ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva

Sekcia: Hardware a Drivery 14.01.2013 | 18:31
Martin   Návštevník
zdravím páni. Pri dodatočných ovládačoch sa mi zobrazuje hláška že ati. Raedon ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva. A ja by som im práve potreboval používať. S grafikou nie je všetko ok, videá sekajú. Ide o nejakú fatálnu chybu alebo sa to dá nejako narichtovať? Mám mint 13.
    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 14.01.2013 | 20:00
      Avatar default Debian  Používateľ
      Síce sprostá otázka, ale dával si reštart ?
      R.K
      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 14.01.2013 | 20:45
        Martin   Návštevník
        :-) áno. Inak zabudol som spomenúť že som tam dal jadro 3.7.1, všetko fungovalo ok až kým som nechcel aktivovať tento ovládač. Kliknem na aktivovať, reštartujem a po reštarte sa tam je táto hláška. žiaľ nie som momentálne pri pc, neviem dať ani nijaký relevantný výpis, až ráno. existuje nejaký príkaz na vrátenie do pôvodného stavu?
        • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 14.01.2013 | 21:03
          Avatar default Debian  Používateľ
          Zistíme, čo tomu vadí, ako root daj výpis na pastebin, zo súboru /var/log/Xorg.0.log
          R.K
          • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 14.01.2013 | 21:20
            Martin   Návštevník
            dobre, budem rád, lebo s ovládačmi bojujem odkedy používam linux, cca 5rokov. Ráno sem prilepím výpis.
            • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 14.01.2013 | 23:05
              Avatar default Debian  Používateľ
              ja mám 2 roky aj dačo, a tiež som mal problémy, ale som s tým furt bojoval, až som sa naučil dáke fígle, a porozumel tomu, a teraz som veľmi spokojný
              R.K
              • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 08:52
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                Martin píše, že všetko bolo OK, kým neaktivoval dodatočné ovládače. Nebolo by teda jednoduchšie znovu vojsť do dodatočných ovládačov a ten ovládač odstrániť? Po reštarte mu bude fungovať slobodný ovládač. Graf. kartu ATI mám aj ja na NTB a čo je zaujímavé, že s každou verziou Ubuntu, tieto fungujú rôzne. Napr. v 11.10 mi systém lepšie fungoval so slobodným ovládačom, ale napr. teraz mám zas aktivovaný dodatočný ovládač.
                Poštuduj ešte TOTO
                • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 09:16
                  MARTIN   Návštevník
                  Ano, samozrejme som to urobil, nič sa nezmenilo, potom som znovu dal aktivovat ati driver, nato sa zobrazila tá hláška že ovládač je aktivovaný ale práve sa nepouživa. Idem si pozrieť ten link čo si prilepil, ďakujem.

                  Mimochodom

                  imr@imr ~ $ glxinfo | grep direct
                  X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)
                  Major opcode of failed request: 139 (ATIFGLEXTENSION)
                  Minor opcode of failed request: 66 ()
                  Serial number of failed request: 13
                  Current serial number in output stream: 13


                  • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 09:22
                    MARTIN   Návštevník
                    výpis čo chcer Rado: ...

                    imr ~ # /var/log/Xorg.0.log: Prístup odmietnutý
                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 10:09
                      MARTIN   Návštevník
                      ešte na margo inštalácie neslobodných ovládačov. tento ati driver ktorý spomínam je v inej položke ako neslobodné ovládače. skúšal som aj tie, ale vypísalo mi že ovládač sa nedá nainštalovať.
                      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 10:16
                        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                        akú máš presne grafickú kartu? Na tej stránke, čo som ti dal, sú vymenované aj nepodporované karty a v Ubuntu 12.10, treba na tieto karty použiť osobitný repozitár. Daj ešte výpis lspci, stačí riadok VGA. Osobne by som ostal na LTS verzii 12.04, nakoľko tam je podpora ovládačov oveľa lepšia.
                        • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 10:26
                          MARTIN   Návštevník
                          VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780L [Radeon HD 3000]

                          Mám mint 13, to je LTS, rád by som aby to fungovalo a aby som mal pár rokov pokoj, preto LTS.
                          • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 10:36
                            MARTIN   Návštevník
                            Xorg log som musel otvoriť ako text, príkazom mi to nešlo. Pastebin používam prvý krát tak dúfam že to bude ok

                            http://paste.ubuntu.com/1533712/
                            • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 10:59
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ahoj.

                              Čo je to za HW ?

                              PC, NB , presný typ a pod.
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:04
                                Martin   Návštevník
                                pc asus, grafika ati hd3000 integrovaná, cpu 2x3300, ram 2x2
                                • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:10
                                  Martin   Návštevník
                                  dodoedo, samozrejme tiež ahoj :-)
                            • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:10
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ahoj.

                              V termináli spusti príkaz
                              inxi -Gx
                              a daj sem ten výstup (okopíruj ho) .
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:12
                                MARTIN   Návštevník
                                imr@imr ~ $ inxi -Gx
                                Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780L [Radeon HD 3000] bus-ID: 01:05.0
                                X.Org: 1.11.3 drivers: ati,fglrx (unloaded: vesa,fbdev,radeon) Resolution: 1366x768@59.8hz
                                GLX Renderer: N/A GLX Version: N/A Direct Rendering: N/A
                                • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:37
                                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                  A ešte sem daj výstup
                                  lspci -k | grep -A2 VGA
                                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                  • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:44
                                    MARTIN   Návštevník
                                    imr@imr ~ $ lspci -k | grep -A2 VGA
                                    01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780L [Radeon HD 3000]
                                    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 8388
                                    Kernel modules: radeon
                                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 11:56
                                      MARTIN   Návštevník
                                      Pre zaujímavosť, nejde ani GIMP

                                      imr@imr ~ $ gimp
                                      The program 'gimp' received an X Window System error.
                                      This probably reflects a bug in the program.
                                      The error was 'BadRequest (invalid request code or no such operation)'.
                                      (Details: serial 12 error_code 1 request_code 136 minor_code 19)
                                      (Note to programmers: normally, X errors are reported asynchronously;
                                      that is, you will receive the error a while after causing it.
                                      To debug your program, run it with the --sync command line
                                      option to change this behavior. You can then get a meaningful
                                      backtrace from your debugger if you break on the gdk_x_error() function.)
                                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 12:00
                                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                      Martin, skúšal si stiahnúť ten proprietárny driver priamo z AMD ATI supportu, v tvare binárneho súboru a ten potom spustiť na inštaláciu.
                                      (Ak sa objavia aj nejaké hlášky o nepodpísanom ovládači a pod.. tak si vynútiť inštaláciu ..)
                                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 12:03
                                        MARTIN   Návštevník
                                        neskúšal, a to koli tomu že s inštalovaním binárnych súborov nemám nijakú skusenosť. Skúsim stiahnuť ten driver a potom poprosím o pomoc s inštaláciou. Bude to chvílu trvať, pripájam sa cez mobil.
                                        • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 12:52
                                          MARTIN   Návštevník
                                          takže moja karta je na zozname nepodporovaných, som to vymákol jak dycky. Postupujem podľa návodu čo bol pridaný v linku vyššie, ťahám nejaký slobodný ovládač z ppa, pri rýchlosti 13KB/s. Takže zajtra dám vedieť, zatiaľ všetkým ďakujem.
                                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 12:47
                                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                      Možno sa Ti zíde pri tom aj tento postup: http://www.upubuntu.com/2012/10/install-amd-catalyst-1210-driver-on.html
                                      :-)
                                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 12:59
                                        MARTIN   Návštevník
                                        Dal som toto:

                                        Grafické karty z řad HD 2xxx, 3xxx a 4xxx

                                        Pro správné fungování grafických karet těchto řad v Ubuntu 12.10 je potřeba postupovat takto:

                                        sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
                                        sudo apt-get update
                                        sudo apt-get upgrade
                                        sudo apt-get install fglrx-legacy
                                        sudo reboot

                                        Mám to zrušiť?
                                        • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:07
                                          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                          Ale to je učené pre 12.10, lebo v tejto verzii sú tie karty nepodporované. Ty máš 12.04 a tvoja karta by mala ísť na slobodnom alebo dodatočnom ovládači. Ty máš rad ATI radeon 3XXX ja napr. 4XXX.
                                          • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:13
                                            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                            Ešte napíš, aký ovládač si nainštaloval - uviedol si, že nie ten z dodatočných ovládačov ale iný. Odkiaľ? Ešte by som sa pokúsil odstrániť ten a naskočiť na slobodný ovládač. Alebo potom urobiť to, čo navrhol dodoedo.
                                          • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:16
                                            MARTIN   Návštevník
                                            Vchádzal som z tohoto, myslel so že to je OK:

                                            Tento návod je určen pro vydání <ubu> Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Avšak, postupy zde uvedené fungují i ve starších verzích Ubuntu.

                                            Zatial mi ide len upgrade, ešte dlho pôjde... Tak skúsim ten návod čo dal dodoedo. Dakujem za upozornenie.
                                            • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:22
                                              MARTIN   Návštevník
                                              Mám tu 3 k dispozícii. ATI Radeon, a dva krát ATI/AMD, tie dva sú neslobodné, ale nedajú sa nainštalovať. Predpokladám že koli karte. ATI Radeon je slobodný, je aktivovaný ale práve sa nepoužíva. (v jadre 3.7 je tolko možností, predtým som to tam nemal)
                                              • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:38
                                                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                                Myslíš teraz dodatočné ovládače v systéme? Nemám teraz zapnutý NTB, ale máš pravdu, ja som mal v ponuke dva, jeden s označením "verzia current" a druhý s označením "aktualizácia po vydaní". Skús ešte odtrániť ten nainštalovaný, reštartni PC a pokús sa nainštalovať verziu current. Ak by však systém išiel dobre, neinštaluj žiadne dodatočné ovládače. Ak to nepôjde, tak potom už len postup navrhnutý vyššie.
                                                • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 13:50
                                                  MARTIN   Návštevník
                                                  tieto možnosti som už samozrejme skúsil. nepomáha to. odinštaloval som a skúšal nainštalovat postupne každý. nejde to ani s jedným a ani keď sú všetky odinštalovane. začalo to takto blbnút keď som sa pokúsil nainštalovat neslobodný ovládač, aj to neúspešne. video vo vlc seká, openshot je nepoužitelný a gimp sa nedá spustiť. upgrade chvíľu potrvá a potom skúsim tie návody.
                                                  • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 15:39
                                                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                    Ahoj.

                                                    Len upozorním, že ak si si už ručne nainštaloval proprietárny ovládač z binárneho balíčka (.run), tak pred tým ako začneš zase niečo robiť, musíš tento ovládač (nainštalovaný z bin súboru) korektne odinštalovať cez nato určený odinštalačný script. Keď nie, tak to považuj za bezpredmetné.
                                                    :-)
                                                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 15:55
                                                      MARTIN   Návštevník
                                                      nie, zatiaľ som nič také nerobil. dúfam že sa to podarí a nebudem musieť zas preinštalovat systém :-)
                                                      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 16:02
                                                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                        A overil si si , či verzia bin ovládača ATI Catalyst, ktorý sa chystáš stiahnúť z AMD supportu, podporuje tvoj presný typ grafickej integrovanej karty?

                                                        Každý verzia ovládača uvádza, ktoré typy grafických kariet podporuje.
                                                        Nezabudni na to ...
                                                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                                        • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 18:13
                                                          MARTIN   Návštevník
                                                          neoveril. som myslel že catalist je jeden :-( Inak napadla ma takáto vec. Pc som mal cez víkend inde, pri wifi som inštaloval systém. Všetko išlo jak omega. Problém som zistil doma s iným monitorom. Tam som mal crt, tam išiel ten ati driver normálne. Môže to nejako súvisieť?
                                                          • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 18:24
                                                            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                                            Pri výmene monitora by nemal nastať žiadny dramatický problém, pokiaľ je správne nastavené rozlíšenie. Samozrejme pri zlom rozlíšení, môže padať grafické prostredie. Ale to by ti hneď bilo do očí - rozťahané okná aplikácií a pod. Ja som tiež kupoval nový monitor a systém ho hneď správne rozpoznal. Jedine som musel upraviť rozlíšenie. Skontroluj toto v nastavení systému.
                                                            • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 18:39
                                                              MARTIN   Návštevník
                                                              nie, nastaveniach sú ok. Teraz mám toľko vstupných informácií že sa v tom strácam. Preinštalovat systém by bolo najjednoduchšie, ale zasa budem tam kde som bol keď sa vyskytne problém. Teraz nie som pri pc ale mám možnosť stiahnuť nejaký súbor do mobilu. Čo doporučujete? catalist alebo ati zo stránky?
                                                              • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 18:50
                                                                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                                                Ja ti na túto otázku odpoviem za seba. Ovládače stiahnuté zo stránok AMD nemusia vôbec vyriešiť problém, dokonca naopak a neskúsený užívateľ sa nakoniec ani nedopracuje k náprave. V Linuxe všeobecne platí, že pokiaľ fungujú slobodné ovládače bez problémov, netreba inštalovať neslobodné - samozrejme, pokiaľ nie je na to dôvod (napr. ešte vyšší výkon GK). Ak sa ti zdá, že je systém už "dovrzaný", tak ho preinštaluj. Je to jednoduchší spôsob, ako dlhé hodiny alebo dni hľadať chyby. A už budeš aspoň vedieť, čo nemáš robiť :) Ale urob čistú inštaláciu, aby nezostalo nič z pôvodného systému.
                                                                • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 19:07
                                                                  MARTIN   Návštevník
                                                                  veď áno, je to najistejšie riešenie. Ale zasa keď sa vyskytne podobný problém tak ostanem sprostý :-) Ale ok, preinštalujem to asi. Asi určite.
                                                                  • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 19:16
                                                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                                                    link Ati ovládač sa v linuxe delí na catalyst , a catalyst legacy , ten prvý je pre nové karty, ten druhý pre staršie, ale každopádne v tom linku, keď si pozrieš HW , tak je tam tvoja karta, a tam úplne dole odkaz na driver. Pozeral som ten výpis, ten ovládač čo ti ponúklo ubuntu, vyzerá to že má problém s kartou, ale napriek tomu ten software klame, pretože ten ovládač sa používa, len nie možno úplne, pretože vyzerá to tak, že má problémy s 3D časťou. Ako chceš, byť ťebou pred reinstallom ešte skúsim ten čo je v tom odkaze.
                                                                    R.K
                                                                    • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 15.01.2013 | 19:21
                                                                      MARTIN   Návštevník
                                                                      Áno, skúsim to, nemám čo stratiť.
                                                                      • Re: ati ovládač je aktivovaný ale práve sa nepoužíva 17.01.2013 | 09:12
                                                                        MARTIN   Návštevník
                                                                        tak som skúsil všetky možnosti čo ste mi poradili, ale nepomohlo. Včera som tam prskol mint 14 kde. Škoda že sa to nedalo opraviť lebo som ostal z toho sprostý. Zatiaľ ide, uvidíme kedy sa to doježí. Ďakujem Vám za pomoc a spoluprácu.