nejde nainštalovať systém na starý nb

Sekcia: Hardware a Drivery 20.07.2012 | 09:56
Martin   Návštevník
zdravím. Mám doma starý nb armada. Zaboha tam neviem dať nijaké distro. Už som skúšal všetky odľahčené distribúcie. Cd hrkoce ale ani po dvoch hodinách nič. Môže byť problém v biose? Teraz tam ide xp, tak nevidím dôvod prečo tam nedať lubunu. Existuje nejaká finta ako to tam narvať?
    • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 10:29
      Avatar default Debian  Používateľ
      v biose je potrebne nastavit poradie bootovania, ak chces bootovat s cd musis mat na prvom mieste svoju CD mechaniku, a na dalsom mieste az pevny disk
      R.K
      • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 10:34
        Martin   Návštevník
        veď jasné, spúšťalo by sa xp. všetko je nastavené.
      • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 10:35
        Martin   Návštevník
        veď jasné, spúšťalo by sa xp. všetko je nastavené.
        • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 10:48
          Avatar default Debian  Používateľ
          spustalo by sa XP s cdrom, a ked to nechas tak tak ti natiahne instalacka? (viem ze tie otazky su smiesne, ale pises to tak ze niektore veci mi niesu jasne)
          R.K
    • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 10:53
      WlaSaTy   Návštevník
      Problém môže byť skôr vo veľkosti RAM a rýchlosti diskov (HDD a CD/DVD). Predpokladám, že vieš koľko RAM máš v tom NB a koľko z nej je priradených grafickej karte. Z názvu modelovej rady Compaq Armada sa to nedá odhadnúť, keďže tie stroje začínali niekde na 120MHz s 18M RAM. Môj telefón je výkonnejší.

      Inak, kedysi tu bol záznam v databáze znalostí o tom, ktoré distribúcie sú vhodné na staré šunky. Odporúčam si to pozrieť ešte pred tým, ako si skontroluješ či to LiveCD Lubuntu nepotrebuje náhodou viac RAM ako máš k dispozícii. Ale, ajtak sa to dá nahodiť cez alternate CD v textovom režime a doinštalovaní metabalíku lubuntu-desktop.
      • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 11:09
        Avatar default Debian  Používateľ
        ja sa najprv pytam uplne stupidne otazky aby som si bol isty ze je to v poriadku, aby sme sa nevybavovali 2 dni, a nakoniec pridem na to ze ma na prvom mieste v biose HDD
        R.K
        • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 11:17
          Martin   Návštevník
          to je celkom v poriadku. ja som minule rozobral pc a chcel vymeniť zdroj a potom som zistil že nemám stroj v sieti. Inak mohla by to byť vadná mechanika? Dá sa to nejako otestovať?
          • Re: nejde nainštalovať systém na starý nb 20.07.2012 | 11:25
            Avatar default Debian  Používateľ
            hej, spusti xp, a vloz dake distro co mas na cd do mechaniky, ze ci ti ho nacita, a ci budes moct vojst nan a prehlaidat subory
            R.K