UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa)

Sekcia: Ostatné 21.12.2012 | 11:25
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Ahojte, riešim veľmi zvláštny problém, ktorý musí byť hotový do zajtra. Dúfam, že nevadí, že o tom píšem tu, možno by sa tu ale našiel niekto, kto by s tým pomohol.

Kúpil sa nový notebook, ASUS X55A. Tento kúsok má v sebe legálny windows 8. Fungovať fungoval, no po nainštalovaní aktualizácii sa nedá spustiť. Kvôli UEFI však nemôžem robiť nič. Ani reinštalovať to zo skrytej partície, ani spustiť tam livecd, vôbec nič. Bootovanie z CD či USB nefunguje.

dá sa spustiť bios s pár možnosťami a čokoľvek ohľadne UEFI sa v ňom našlo, nezmenilo situáciu.

FILE: \BCD
OxcOOOOO34

Na NB neboli inštalované žiadne programy, len oficiálne aktualizácie.
    • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 21.12.2012 | 11:54
      WlaSaTy   Návštevník
      A čo to má prosím Ťa spoločného s Linuxom?

      Teda, ak si ovšem nezabudol upresniť že sa jedná o Libuxové Live CD. V tom prípade silno odporúčam:
      1) použiť LiveCD s podpísaným zavádzačom
      2) pozrieť sa na Inštalačné CD od RedHat inc.
      3) vytiahnúť ten disk a pozrieť sa naň cez redukciu.
      • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 21.12.2012 | 16:48
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        vyriešené, našťastie. podarilo sa urobiť recovery. pozdravujem einsteinov z asusu, čo dali inú skratku pre spustenie recovery ako sa píše pri púšťaní NB a v príručke.
        • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 21.12.2012 | 17:22
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Osobne by ma zaujímalo, ako postupovať pri inštalácii Ubuntu na PC/NTB s UEFI. Na nete sú rôzne informácie, z ktorých nie som veľmi múdry. Zatiaľ mám NTB s klasickým biosom. Ak by som kupoval NTB, tak by som uprednostnil NTB bez OS, ale na čo si dať pozor?? Líši sa nejak inštalácia Ubuntu na NTB s UEFI?? Vraj U 12.10 podporuje UEFI Secure Boot.
          • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 21.12.2012 | 18:37
            WlaSaTy   Návštevník
            Klasický BIOS sa prestal používať s príchodom 64bit CPU a nahradil ho UEFI.

            Ak by si mal obavy, tak sa opýtaj predajcu ako sa dá vypnúť ten secure boot. V reále to moc bezpečnosti nepridáva.
            • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 21.12.2012 | 21:11
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
              Tak teraz si ma dostal, mám 1,5 roka starý NTB, ale v Biose som slovo UEFI nevidel a ani pri nahadzovaní priority bootovania. Pýtal som sa na toto hlavne preto, lebo na rôznych fórach sa často hovorí o "uefi zavádzacej oblasti" pri inštalácii Ubuntu v dualboote s Windows. Poviem úprimne, že tak, ako som si bol istý inštaláciou Ubuntu na rôzne NTB a PC, ktorý som inštaloval známym a kamarátom, tak teraz mi to u nových NTB a PC s Win 8 nepripadá také jednoduché. Uvidíme, či sa všetky tie problémy so Secure Boot vyriešia.
        • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 20.01.2013 | 03:34
          Liam Aiken   Návštevník
          A mohl bych prosím vědět, jaká konkrétně je ta zkratka? Děkuji.
          • Re: UEFI problém so spúťaním systému (a potvora ponáhľa) 20.01.2013 | 12:25
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            F9 ak si dobre pamätám to bolo... teda len F-ko, bez FN klávesy.