Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04)

Sekcia: Konfigurácia 13.11.2012 | 13:03
Mato   Návštevník
Zdravím.
Mam jeden problém. Inštaloval som UBUNTU 12. 04 na môj notebook (momentálne už 12.10). Všetko ide v pohode. Mám ho nainštalovaný pri WIN 7. No inštaloval som Ubuntu na notebook priateľky. Má problémy s bootovaním Ubuntu. Naskočí čierna obrazovka a neskôr sa to musí reštartovať, lebo ďalej sa to nepohne. Prípadne začne sa pomaly cela obrazovka ako keby "sivieť". Postupne naskakuje sivá farba na miesto čiernej. Ako keby sa zvyšoval kontrast postupne. Ubuntu je na druhom notebooku nainstalovaný sám (bez windowsu). Čiže som formátoval disk na tie particie, ktoré boli potrebné. Resp. LiveCD si to naformátovalo samo ako to potrebovalo.
Nevie niekto kde môže byť problém?
Dík
    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 13:37
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      problémov môže byť hneď niekoľko. Môžeš nám ako prvé napísať niečo o tom notebooku?

      1) výrobca a typ
      2) hardvér (procesor, RAM, grafická karta...)
      3) približný vek
      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 14:23
        Maťo   Návštevník
        Je to slabší notebook, preto som odinštaloval win7 (nestíhal), Resp, nestíha ani Ubuntu..Procesor ide takmer na 100% neustále...neviem či to je chyba notebooku alebo je to pri tom procesore bežné.
        K notebooku.
        Je to ASUS X55U
        Ram 2048 DDR3,
        Grafika ATI Radeon 6290
        Procesor : dual core AMD C-60 1GHz
        Notebook je používaný max. 3 mesiace. Kupovaný z T-comu na nejakú akciu....
        • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 15:14
          Avatar default Debian  Používateľ
          Netýka sa to síce priamo témy, ale keď má problémy aj ubuntu tak radšej použi Xubuntu, alebo Lubuntu, čo su distribúcie s omnoho ľahšími prostrediami ako je unity v bežnom ubuntu. Ináč ten problém vyzerá, že máš niečo s ovládačmi grafickej karty. Ale chcelo by to detaily, napríklad či to niečo aj píše, alebo máš len čistú čiernu obrazovku.
          R.K
          • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 15:22
            Maťo   Návštevník
            Nepoužíval som Xubuntu :) Musím vyskúšať ak sa to nepodarí vyriešiť. Ale každopádne by to podľa mňa malo ísť aj s Ubuntu, keďže to nieje starý PC. Neviem či tam nebude niečo s hardwarom.... Netuším už.
            Nepíše to nič. Iba nenaskočí ani to logo UBUNTU pri boote. Len nabehne čierna obrazovka, neskôr taká do fialova (ako pri naskočení Ubuntu loga, no nabehne to bez loga) potom skočí zasa čierna obrazovka, následne hneď zasa tá fialová a potom to začne "kontrastovať" .....
            • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 15:33
              Avatar default Debian  Používateľ
              A skúšal si aj iné distribúcie na tom ntb?
              R.K
              • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 15:44
                Maťo   Návštevník
                Zatiaľ je na tom vyskúšaný iba Ubuntu (a WIN 7) ...Nemám skúsenosti s inými distribúciami Linux-u. Sám sa zatiaľ len zoznamujem s Ubuntu
                • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 15:54
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  Toto sa stalo už aj mne, bolo to ovládačmni, mal by si mať slobodné, s ktorými má ubuntu zjavne nejaký problém, kedže je tam ako prostredie unity, ktoré vyžaduje ovládače s funkčnou hardwarovou akceleráciou, možno si myslí , že ich máš a nevie ich spustiť, takže, navrhujem aj v rámci výkonu skúsiť Xubuntu, ktoré nevyžaduje po štarte ovládače s funkčnou HW akcelaráciou. Aj tak je to pre ten NTB lepšie riešenie.
                  R.K
                  • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:09
                    Maťo   Návštevník
                    Ok tak teda vyskúšam to Xubuntu :)
                    Máš nejakú radu ako sa to dá čo najrýchlejšou cestou nainštalovať, ak je nainštalované Ubuntu ? :)
                    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:14
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      sudo apt-get install xubuntu-desktop

                      ak sa ti samozrejme dá to ubuntu spustiť...

                      odkiaľ si? mohol by sa ti na to pozrieť niekto skúsení z blízkeho okolia
                      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:16
                        Maťo   Návštevník
                        Prešov...
                        Dá sa to Ubuntu spustiť. Rozmýšľal som či to nemôže byť aj nejakou chybou v notebooku? Keďže rovnako blbo išiel aj Windows 7 (predinštalovaný) .....
                      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:17
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        Však mu tu Ubuntu nejde spustiť, čítal si to? Viem že môže naštartovať núdzoví režim, dať si ten balík, a potom natiahnuť to, ale ja som sa snažil zvoliť cestu najmenšieho odporu, s tým, že pri tvojom riešení mu ostane v systéme kopa nepotrebných balíkov,a bude mať programy na jednu činnosť dva.
                        R.K
                    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:15
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Keď to dáš inštalovať, máš na výber, bude sa spýtať či zmazať ubuntu a nainštalovať ho znova, čo v preklade znamená, že sa vymaže ubuntu ktoré máš aj so všetkým čo je na disku, takže sa sformátuje celí disk a nainštaluje sa Xubuntu. Alebo ak chceš ponechať ubuntu a svoje dáta, tak dáš nainštalovať vedľa ubuntu a vtedy ti tvoje ubuntu ostane plus sa vytvorí ešte miesto a priinštaluje sa Xubuntu.
                      R.K
                      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:17
                        Maťo   Návštevník
                        Ciže to funguje vpostate tiež rovnako ako LiveCD od Ubuntu...pochopil som správne? :)
                        • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:21
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          Ubuntu a Xubuntu nemajú od seba ďaleko, Xubuntu má len iné grafické prostredie, (pod tým rozumej Ubuntu má unity - odkaz , a Xubuntu má xfce - odkaz , čiže to X pred slovom ubuntu hovorí o prostredí, ubuntu je preto len ubuntu lebo je primárne, a navyše názov Uubuntu by bol divný. Rodielne sú aj niektoré programy, ale v základe sú tie dve distribúcie rovnaké.
                          R.K
                          • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 16:37
                            Maťo   Návštevník
                            Dakujem za vysvetlenie.
                            Dúfam, že to zvládnem ....keby niečo určite napíšem :P :) Thanx
                            • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 17:30
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ahoj.


                              Podľa tohoto tento ASUS používajú aj s predinštalovaným OS Ubuntu Linux, takže by to nemal byť iný problém ako ten, ktorý je v užívateľovi (t.j. v Tebe), bez urážky.

                              Ja by som Ti navrhol postupovať následovne, a nebáť sa iných linuxových distribúcií. Keďže si si ešte ani nepozrel Ubuntu a nezvládaš ho, myslím si, že nie je problém zadovážiť si TAKZVANÉ LiveCD s iným Linuxom, (stiahnuť a napáliť si ho) a postupovať čisto empiricky, ale pritom inteligentne (veď sa koniec koncov hráš v Linuxe). Podľa toho, čo Ti sadne, ktorá distribúcia, podľa toho ideš ďalej. Váž si toho, toto napríklad nemôžeš robiť s Windows.


                              :-)

                              Robíš niečo zle, ale čo to je, neviem.
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: ASUS s Linuxom (Ubuntu) 13.11.2012 | 17:34
                                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 17:40
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                A čo ak je tam iná verzia Ubuntu? alebo iné verzie tých balíčkov ktoré robia momentálne problém, ja si myslím, že to má problém so slobodnými ovládačmi ati, možno nemá čas sa učiť základy linuxu, ak áno tak je jedno z riešení naštartovať núdzový režim a skúsiť dať propertiálne ati ovládače.
                                R.K
                                • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 17:51
                                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                  So začiatočníkmi, a on je začiatočník, treba pracovať tak, že ak je schopný získať si LiveCD, treba ho donútiť k tomu aby začal empiricky, keďže nevieš, ani on, kde robí chybu pri inštalácii a ČO SA VLASTNE DEJE ...

                                  Preto použitie liveCD Linuxu nie je treba chápať ako odvábenie lamu od Ubuntu_raja, ale ako zrýchlenie nájdenia príčiny.
                                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                  • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 23:11
                                    Maťo   Návštevník
                                    Na mojom notebooku ide Ubuntu bezchybne (tam som chybu nespravil žiadnu) a to som rozdeľoval disk na viacero particií (kvôli Ubuntu a windows na jednom HDD) a bezproblémovo.
                                    Ubuntu na tom druhom notebooku som inštaloval cez LIVE CD. Disk bol kompletne naformátovaný prostredníctvom LIVE CD, čiže nie mnou. Takže preto som sa pýtal, že či sa niekto s týmto stretol a či nevie ako sa to má odstrániť :)
                                    Vďaka. Vyskúšam niečo cez LiveCD. Ak nič nezachránim nainštalujem Xubuntu. Ak ani to nepomôže, tak to hodíme na reklamáciu.
                                    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 23:17
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      Ja aj tak stále nechápem čo chceš/máš s tým liveCD robiť.
                                      R.K
                                    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 14.11.2012 | 10:24
                                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                      Výborne , držím palce ..

                                      :-)
                                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 17.11.2012 | 21:04
                                        Maťo   Návštevník
                                        No nazdar.. :)
                                        Nainštaloval som Xubuntu, a robí to isté. Tiež som to dal odznova naformátovať (kvôli nejakým možným chybám pri formátovaní) a problém pretrváva. Je možné, že BIOS je nejako blokovaný pre bootovanie iného systému ako je Windows? (počul som o nejakom secure boot)
                                        Neviem si dať rady :)
                                        Ale keď mi to Xubuntu nabehne, tak to je o niečo svižnejšie.... vidieť, že to nevyužíva až toľko CPU ako Unity v Ubuntu...
                                        Díky za možné odpovede, rady...
                                        • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 19.11.2012 | 15:57
                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                          Mám tusenie čím to môźe byť. Zober to tvoje liveCD xubuntu, spusti ho a potom sa dostaň na ten disk kde máš Xubuntu nainštalované, otvor súbor Xorg.0.log , ktorý sa nachádza vo adresári /var/log na tom disku, celí jeho obsah skopíruj a daj ho najlepšie na pastebin, a pošli sem odkaz na to. Ale pozor musí to byť tvoj HDD, na ktorom sa ten súbor nachádza, ten nájdeš keď otvoríš správcu súborov, a bude tam možno niečo ako 16 gb súborový systém. Ak by si mal s týmto problém, tak napíš, a dám ti viac podrobností.
                                          R.K
                                          • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 21.11.2012 | 13:12
                                            Mato   Návštevník
                                            http://pastebin.com/EUHDnCGi

                                            Snad sa to podarilo spravne ;))))
                                            • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 21.11.2012 | 14:53
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Open source ATI/Radeon driver verzie 6.14.99? To nevyzerá byť z inštalácie, to vyzerá byť z LiveCD.

                                              A tomu aj zodpovedá tento záznam:
                                              [ 321.913] Kernel command line: file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash -- maybe-ubiquity

                                              Pozri ten súbor v priečinku /media/sdXY/var/log/

                                              Ty si náhodou rovno pri inštalácii nepovoľoval ovládače tretích strán?
                                              • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 21.11.2012 | 15:20
                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                Presne tak, tento výpis neni správny, ešte som na to upozorňoval, pozri sa na tento odkaz . Ten výpis čo si sem poslal totiž pochádza so systému, ktorý bol na tom liveCD, nie na tom čo máš na pevnom disku. Takže teraz ti aj tak ostáva len tá druhá možnosť kde to hľadať.
                                                R.K
                                                • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 21.11.2012 | 21:49
                                                  Maťo   Návštevník
                                                  Sorry ospravedlňujem sa...
                                                  http://pastebin.com/3qN4dCpW
                                                  • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 21.11.2012 | 21:49
                                                    Maťo   Návštevník
                                                    http://pastebin.com/3qN4dCpW
                                                    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 12:09
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Výborne, toto je už správny súbor.
                                                      [    17.575] (EE) Failed to load module "fglrx" (module does not exist, 0)
                                                      [    17.575] (II) LoadModule: "ati"
                                                      ...
                                                      [    17.637] (II) RADEON(0): Max Image Size [cm]: horiz.: 35  vert.: 19
                                                      ...
                                                      [    17.637] (II) RADEON(0): EDID (in hex):
                                                      ...

                                                      Čo v spolupráci s pôvodným popisom:
                                                      Naskočí čierna obrazovka a neskôr sa to musí reštartovať, lebo ďalej sa to nepohne. Prípadne začne sa pomaly cela obrazovka ako keby "sivieť". Postupne naskakuje sivá farba na miesto čiernej.

                                                      A pôvodnou otázkou:
                                                      Nevie niekto kde môže byť problém?

                                                      Znovu otvára otázku zo včera:
                                                      Ty si náhodou rovno pri inštalácii nepovoľoval ovládače tretích strán?

                                                      • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 12:38
                                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                                        Tohto som si všimol aj ja, fungovalo mi to od verzie 11.10 , ak som zaškrtol software tretích strán, tak sa tie drivre dali automaticky. Ale prestalo to pri verzii 12.04.1 , v 12.04 to ešte išlo. Pritom o driveroch neni reč, iba software tretích strán všeobecne. Ale tebe to zjavne stále funguje. Preto jedna z rád znie, skúsiť to nainštalovať s tým, že software tretích strán nepovolíš, a tým teda vyskúšaš opensourcové drivre. Je to jednoduchšia cesta ako dať safe mode, propertiálny driver odstrániť a dať slobodný. Alebo to neriešiť radikálne zmenou ovládača, ale len skúsiť vyriešiť samotný problém, čo ale nemusí byť jednoduché.
                                                        R.K
                                                        • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 13:45
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          Ale tebe to zjavne stále funguje.
                                                          Mne? Mne nie, ja používam na stroji kde mám ATI kartu distribúciu gentoo s OSS ovládačmi.

                                                          A odporúčam to ako prvé urobiť aj zadávateľovi témy keďže pod OSS ovládačmi mu tov LiveCD fungovalo. Ak by sa chcel pohrať s uzavretými ovládačmi, tak si bude musieť skontrolovať že ktorý podporuje jeho kartu.
                                                          • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 14:16
                                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                                            Aha, prepáč , to ja tak kombinovane reagujem dvom ľuďom naraz, tá časť, ktorú si spomenul mala byť zakladateľovi témy. Mal by som to nejak lepšie oddeliť.
                                                            R.K
                                                        • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 15:06
                                                          Maťo   Návštevník
                                                          Sorry. Nevšimol som si včerajšiu otázku. Nejako som ju musel prehliadnuť. Ǎno, povoľoval som inštalovať ovládače z tretích strán. Tak to teda preinštalujem bez tejto voľby.
                                                          Zatiaľ ďakujem veľmi krásne ! :)
                                                          • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 16:09
                                                            Maťo   Návštevník
                                                            Je to doinštalované.
                                                            Zatiaľ čo skúšam tak to nabehuje správne. Čiže neinštalovať ovládače od ATI?
                                                            • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 16:14
                                                              Avatar default Debian  Používateľ
                                                              Nie, chyba, ktorá sa u teba objavila je spôsobená práve tými ovládačmi od ATI, byť tebou skúsim ako to behá pod tými opensource čo máš teraz, a keď to bude dobre, tak by som nešpekuloval.
                                                              R.K
                                                            • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 18:28
                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                              Móžeš vyskusat. Ale asi to dopadne rovnako zle a preinštaluješ to.
                                                              • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 18:33
                                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                                Pri inštalácii, ak zaškrtne software tretích strán , nainštaluje mu to odporúčaný ovládač, ale možno ich má v ponuke viac, a iný by aj ísť mohol, ale stále na to nieje dôvod, pokiaľ všetko pôjde ako má.
                                                                R.K
                                                                • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 22.11.2012 | 21:03
                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                  To, či je výkon grafiky vyhovujúci aj s spotrebou vie povedať len on. Teda, ona. A od toho sa odvinie zvyšok. Ale, tiež si myslím že je to hotovo.
    • Re: Bootovanie Linux (Ubuntu 12.04) 13.11.2012 | 13:38
      Avatar myky   Používateľ
      Mozes hodit znacku notebooku ? nieje tam secure boot? skus hodit aky notas aj model a potm sa budeme vedit pohnut dalej