F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti

Sekcia: Hardware a Drivery 26.07.2012 | 15:56
norrsken   Návštevník
Ahoj,
přešel jsem z Ubu na Fedoru 17, kterou mám na PC. V Ubu šlo jednoduše přes grafické rozhraní trvale zřídit připojení sdílené partition na netbooku s WinXP. Nemusel jsem instalovat Sambu ani nic jiného (jde mi sdílení adresáře z Win na Linux, ne naopak).
Ve F 17 (Gnome 3) jsem nenašel grafické rozhraní pro konfiguraci síťových připojení. Proto jsem přes terminál nainstaloval Sambu (pro můj případ myslím zbytečně, je na sdílení linuxových adresářů do Windows) a samba-clienta. Když teď zadám v Nautilu Soubor | Připojit se k serveru a zadám IP adresu netbooku, dostanu se do sdíleného adresáře. Potud tedy OK.
Problém ale je, že router dynamicky přiděluje IP adresy, zatímco Nautilus si napevno pamatuje poslední IP adresu netbooku. Při její změně se pochopitelně nepřipojí. Ale Ubuntu si to "nějak" hlídalo samo, nepřipojovalo (myslím) netbook pod číselně zadanou IP adrersou, ale dynamicky pod jeho jménem v síti.
Jde to podobně nakonfigurovat ve Fedoře? Je nutné do Fedory něco doinstalovat? Existuje pro ni podobné grafické rozhraní, jako bylo v Ubu s Gnome 2? Díky.
    • Re: F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti 26.07.2012 | 18:17
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Máš nastavené na WinXP zdielanie toho adresára ?
      Používaš vo F17 prostredie Gnome 3?

      Ak áno, mal by si vprovo hore vidieť rad ikoniek , jedna z nich vyzerá ako Folder, keď nan klikneš, otvorí sa ti ponuka Tvojich adresárov a medzi nimi aj ponuka:
      Pripojiť sa k ...

      tam by sa mal zadať sieťový názov toho winxp stroja a ostatné.
      Nie som si istý, či je táto gnome-shell-extension defaultne nainštalované pre Gnome3 (F17).

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti 26.07.2012 | 18:31
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ináč, to isté máš/mal by si mať aj v Nautilus:

        MENU: Súbor ------->Pripojiť k serveru--->Zdieľanie z Windows ..

        do kolonky server by malo ísť zadať názov toho winxp stroja (sieťový).
        http://pc-networks.info/sk/ako-zistit-nazov-pocitaca/
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti 26.07.2012 | 19:55
          Avatar norrsken   Používateľ
          Práve to mi nefunguje. Skúšal som zadať názov počítača vo formáte \\názov_počítača alebo smb://názov_počítača - a nič. Jediná možnosť je smb://numerická_IP_adresa, ale tá sa dynamicky mení.
          Píšu aj v nápovede GNOME 3:
          Connect to a file server
          In the file manager, click File ▸ Connect to Server.
          Enter the server address, select the type of server, and enter any additional information as required. Then click Connect. Details on server types are listed below.
          For computers on your local network, however, you may have to use the computer's numeric IP address.
          Tie ikonky vpravo hore v Gnome 3 nie sú.
          Zdravím z Přerova :-)
    • Re: F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti - VYRIEŠENÉ 26.07.2012 | 20:42
      Avatar norrsken   Používateľ
      Hi girls'n'boys, tak jediný problém bol v imlpicitnom zablokovaní samba-clienta firewallom:
      http://forum.fedora.cz/read.php?6,19943,19943
      Rekapitulácia:
      - nasdílet požadovaný adresář ve Widows
      - ve Fedoře nainstalovat samba-client
      - povolit samba-client ve firewallu Fedory
      No a sláčik (šmytec)...:-)
      • Re: F17_64 bit, sdílení disků z Win po síti - VYRIEŠENÉ 27.07.2012 | 13:14
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Som rád ...
        :-)

        Keď som nad tým potom premýšlal, je ešte dobré aj SELinux mať dobre nastavené:

        spusti príkaz: system-config-selinux
        a tam v položke Boolean si aktivuj príslušné položky ohľadom samba
        (ako pomôcka si pozri aj riadky #20 až #59 v súbore /etc/samba/smb.conf)

        OK.
        Reštart Samba

        Ahoj a veľa zábavy s FEDORA LInuxom
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."