalej? nasiel som na nete toto: http://www.polypux.org/projects/read-edid/

                                  pomoze to? lebo absolutne neviem co s tym...ale ten nazov - read-edid ma zaujal...
                                  • Re: ATI graphic driver 22.07.2012 | 14:26
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    To, že Ti to ide cez VGA kábel na inom OS jeee bezpredmetné. Ty sa nasilu snažíš inštalovať vadný ovládač ktorý ku svojej korektnej práci potrebuje signál EDID (DDC).

                                    Píšeš, že nemáš nainštalovaný ani jeden z tých programov. U mňa na tej istej verzii danej distribúcie funguje minimálne príkaz /usr/sbin/get-edid. Inštaloval som ho pomocou bežného správcu balíčkov z bežných repozitárov.

                                    Keďže ich nemáš inštalované, a zároveň si vypol podporu command not found (podporu ktorá Ti poradí v prípade ak potrebuješ niečo doinštalovať alebo eliminovať preklep), tak skús ten ďalší príkaz ktoré Ti to samé poradilo.
                                    • Re: ATI graphic driver 23.07.2012 | 00:41
                                      Avatar strudliak   Používateľ
                                      samotne tie prikazy ako pises mi nesli...ale browsoval som net a nieco som nasiel...takto som to poriesil v prikazovom riadku...ale nerozumiem vobec, co som tym spachal... d;o(

                                      ... prepac, ale v tomto smere som uplne neschopny... dakujem za Tvoju trpezlivost.

                                      olco@olco-desktop:~$ sudo apt-get install read-edid
                                      [sudo] password for olco:
                                      Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo
                                      Vytvára sa strom závislostí
                                      Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo
                                      Nainštalujú sa nasledovné NOVÉ balíky:
                                      read-edid
                                      0 aktualizovaných, 1 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 0 neaktualizovaných.
                                      Je potrebné stiahnuť 13,2 kB archívov.
                                      Po tejto operácii sa na disku použije ďalších 81,9 kB.
                                      Získava sa:1 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise/universe read-edid amd64 2.0.0-3.1 [13,2 kB]
                                      13,2 kB sa stiahlo za 0 s (39,1 kB/s)
                                      Selecting previously unselected package read-edid.
                                      (Číta sa databáza ... momentálne je nainštalovaných 168887 súborov alebo adresárov.
                                      Rozbaľuje sa read-edid (z .../read-edid_2.0.0-3.1_amd64.deb) ...
                                      Spracúvajú sa spúšťače man-db ...
                                      Nastavuje sa balík read-edid (2.0.0-3.1) ...

                                      olco@olco-desktop:~$ get-edid | parse-edid
                                      parse-edid: parse-edid version 2.0.0
                                      get-edid: get-edid version 2.0.0
                                      mmap /dev/zero: Operation not permitted
                                      get-edid: error initialising realmode interface
                                      get-edid: do you have full superuser (root) permissions?
                                      parse-edid: IO error reading EDID

                                      olco@olco-desktop:~$ get-edid
                                      get-edid: get-edid version 2.0.0
                                      mmap /dev/zero: Operation not permitted
                                      get-edid: error initialising realmode interface
                                      get-edid: do you have full superuser (root) permissions?

                                      olco@olco-desktop:~$ sudo /usr/sbin/read-edid | /usr/bin/parse-edid
                                      /usr/bin/parse-edid: parse-edid version 2.0.0
                                      sudo: /usr/sbin/read-edid: command not found
                                      /usr/bin/parse-edid: IO error reading EDID

                                      olco@olco-desktop:~$ sudo get-edid | parse-edid
                                      parse-edid: parse-edid version 2.0.0
                                      get-edid: get-edid version 2.0.0

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f00 bx=0x0 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      VBE version 300
                                      VBE string at 0xc01d8 "ATI ATOMBIOS"

                                      VBE/DDC service about to be called
                                      Report DDC capabilities

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f15 bx=0x0 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      Monitor and video card combination does not support DDC1 transfers
                                      Monitor and video card combination supports DDC2 transfers
                                      0 seconds per 128 byte EDID block transfer
                                      Screen is not blanked during DDC transfer

                                      Reading next EDID block

                                      VBE/DDC service about to be called
                                      Read EDID

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f15 bx=0x1 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      parse-edid: EDID checksum passed.

                                      # EDID version 1 revision 3
                                      Section "Monitor"
                                      # Block type: 2:0 3:fd
                                      # Block type: 2:0 3:fc
                                      Identifier "L1753S"
                                      VendorName "GSM"
                                      ModelName "L1753S"
                                      # Block type: 2:0 3:fd
                                      HorizSync 30-83
                                      VertRefresh 56-75
                                      # Max dot clock (video bandwidth) 140 MHz
                                      # Block type: 2:0 3:fc
                                      # Block type: 2:0 3:fc
                                      # DPMS capabilities: Active off:yes Suspend:yes Standby:yes

                                      Mode "1280x1024" # vfreq 60.020Hz, hfreq 63.981kHz
                                      DotClock 108.000000
                                      HTimings 1280 1328 1440 1688
                                      VTimings 1024 1025 1028 1066
                                      Flags "+HSync" "+VSync"
                                      EndMode
                                      # Block type: 2:0 3:fd
                                      # Block type: 2:0 3:fc
                                      # Block type: 2:0 3:fc
                                      EndSection
                                      olco@olco-desktop:~$ ^C

                                      olco@olco-desktop:~$ /usr/sbin/get-edid
                                      /usr/sbin/get-edid: get-edid version 2.0.0
                                      mmap /dev/zero: Operation not permitted
                                      /usr/sbin/get-edid: error initialising realmode interface
                                      /usr/sbin/get-edid: do you have full superuser (root) permissions?

                                      olco@olco-desktop:~$ sudo /usr/sbin/get-edid
                                      /usr/sbin/get-edid: get-edid version 2.0.0

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f00 bx=0x0 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      VBE version 300
                                      VBE string at 0xc01d8 "ATI ATOMBIOS"

                                      VBE/DDC service about to be called
                                      Report DDC capabilities

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f15 bx=0x0 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      Monitor and video card combination does not support DDC1 transfers
                                      Monitor and video card combination supports DDC2 transfers
                                      0 seconds per 128 byte EDID block transfer
                                      Screen is not blanked during DDC transfer

                                      Reading next EDID block

                                      VBE/DDC service about to be called
                                      Read EDID

                                      Performing real mode VBE call
                                      Interrupt 0x10 ax=0x4f15 bx=0x1 cx=0x0
                                      Function supported
                                      Call successful

                                      ������moD
                                      �j"x��ŢWJ�%PT�k�1OEOaO��0*�Q*@0pR�8KS
                                      �L1753S

                                      �olco@olco-desktop:~$
                                      • Re: ATI graphic driver 23.07.2012 | 13:13
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Nuž, čo. Nainštaloval si si nejaké nástroje ktoré vedia zobrať prirodzenú konfiguráciu z monitora. Takže, EDID (DDC) to zvláda, ak teda to rozlíšenie čo to ponúklo je prirodzené rozlíšenie 1280x1024@60Hz daného monitora.

                                        Mno, a teraz by stálo za to zvážiť či sa oplatí inštalovať ovládač od ATI. Či už ten z distribúcie, alebo ten priamo zo stránky AMD. Akurát, že ak nehráš hry na Linuxe, tak by som sa na to zatiaľ vykašlal.

                                        A ak ich hrávaš, tak silno odporúčam k nemu nainštalovať aj ovládací panel od ATI/AMD, vyzeralo to z diaľky ako ATI Catalyst Control Panel. K tomu je rozumné mať aj zapnuté zdieľanie desktopu napríklad cez VNC a v prípade potreby po reboote sa pripojiť na ten stroj odvedľa a naklikať v tom ATI nastavovátku aj frekvenciu. To vyžaduje mať ssh server a povoliť dané zdieľanie desktopu, ak sa znova zas ten monitor vypne.

                                        Inak, vzhľadom na znalosti systému by som skôr odporučil požičať si radšej iný ako VGA kábel. Predsa len, VGA odchádza do zabudnutia.
                                        • Re: ATI graphic driver 23.07.2012 | 16:02
                                          Avatar strudliak   Používateľ
                                          ja som chcel dodatocny driver na moju grafiku nainstalovat aj pre spustenie nejakej tej hry, no hlavne na strihanie HD videa. asi by bolo preto lepsie, aby tam bol... potom, ked som nainstaloval tieto nastroje cez terminal som teda skusil nainstalovat driver zo stranky AMD. samozrejme ze sa monitor pri nabiehani OS vypol...blik na bielo a potom uz iba tma... takze ak spravne rozumiem, v tomto bode by som sa mal na svoj Pc pripojit napriklad z notebooku, nalogovat a nastavit v tom Cataclyst paneli veci tak, aby sa mi monitor zapol... je tak? na to ale potrebujem tie veci, ktore si pisal. skusim ich teda nainstalovat a vykonat tento postup. Ak sa mylim, prosim, oprav ma.

                                          PS: uvazoval som uz pre tieto problemy nad kupou noveho monitora...ten moj nema moznost ineho pripojenia...ak sa to da, chcel by som vsak spojazdnit tento (pre financne zalezitosti)...

                                          Velmi Ti dakujem, napisem co sa stalo (ale az vecer, ked pridem z prace).
                                          • Re: ATI graphic driver 23.07.2012 | 17:47
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Ono, rozumnejšie by bolo požičať si nejaký moderný kábel na monitor ako som už pár krát podotkol. Ani by som sa nedivil, keby AMD/ATI vyhodilo podporu VGA káblov z ovládačov pre Linux. Tá firma je povestná všeličím.

                                            Pochybujem, že by nejaký sused alebo kolega nemal požičať kábel.
                                            • Re: ATI graphic driver 23.07.2012 | 20:18
                                              Avatar strudliak   Používateľ
                                              Mam moznost zapojenia viac druhov kablov na moj monitor LG L1753S ? je tam iba jeden jediny konektor na nom a napajanie do zdroja. ako sa vola ten kabel, ktory mi tam bude pasovat, aby to nebol taky ako tam mam teraz?

                                              monitor: http://lcd-monitory.heureka.sk/lg-l1753s/
                                              • Re: ATI graphic driver 24.07.2012 | 11:21
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Pokiaľ má ten monitor IPS a pomer strán 4:3, tak by som ho kôli hovadine nemenil. Skôr by som sa zameral na korektné nastavenie grafiky keď to už tie binárne neslobodné ovládače nezvládnu aj samé a tým pádom hádžu polená pod nohy.

                                                Ale, skús pred reinštaláciou stlačiť naraz tri klávesy CRTL+ALT+F1, to by malo prepnúť do textu. V ňom sa môžeš normálne prihlásiť a nainštalovať napríklad cez aptitude spomínané programy aby si sa vedel pripojiť z vedľajšieho počítača. Akurát, že zdieľanie grafického desktopu by chcelo asi nahodiť aj program x11vnc.
                                                • Re: ATI graphic driver 30.07.2012 | 17:18
                                                  skywaker   Návštevník
                                                  necital som celu diskusiu ale pripojim sa.

                                                  1) po pripojeni cez VGA (Dsub) jedno ci open source driver alebo komercny propiertany bud vo windowse alebo linuxe facha vsetko ok.. az na to ze v novsich linuxoch sa objavil problem ale o tom na koniec

                                                  2) pri komercnom drivru ak mam napojene cez HDMI je obraz z kazdej strany zmrsteny o 1cm dovnutra .. pomoze len overscan zvecsit obraz plochu, volny driver je ok aj cez hdmi

                                                  a teraz problemcek ktory mam v free drivrom cez VGA, instalacne cd nabehne ok ale po restarte mi robi toto a nie jeln ubuntu ale aj fedora

                                                  prikladam obrazok
                                                  http://lukves.ic.cz/foto/SAM_0381.jpg

                                                  preco som si zvolil Radeon grafiku?
                                                  1) vykon.. oproti Intel Hd ktoru mam podava lepsi vykon (chcem si zahrat nejaku tu hru vo windowse)
                                                  2) pomec cena vykon je lepsi nez nvidia.. proste dajme tomu uznavam ze ATi robi shitove drivre ale zacenu 40eur dostanem radeon 6450 ktory ma 160streamov a za tu cenu NVIDIU s 48 cuda jadramy ktora nema ani polovicky vykon podla testov.
                                                  3) Haiku.. to je moja uchylka, na tento OS si potrpim a mozem ja zato ze jeden vyvojar plytva svojim talentom na Radeon driver ktory uz ma pomaly takmer funkcny KMS driver pre Haiku
                                                • Re: ATI graphic driver 29.11.2012 | 14:46
                                                  strudliak   Návštevník
                                                  Zdravim!

                                                  Tak po nejakom case (dlhom case), ked som aj vymenil stary monitor za novy a problem nadalej pretrvaval a prisiel som takmer o svoje zdravie, som problem vyriesil...

                                                  Ako? - standardne, ako byva pravidlom, tou najjednoduchsou vecou, kt. mi ani nenapadla... (tak ako ked riesite, preco vam nejde internet, nastavujete IP, restartujete, konfigurujete,... a ono len staci pripojit kabel... d;o) )

                                                  A teda, vypol som v biose grafiku, ktora je na zakladnej doske (HD 4000), a ponechal som aktivnu iba externu grafiku (radeon hd 4650).

                                                  - Odrazu mozem nainstalovat dodatocne graficke ovladace, ktore ponuka Linux po nainstalovyani...

                                                  No nieje to uzasne? a zivot je taky krasny... d;o)

                                                  Jednoznacne tu plati pravidlo... " cim viac hlav, tym viac kapusty..." ;D
                                              • Re: ATI graphic driver 31.07.2012 | 17:46
                                                Avatar vojto   Používateľ
                                                Presne ako píšeš, tvoj monitor má aj podľa manuálu na manualowl.com iba jeden signálny vstup a to RGB D-Sub 15 pin - klasický pre obdobie minimálne posledných cca 20 rokov. Nie som si istý, či existujú rôzne kvality káblov s D-Sub koncovkami. Skôr by som povedal, že neexistujú.

                                                No a k SW riešeniu problému: pošli výpis príkazov:
                                                sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
                                                sudo grep -iE "loading.*xorg/modules/drivers" /var/log/Xorg.0.log
                                                • Re: ATI graphic driver 31.07.2012 | 21:38
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  Len pre info.

                                                  VGA (D-Sub) káble boli rôznej kvality. Niektoré nemali signálny drôt takže monitor nemohol povedať na akom prenosovom pásme pracuje. A niektoré káble nemali feritový filter a tak na vyšších rozlíšeniach alebo frekvenciách dávali nestabilný obraz. Neskôr sa začal pridávať aj DVI konektor, ale ten bol licencovaný. Takže jeho použitie v zostave navýšilo jej cenu. A posledne sa začali pridávať všeliaké HDMI a Display porty. Tie však vyžadujú o kus drahšie kále, a tak sa stále v určitých prípadoch stále používa starý VGA konektor.

                                                  Takže opakovať prastarú, už niekoľko ročnú otázku, že prečo komerčný výrobca ovládača ignoruje údaje z HW a použije náhodné hodnoty nemá význam opakovať. Možno len chcú odpíliť OS z ktorého nedostávajú dotácie.

                                                  Mno, tie otázky by sa oplatilo zodpovedať, aj s tými staršími. Teda, ak to ešte stojí za pokus.
                                                  • Re: ATI graphic driver 04.08.2012 | 15:30
                                                    lenny   Návštevník
                                                    ahoj WlaSaTy mozes mi poradit?

                                                    ked si nainstalujem komercny propiertarny driver od ATi to jedno ci v linuxe alebo vo windowse a mam pripojeny LCD cez HDMI tak obraz je z kazdej strany srcvrknuty o 1cm dovnutra. prosim ta dalo by sa to poriesit tym zeby som nepripajal cez HDMI ale cez redukciu DVI na HDMI? obidve porty su digitalne rovnako ako HDMI aj DVI ale ci by sa tym DVIckom ten obraz neopravil? nechcem pouzivat overscan lebo ten mi sice obraz sa zvecsi na celu obrazovku ale su blbe skreslene farby. vopred dik..
                                                    • Re: ATI graphic driver 04.08.2012 | 17:03
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Skús si najprv skontrolovať rozlíšenie ktoré Ti aktivovala grafická karta a porovnaj to s papiermi z monitora alebo telky. Je možné, že Ti grafika dala o pár bodov menší obraz.

                                                      Rozlíšenie nájdeš v menu monitora a uvidíš ho aj v /var/log/X.?.log .

                                                      Bez toho sa nad tým neoplatí vôbec ani rozmýšľať. Teda, pokiaľ po mne nechceš aby som dobehol k tebe a po ceste kúpil tú redukciu. Predpokladám, že na vlastné náklady a vo vlastnom voľnom čase.
                                              • Re: ATI graphic driver 31.07.2012 | 17:53
                                                Avatar vojto   Používateľ
                                                A ešte aj tieto príkazy by mohli vniesť trochu svetla do prípadu:
                                                lspci -v -s 01:05.0
                                                lspci -v -s 02:00.0

                                                Samozrejme nový monitor je iba spásnym želaním predajcov HW a SW. Ešte som nepočul o prípade, žeby sa bežný monitor a grafické karty pod linuxom nedali rozbehať.