what the hell

Sekcia: Ostatné 10.11.2013 | 08:52
Avatar default Debian  Používateľ

Dneská sa mi stala asi najdivnejšia vec akú som kedy na PC zažil, dakedy ani neviem kedy došlo k výpadku prúdu, to som zistil až po tom čo som doma našiel vežu že má v prdeli nastavenie na defaultných hodnotách, tak zapol som PC, najprv dlhé píííp , už som myslel že dačo odyšlo, tak som to vypol, a keď som to zapol znova tak som zistil že bios stratil nastavenie, ešte som zatiaľ neprišiel na to či sa náhodou akurát vybila baterka, alebo je to horšie, ale čo je najčudnejšie, že mi to zjavne spôsobilo aj softwarovú chybu, debian má problémy s SSL certifikátmi, všetko je vraj neoverené :D . Nechápem ako tieto veci môžu spolu súvisieť, keď PC pri výpadku nebol zapnutý, takže nemalo ako dôjsť k poškodeniu súborov na disku napríklad a ten PC mám aj v zástrčke s prepäťovou ochranou.

R.K
    • RE: what the hell 10.11.2013 | 09:14
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Prepäťové ochrany nie sú moc účinné. Pár krát sa mi stalo, že sa mi pri búrke vymazala eeprom pamäť v ARMe.

      • RE: what the hell 10.11.2013 | 09:16
        Avatar default Debian  Používateľ

        už som prišiel na to čo je to s tými certifikátmi, ono to berie čas s biosu totižto, a tam je totálna hovadina

        R.K
        • RE: what the hell 10.11.2013 | 09:19
          Avatar default Debian  Používateľ

          to je trochu divné nie? že to neberie čas zo siete? však toto mi príde aj ako zraniteľnosť, takto by sa dala predĺžiť platnosť certifikátu nie?

          R.K
          • RE: what the hell 10.11.2013 | 09:58
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Vitaj v reálnom svete. Certifikáty by sa mali mazať po ukončení platnosti. A to synchronizovanie času cez internet si si mohol zapnúť ak je pre Teba prijateľnejšie veriť údajom získaným bez ochrany, podpisu.

            • RE: what the hell 10.11.2013 | 10:55
              Avatar default Debian  Používateľ

              no baterka je vybitá, takže ju vymením, ale to či s tým celím nejak súvisel ten výpadok už asi nezistím, tak dík za objastnenie

              R.K
              • RE: what the hell 10.11.2013 | 15:33
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ten výpadok s tým súvisel jednoducho. Doska dostávala cez zdroj dostatok šťavy aby dokázala udržať hodinky. Asi si to nevypol z elektriky úplne, tie vypínače na doskách už od čias ATX zdrojov nevypínali, len dáváli signál na vypnutie. A zdroje zvyknú mať upírsky odber kôli možnosti zobudiť počítač cez klávesnicu alebo wake on lan.

                Nuž, aspoň Ty sa dostaneš bez špachtle k baterke od hodín. Ja by som potreboval sadu od hodinára.

                • RE: what the hell 10.11.2013 | 16:04
                  Avatar default Debian  Používateľ

                  ja chápem že keď sa vybije baterka a PC je bez šťavy tak to stratí nastavenie, ja len to že ešte nedávno som PC mal bez štavy a šlo to, a akurát teraz keď bol ten výpadok, tak sa toto stalo, či to nejak proste tú baterku nevybilo, aj keď si to neviem úplne predstaviť ako by k tomu mohlo dôjsť, ale asi to bude len náhoda, každopádne nezistím prečo to prvý krát pípalo ako keby chýbalo niečo dôležité, proste som začal mať pochybnosti, že to mohlo nejak poškodiť niečo.

                  R.K
    • RE: what the hell 10.11.2013 | 17:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak chceš, tak si o tom podiskutuj s slaboprúdárom :)