Par rad pre domaci webserver

Sekcia: Konfigurácia 30.01.2013 | 11:41
jeriko   Návštevník
Ahojte borci,

doma po mensej obnove parku mi ostalo doma 3x HDD a 1xSSD pricom 2x500Gb -rovanke HDD a 1x 2TB HDD a 32SSD,tak som rozmyslal,ze by som si mohol doma spravit "mensi" hosting pre moje weby(mozno aj dake weby znamych na skusanie,kedze nemienim stym podnikat)
Konnektivitu myslim,ze mam na to co potrebujem dostatocne rychlu.

takze moja otazka je,ako co najefektivnejsie a co najspolahlivejsie takyto domaco "intelektualno" obsirny projekt zahajit ?

jemne skusenosti s apache pod debianom mam,ale nikdy som neriesil viac ako daku localhostku! s debianom pracujem samozrejme na dennej baze.


Takze: ako na to ?
zatial som uvazoval, o ,ze 2 rovnake HDD dam do Raidu 1. Dalsi 1,5 TB disk by som dal ako taky file server, na zalohy(aj to by ma zaujimalo,ako efektne to spravit,volat daky skript,aby sa mi to ziplo kazdych 24 hodin,asi nie je moc "profi riesenie") a SSD by som pouzil na system.

na tom raide by som vytvoril asi daky jail,a v nom potom doinstaloval zvysok.



Mate dake vyhrady na moje riesenie,alebo odporucania ?
Este podotykam,ze idem to robit na debianovi.kedze snim mam najvatsie a najlepsie skusenosti :)
    • Re: Par rad pre domaci webserver 01.02.2013 | 02:03
      miiisa   Návštevník
      ja sa moc nevyznam ale nestacilo by jednoducho nechat tie 2 disky v raide ako vravis a zaroven nainstalovat nane system stym ze to nerozdelis na particie ? s chrootom nemam skusenosti,... takze neporadim :).ale mohol by dakto skusejsi napisat a poradit...

      a potom by si vlastne mal daky ssd disk navyse ktory by si mohol vyuzit neskorsie,... ale nenapada ma ako :))
      • Re: Par rad pre domaci webserver 01.02.2013 | 10:02
        Avatar default Debian  Používateľ
        to je blbosť, SSD disk sa skvele hodí na systém, nechapem prečo by ho mal dávať systém do raidu, keď dáta sú dôležitejšie
        R.K
        • Re: Par rad pre domaci webserver 01.02.2013 | 11:11
          Avatar juray ArchLinux  Používateľ
          praveze to je fajn riesenie a pouziva sa v praxi. Ak ti lahne jeden disk so systemom, potiahne to este druhy kym ho nevymenis. Mna teraz tiez caka instalacia servera. Rozhodol som sa dat Debian na 2 disky do RAID1.

          Este som to ale nerobil, takze ak by napisal niekto, kto s tym ma skusenosti, napr. na ake problemy by som mohol narazit, comu sa vyhnut alebo co urobit lepsie, budem vdacny. Mam o tom iba cosi precitane. Osobne pouzivam Arch, davno davno som mal ubuntu Dufam ze si na debian rychlo zvyknem.

          Ten SSD by sa dal pouzit aj ako cache aby si znizil pocet pristupov na normalne HDD, kde budes mat data. Ziskas rychlost a setris disky. Vycital som to z tohto blogu
          Podobne SSD mozes pouzit na ulozenie suborov, ku ktorym sa velmi casto pristupuje, zas aby si ziskal rychlost. System je dobre mat na SSD pre jeho rychly start, alebo spustanie programov, ale tebe ide o server, tam bezia demony natiahnute v pamati takze s SSD tam neziskas. Na osobnom PC, kde stale nieco spustas a zhadzujes je to ine... Ak by si na SSD nainstaloval napr databazy, zrychlis tak mozno weby svojich kamosov.

          Keby som mal masinu na experimenty, asi by som skusil to ZFS + SSD na cache, co to povie.
          • Re: Par rad pre domaci webserver 01.02.2013 | 11:29
            Avatar default Debian  Používateľ
            Podľa mňa je aj otázka či sú dôležitejšie data uživateľov, alebo systém, jedine, že by si dal obe možnosti spolu do toho RAID , ale ak nie, tak mi prídu data uživateľov cennejšie.
            R.K
            • Re: Par rad pre domaci webserver 02.02.2013 | 02:40
              miiisa   Návštevník
              tak rozhodne,data uzivatelov su dolezitejsie...,ale zasa,keby napr odisiel ten SSD disk tak musis ratat stym,ze data budu par dni nepristupne,kym kupi novy disk,nahodi system,nakonfiguruje... a k tej rychlosti,nie je to jedno ?

              vsak to sa vyuzije max pri starte systemu,nie?
              co viem,tak zvatsa sa to nacita do operacnej pamate,takze v podstate ked sa nespusta nieco nove,nie je dovod citania a zapisovania do disku.... opravite ma,ak sa pletiem :))
          • Re: Par rad pre domaci webserver 01.02.2013 | 20:27
            Viktor/Dare_Devil   Návštevník
            Na moj domaci server som si instaloval debian jedine do RAID1- tky.. Bezali na nom normalne weby, ak by jeden disk klakol, stale by to bolo fajn. Tusim, ze kvoli zivotnosti sa neodporuca robit swap particiu na SSD disku.. Kvoli castym r/w ukonom. Preto by som volil mozno nieco nasledujuce

            SSD /
            RAID1 /home/ a /var/
            1.5 TB /data/

            A raid 1? Nie je to nic zlozite, ja som to instaloval po precitani jedneho clanku vseobecne o RAIDoch a potom popri tom, ako som pozeral video http://www.youtube.com/watch?v=ZwcltS_oFy0
            • Re: Par rad pre domaci webserver 02.02.2013 | 02:46
              miiisa   Návštevník
              vies mi zodpovedat par otazok ?


              Raid 1:
              1)rychlost zapisovania je rovnaka,ale rychlost citania vzrastie/klesne alebo bude rovnaka ?

              2) Ak odide,1 hdd,funguje druhy... ale,co to vezme vymenit ten poskodeny,proste vyberem,zastrcim novy a data sa prekopiruju,alebo treba najprv,prekopirovat ten fungujuci disk na iny disk a potom ich sucasne zapojit ?

              3) moze sa vyuzit aj roznych diskov ? teda napr. 500Gb s 720Gb v raide....

              4) ak odide v raide 1 disk,system bude bezat,alebo sa stopne ?
              • Re: Par rad pre domaci webserver 04.02.2013 | 13:06
                Viktor/Dare_Devil   Návštevník
                1)
                Rychlost citania by mala vzrast

                2)
                Kusok zlozitejsie, ale v podstate hej... http://www.howtoforge.com/replacing_hard_disks_in_a_raid1_array

                3) Disky sa mozu vo velkosti menit.. platia vsak urcite pravidla -
                Kapacita tohto riešenia je rovná kapacite najmenšieho disku.

                4) System bezi dalej.

                Odporucam popozerat sa po http://sk.wikipedia.org/wiki/RAID - je to na slovenske pomery napisane kvalitne
    • Re: Par rad pre domaci webserver 02.02.2013 | 02:57
      miiisa   Návštevník
      ako bude riesit daky interface,aby si nemusel kazdemu vytvarat vsetko manualne... ? a zlozito,...?
      alebo ako sa to vlastne riesi ?
      • Re: Par rad pre domaci webserver 04.02.2013 | 10:53
        Avatar juray ArchLinux  Používateľ
        teraz trochu neviem na co sa pytas. ale mozno by som zo zaciatku ten SSD ani nepouzil. Snad bude uzitocnejsi v osobnom PC.

        Budes mat aj domenu, ale sa budete pripajat na server iba pomocou verejnej IP? Ja mam jednu domenu ku ktorej nemam hosting ale asi by sa ti nehodila pretoze pozostava z mojho mena a priezviska :)
        • Re: Par rad pre domaci webserver 04.02.2013 | 12:23
          miiisa   Návštevník
          Juray,ja sa nepytam na disky :-),pytal som sa zakladatela temy,kedze vyzera,ze riesil len ten raid. osobne to neriesim,doma mam tiez miny server s viacmenej s mojim "blogom". Skorej co ma zaujima je daky nastroj na spravu apache2,ftp uctov,atd... aby clovek nemusel za kazdym cez terminal a vsetko rucne pisat. neviem ci sa chapeme. :-) proste daky PANEL na ovladanie vsetkeho z jedneho miesta pre lenivca :-)
          • Re: Par rad pre domaci webserver 04.02.2013 | 18:35
            Kim-Ir-Sen   Návštevník
          • Re: Par rad pre domaci webserver 04.02.2013 | 18:35
            Kim-Ir-Sen   Návštevník
            • Re: Par rad pre domaci webserver 05.02.2013 | 03:05
              miiisa   Návštevník
              presne taketo daco som hladal...:)

              Dakujem,cez weekend si daktore vyskusam :)
              • Re: Par rad pre domaci webserver 05.02.2013 | 10:38
                pistal   Návštevník
                Mate niekto skusenosti s tymito?
                http://freecloud.cz/
    • Re: Par rad pre domaci webserver 06.02.2013 | 01:09
      miiisa   Návštevník
      ked uz sme v tejto rozsiahlej teme,

      Vie mi dakto poradit,ako zabezpecit moje sluzby ako samba,ci ine,.... od toho,aby ked mi dakto hackne webserver sa dostal dalej ? cez daky chroot ? :))) ak ano,aka by bola najvatsia varianta... bo chcem to svoje nanovo rozhodit... a pridat daky krocik k bezpecnosti navyse :-)