UBUNTU 13.10 Nevypne PC

Sekcia: Hardware a Drivery 22.12.2013 | 17:01
Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

Zdar všetkým. Momentálne používam UBUNTU cca 1 mesiac. Dá sa v ňom skvele robiť, až na niektoré úkony s mobilom, na ktoré musím mať zatial v duale W7 64-bit. Môj momentálny problém spočíva v tom, že keď som inštaloval UBUNTU 12.04 nechcelo mi vypínať PC. Nabehne obrazovka vypnutia, ale tam to skončí. HDD fyzicky odpojí, ale PC ostane bežať ako volakedy na AT doskách v čase W95. Pod windowsom vypína normálne. Reštartovanie prebehne normálne. Môže to mať niečo spoločné s tým, že používam v UBUNTU disky zo systémom NTFS? Díky za rady.

    • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 22.12.2013 | 17:19
      Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

      skús či ti ho vypne cez

      sudo shutdown -h now
      

      • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 22.12.2013 | 23:13
        Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

        Nepomohlo to. Skončí to na tejto obrazovke (viď príloha) a odpojí HDD

        • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 22.12.2013 | 23:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Riadok will now halt vo výstupe pri vypínaní informuje že je čas fyzicky vypnúť počítač od siete a vypnutie bude aj napriek Tvojmu tvrdeniu korektné. Buď automaticky cez ACPI alebo ručne vypínačom. Ak si nerobil nič s BIOSom (ehm, UEFI) ako napríklad nafrávanie nového firmware, tak vyber staršie jadro pri štarte a dokonči ten upgrade.

          • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 09:36
            Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

            S biosom som nič nerobil. Doska je stará asi 4 roky. Aké jadro mám vybrať? Keď som inštaloval ubuntu začal som verziou 12.04 a robilo to rovnako, tak som nakoniec skončil na verzii 13.10 a stále rovnako. Kde si vyberiem jadro? Pri bootovani grub2? Ďakujem za rady

          • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 09:50
            Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

            Skúsil som nabootovať s jadrom 3.8 (momentálne sa používa jadro 3.11), a výsledok rovnaký

            • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 10:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Takže ono to nefungovalo vôbec? Tak to by bolo rozumné skontrolovať podporu ACPI pre danú dosku.

              • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 12:12
                Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

                Nie. Vôbec to nefungovalo. Fungovať to funguje len pri LiveCD. Dávnejšie keď som skúšal linux (mandriva) tak tam to fungovalo, ale vtedy to bolo skôr o testovaní, než o reálnom využívaní ako je tomu teraz. Až tak by ma to neštvalo, ale programy mi po skončení práce nedokážu vypnúť PC a tak ide až do rána. P.S.:Moja doska je MSI 7380

                • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 13:48
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Len pri ktorom LiveCD, tej mandrivy alebo aj toho ubuntu?

                  • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 23.12.2013 | 16:47
                    Avatar Bhellion UBUNTU 13.10  Používateľ

                    Live cd bolo Ubuntu pred vyse mesiacom. Mandriva bola instalovana pred asi rokom a pol. Dnes som flashol bios na novsiu verziu, ale stale to roby. Na stranke MSI som nenasiel ziadne driveri pre linux. Zacinam byt z toho na nervy. :-))

                    • RE: UBUNTU 13.10 Nevypne PC 25.12.2013 | 15:16
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ovládače pre ACPI neexistujú. ACPI je štandardizované rozhranie prístupu k riadeniu výkonu a spotreby a zahŕňa aj vypínanie dosky. Občas však človek natrafí na excelentne odlišnú implementáciu ACPI ktorá má s štandardom spoločný len zavádzajúci názov. To však nemusí byť tento prípad keďže to na skúšaných LiveCD funguje. Buď sa do distribučného jadra nedostal nejaký prepínač čo bol aktívny pre jadro použité v LiveCD, alebo to ACPI odoálil nejaký doplnkový ovládač ako to zvykli robiť binárne ovládače grafickej karty. Skús použiť jadro z LiveCD kde to fugovalo, porovnaj výstup z dmesg a skontroluj ovládače grafiky a poprípade aj WiFi sieťovky ak aj tú použ ivaš.