FreeBSD

Sekcia: Konfigurácia 02.12.2012 | 20:49
Peter   Návštevník
Caute,

Nainstaloval som FreeBSD a upravoval som subor loader.4th a bohuzial mi system nejde nastartovat. To by nebolo take strasne, ale ked som dal live CD a chcel som chybu opravit nevidel system moj disk detto cez sysinstall a fixit, aspon som nenasiel moj hdd, ktory sa pripaja sata rozhranim a je naformatovany GPT. Existuje nejaky sposob zachrany disku, resp. systemu, aby som nemusel instalovat system nanovo ? Mam tam viac veci instalovanych a nechce sa mi travit cas takouto aktivitou znova.
    • Re: FreeBSD 02.12.2012 | 21:17
      Avatar default Debian  Používateľ
      Čo to znamená, že tie partície nevidíš? Ručný mount partície si skúšal?
      R.K
      • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 12:14
        Peter   Návštevník
        Ked bootuje freebsd tak vyhlasi, ze namountuje cd mechaniku, skusal som fdisk a vypisal mi nejaky problem s regexec, tak som vyskusal gpart a ten sice vidi pripojeny disk aj particie, ale nemozem najst cestu k particii, aby som prepisal dany subor a startoval system z disku. subor sa nachadza v lokalite /boot/loader.4th a vzdy ked si ho dam vypisat /cat, ee /, tak vypisuje ten z cd. Pozeral som sa do adresarov /mnt, /dev, /media a nic som tam nenasiel. Skusal som mount -a a vypisalo mi iba cd mechaniku. Problemom je aj to GPT, keby som zvolil mbr, tak snad mozno cez inu linux dist. by sa to dalo opravit. Ale takto napr. puppylin to vidi ako unknown format a tak to ani nepripoji.
        • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 14:57
          WlaSaTy   Návštevník
          Na popis "nejaky problem s regexec" sa dá len podotknúť, to čo už vieš. Niečo je tam pokazené.

          Píšeš o partíciách, ale BSD Unix používalo ešte aj slice. To môže byť trochu problém keď to chceš pripojiť.

          Píšeš, že si menil loader, ale nepíšeš čo a ako. Takže s takto neúplným popisom sa dá len odporučiť, aby si skúsil LiveCD BSD či sa to chytí alebo testdisk. Je totižto možné, že si prepísal začiatok nejakého súborového systému a to rozhasilo slices.
          • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 15:02
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            jemne off topic... čo presne sa chápe pod slice? nejaké časti partície? alebo je len jedna partícia a tá je nejakým zaujímavým spôsobom podelená? alebo čo?
            • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 15:38
              WlaSaTy   Návštevník
              BSD používa trošku zložitejšie rozdelenie diskov. Dalo by sa to prirovnať k tomu, že by si mal prerozdelený fyzický disk na logické disky (partície). A na tých partíciách by si mal ešte ďalšie rozdelenie.

              Blbé je, že najmenšie fragmenty nemali tabuľku rozdelenia, ale sa len spoliehali na to že na začiatku súborového (alebo iného) systému je uvedená jeho veľkosť. A ďalšia oblasť začína hneď po tom, ako skončí tá pred ňou. To je dosť slušné riziko ktoré sa iné systémy snažia eliminovať aspoň cez LVM kde sú uchované rozdelenia na viacerých miestach. Aj komerčné systémy mimo Linuxu to tak majú.
        • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 16:15
          Avatar default Debian  Používateľ
          Popis mi nič moc nedal, tak môžem len poradiť skúśat postupne mountovať náhodne partície :
          mount /dev/sda1 /mnt
          ak nič tak umount /mnt


          a pokračujem:
          mount /dev/sda2 /mnt
          ak nič tak umount /mnt

          ... a takto ďalej, až dokým nevypíše, že sa nenašlo, ak pýta aj filesystém aby si zadal tak to bude takto:
          mount -t ext4 /dev/sdax /mnt - za x dosadíš číslo , a namiesto ext4 dáš filesystém ktorý tam je


          ...až ti dojdu partície na sda tak pôjdeš ďalej
          mount /dev/sdb1 /mnt

          .....


          Nezabudnúť vždy umountnúť partíciu, a robiť všetko ako root.
          R.K
          • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 16:38
            WlaSaTy   Návštevník
            Nič v zlom, ale BSD nepoužíva na systém EXT4 FS a ani nenazýva disky sdXY.

            Keby si chalan aspoň spomenul že ako to mal rozdelené alebo či tam má niečo cenné.
            • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 21:24
              Peter   Návštevník
              gpart show -p

              34 625142381 ada0 GPT (298G)
              34 128 freebsd-boot (64k)
              162 616562560 freebsd-ufs (294G)
              616562722 8579693 -free- (4.1G)

              fdisk: mounted root fs resource doesn't match expectations (regexec returned 1)

              Pokusal som sa zistit nejaky prikaz na zistenie cesty k device, v mojom pripade disku ale nejako to nefunguje. A dokonca ani ked som strcil usb kluc tak mi pisal, ze system je len read-only. Co v inych lin dist. by som v pohode nasiel. A tak som si len potvrdil, ze vystup, ktory dostavam je vystup tykajuci sa cd dist. a v tejto chvili ma nic ine nenapada ako pouzit testdisk, lenze co ak existuje jednoduchsie riesenie cez ten sysinstall.
              • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 21:39
                WlaSaTy   Návštevník
                Áno, napálené CD je obvykle iba na čítanie. Tá chyba z fdisk si len nevie poradiť s live CD.

                Ale v dmesg náhodou nemáš niečo o tých diskoch? Napríklad ad0s1a pre boot alebo ad0s1b pre ufs zväzok? Musí to tam niekde byť.
            • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 21:28
              Avatar default Debian  Používateľ
              Aha, ja som pako, sa mi to aj zdalo čo je to tak jednoduché napísať riešenie :D .
              R.K
              • Re: FreeBSD 03.12.2012 | 21:48
                Peter   Návštevník
                tam so nepozeral, pozrem dikejs
                • Re: FreeBSD 04.12.2012 | 20:11
                  Peter   Návštevník
                  Takze je to vyriesene. V dmesg som nasiel hlasku : ada0 Previously was known as ad10, co znamena poskodene data na device a teda riesenim je testdisk.
                  Diky za spoluucast na rieseni.