Ubuntu a SSD

Sekcia: Hardware a Drivery 19.12.2013 | 12:09
Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

Zdravím, chystám sa na menšiu zmenu HW, kúpil som si SSD a chcem si naň preinštalovať ubuntu, chcem sa však popýtať akú konfiguráciu a nastavenia zvoliť aby som mu prepisami neskracoval životnosť, plánujem dať / na SSD a /home+swap na klasicky disk. Čo by ste mi ešte odporúčali nastaviť, zmeniť, pripadne ako prerozdeliť, aby ako som už spomínal, aby som mu neskracoval životnosť zbytočnými prepismi...

    • RE: Ubuntu a SSD 19.12.2013 | 13:34
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ja mám tiež SSD, môj má 120GB tak tam mám aj home adresár ale swap mám inde. Pred inštaláciou OS som najprv urobil Secure erase, pri delení disku ak ho budeš tak pozor na zarovnanie blokov. moje parametre v fstabe sú

      / ext4 errors=remount-ro,noatime,discard

      /home ext4 defaults,noatime,discard

      • RE: Ubuntu a SSD 20.12.2013 | 17:54
        Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

        Vies mi napisat ako si zistim ci su spravne zarovnane bloky? isiel som podla navodu http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/

        • RE: Ubuntu a SSD 20.12.2013 | 20:21
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Zistíš to úplne jednoducho keď si to rozdelíš napr. pomocou Gparted na liveCD Ubuntu potom dáš do terminálu sudo fdisk -l /dev/sdx (za x si daj tvoje písmenko disku) budeš mať podobný výpis ako ja

             Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System 
          /dev/sda1   *        2048    62916607    31457280   83  Linux 
          /dev/sda2        62916608   234440703    85762048   83  Linux

          a pozreš si stlpec start a to číslo musí byť delitelné 512. Ináč ja som šiel presne podľa toho článku čo si sem dal ty plus ešte nejaké veci na nete lebo ja som mal vždy pred secure erasure disk zmrazený.

          • RE: Ubuntu a SSD 20.12.2013 | 22:04
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A čo v prípade že veľkosť disku SSD nebude 512b ale 4Mb?

          • RE: Ubuntu a SSD 20.12.2013 | 22:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Hmmm, preklep.

            A čo v prípade že veľkosť bloku SSD nebude 512b ale 4Mb?

          • RE: Ubuntu a SSD 20.12.2013 | 23:49
            Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

            Ja tam mam 1... :/ a predsa som siel podla toho navodu...

               Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
            /dev/sda1   *           1        1912    15358108+  83  Linux
            
            da sa to dodatocne zarovnat alebo musim reinstall?

            • RE: Ubuntu a SSD 21.12.2013 | 00:01
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono, geometriu disku neuvidíš v tomto rozdelení, ale tesne pred ním. A tá geometria je základom správneho rozdelenia.

              Mimochodom, v dnešnej dobe by mali moderné distribúcie samé zistiť že cieľ je SSD a podľa toho navrhnúť geometriu disku aj s zarovnaním. Takže odporúčam čistú inštaláciu, a následné skontrolovanie cez hdparm a fdisk.

            • RE: Ubuntu a SSD 21.12.2013 | 13:14
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Stým to ti neporadím, neviem ako na to. Takto ako to mám som urobil pomocou gparted na LiveCD Ubuntu 13.04. Nič som tam nenastavoval len som dával presné hodnoty partícií.

    • RE: Ubuntu a SSD 21.12.2013 | 14:12
      Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

      Ok, zarovnanie mam, avsak teraz ma trapi TRIM, viem ze defaultne na ubuntu 10.04 neni, preto som upgradol kernel na 2.6.35-32, avsak ked spravim test

      Create a small file in /root (this is all one line):
      
      dd if=/dev/urandom of=tempfile bs=1M count=3
      
      Find the start of the file:
      
      hdparm --fibmap tempfile
      
      Note the address that the file starts at and then inspect that address (if you have more than one disk you should substitute sda for the disk you are checking):
      
      hdparm --read-sector [ADDRESS] /dev/sda
      
      You should see random data. Now delete the file, sync the filesystem, and wait a couple of minutes for the disk to do it’s thing:
      
      rm tempfile && sync && sleep 120
      
      Now let’s inspect that piece of the drive again to make sure the data is gone:
      
      hdparm --read-sector [ADDRESS] /dev/sda
      
      nemam tam nuly ale stale tie hodnoty co pri prvom vypisani... any idea?

      • RE: Ubuntu a SSD 21.12.2013 | 14:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        No easy idea. Ubuntu 10.04 pre desktopy je nepodporované od minulého mája. Háčkovať si tam nové jadro asi nebudeš, takže ostáva len upgrade na novšiu verziu. Buď 12.04.03, alebo 14.04 ak chceš LTS.

        A v tomto prípade by som znova a silno odporučil čistú inštaláciu s kompletným prerozdelením disku. Akurát by som ešte odporučil pred tým skontrolovať či disk nereportuje menšie bloky ako používa.