SAMBA- problém s prihlásením

Sekcia: Konfigurácia 07.02.2014 | 15:20
Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

Zdravím.

Mám Linux Mint 16 XFCE a chcel by som dosiahnuť stav, aby som sa dostal na počítač v sieti s Win7 pre upload a download súbprov. Keď sa však o to pokúšam, pýta odo mňa heslo. Čo som skúšal?

a) Konfiguráciu pomocou Gadmin-samba, čo spravilo asi viac škody asi úžitku.

aa) Pridal som používateľa "samba" s generovaným heslom- ešte cez Gadmin-sambu.

b) Pridal som seba pomocou

sudo smbpasswd -a používateľ

a zadal heslo.

Po každom kroku som reštartoval smbd.

Ideálne by bolo, keby som nemusel zadávať heslo, pretože sa chcem pripájať cez gnome-commender a ten nie je ktovieako stabilný (nenabehne ani prihlasovacie okno a padne).

Zatiaľ som vždy dokázal sambu na mnohých distribúciách rozchodiť (iba to čo som potreboval- uploadovanie a downloadovanie súborov z win PC), ale teraz neviem.

Ďakujem za rady.

ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 15:39
      Avatar help   Návštevník

      pozri si wiki https://wiki.archlinux.org/index.php/samba dufam ze na tom to pochopis.

      • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 18:37
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Tak som si to pozrel okrem tých desivých častí (po "Add Share to /etc/fstab").

        Spomenutým príkazom som znovu pridal svoje používateľské konto na notebooku a vložil heslo. Snažil som sa napojiť cez Gigolo a pýtalo heslo a nezobralo ho.

        Skúsil som príkaz

        smbtree -U michal

        , pýtalo to heslo, ktoré akceptovalo a zobrazila sa stromová štruktúra priečinkov zdieľaných na mojom notebooku, ale zobrazilo aj win počítač, ale bez podadresárov.

        Potom som skúsil príkaz

        smbclient -L michal -U% 

        (chcel som sa vyhnúť manuálnemu pripájaniu, ale reku, aspoň to vyskúšam, ale neprešiel som ani cez tento krok)- vyhodilo to chybu:

        Connection to michal failed (Error NT_STATUS_INVALID_PARAMETER)
        

        Neviem, prehliadol som snáď niečo?

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 19:29
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ako prvé daj aplikovať záplaty, tie riešia väčšinu chýb. Ako druhé si rozmysli či ideš robiť z Linuxu diskový server aj s doménovým kontrolérom alebo si chceš len pripojiť zdieľaný priečinok z iného počítača zapnutého a vzdialeného len pár metrov od Teba.

      Nič v zlom, ale nesnažíš sa pristupovať na vypnutý Windows na tom istom stroji ktorý máš v dualboote s práve naštartovaným Linuxom?

      • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 20:05
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Takže takto:

        Mám notebook HP Compaq nx8220 so 40GBi diskom, ktorý už pred pár rokmi vykazoval nejaké chyb cez S.M.A.R.T., preto by som chcel zálohovať svoje dáta na druhý počítač a pre mňa najjednoduchšia cesta je po sieti. Druhý počítač je desktop so 4 jadrom Intel i5.

        Notebook je pripojeny k routru cez 802.11, počítač (desktop) je pripojený káblom.

        Na mnohých distribúciách a prostrediach som to robil nasledovne:

        Cez gnome-commander som sa spojil s desktopom pomocou "Windows share." A následne som už potom mainipuloval so súbormi v oboch smeroch. Teraz to jednoducho nejde.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 20:37
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takže máme dva fyzické stroje v jednej vnútornej sieti.

          Nepredpokladám že to prepájaš cez router s pokročilími nastaveniami typu izolácia návštev cez wifi. Ten Linux štartuješ z toho disku čo odchádza alebo z CD/DVD, poprípde z USB? Dajú sa tie dva stroje medzi sebou pingnúť? A keď na tom notebooku padajú programy, skúsil si memtest či toho neodchádza viacej?

          • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 21:09
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Router je D-link 2641-r (klasika od Telekomu) a žiadne pokročilé nastavenia (okrem QoS) nepoužívam.

            Systém beží z pevného disku. Pre upresnenie: v minulosti upozorňovali niektoré distribúcie (Ubuntu 10.10, Fedora (asi) 15), že disk odchádza. Dočítal som sa však, že pravdepodobne išlo o bug (teraz SMART ukazuje, že je v poriadku, aj keď má niekoľko vadných sektorov). Zatiaľ ho bez problémov používam.

            Z môjho notebooku dokážem pingnúť desktop, opačný smer som neskúšal, ale notebook je pod Windowsom zobrazený v sieti.

            Ten gnome commander padá dlhodobo a pravidelne- som presvedčený, že chyba je vňom. Keď som napríklad presúval viacero súborov, tak pracoval bezchybne. Ak v ňom po čase ukončilo spojenie s Windows a pokúsil som sa spojenie nadviazať nanovo, program spadol. Na nič iné som ho nepoužíval, na presuny v rámci notebooku som používal mc.

            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
            • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 21:35
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Takže ping z Linux notebooku na Windows desktop funguje, a W desktop vidí v okolitých počítačoch L Notebook. Čiže sieť je priechodná. Predpokladám, že nepoužívaš posledné verzie Windows 2012 (server) alebo 8.1 Desktop v ktorých sa menil spôsob autorizácie a ani na W desktope nemáš nejaký agresívny firewall. Ostatné otázky si prehliadol.

              Ono, aby si vedel prečo som chcel otestovať zdravie toho notebooku. Tak vravíš že to predtým fungovalo a zrazu sa o začalo chovať ako keby to bolo pokazené. Nespomínaš že by si robil zásadné zmeny ktoré by to znefunkčnili (Upgrade Windows na ktoré sa snažíš dostať). Ale popis chyby v Tvojom podaní by bol rozoberaný ako zásadná chyba v novej verzii použitej distribúcie a asi by sa na to niekto pozrel (ak to nie je tými 2012/8.1 ktoré ešte nemusia mať otestovanú podporu prepojenia s Linuxom, upstream Samba na tom pracuje). Preto som spomínal aj systémové záplaty.

              No vidím, že prehliadaš tieto možnosti. Ak sa Ti s tým nechce zaoberať, tak si stiahni WINSCP a prenes to cez ten program. To bude jednoduchšie ako laborovať s nastaveniami.

              • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 22:08
                Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                Sypem si popol na hlavu: samba nefunguje odvtedy, čo som nainštaloval (načisto) Mint 16, ale aj Win 7 po formátovaní nahradil dokatovaný starší win 7. Ešte raz, moja chyba.

                1) Na desktope je windovs 7 (asi home premimum)- to som písal v prvom príspevku, potom som to nepripomínal.

                2) Systém je aktuálny.

                3) Chcel by som mať na desktope priečinok, na ktorý (z ktorého) by som posieti presúval dáta.

                4) Áno, ide o dva fyzické počítače na vnútornej sieti.

                5) Memtest som nerobil, pretože s inými aplikáciami som nemal problém. Navyše, pred chvíľou som sa pozrel na ten gnome-commander, ide o známy a nahlásený bug ešte v roku 2012.

                6) Na Windowse je ESET smart security 7, tam som kontroloval nastavenia, nemal by tam byť problém.

                7) Neviem, snažil som sa odpovedať na všetky otázky, netuším, čo som ešte vynechal.

                PS: AKo mám spraviť medzery medzi odsekmi? Skúšam vložiť prázdne riadky, používam aj odsekové tagy a nič.

                ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 23:03
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  K tomu bugu. Príkaz smbclient -L michal -U% vylistuje zdieľané objekty počítača michal prístupné bez autorizácie. Predpokladám, že máš aspoň nejakú autorizáciu na zdieľanie. Tie hrátky s heslom čo si robil na Linuxe nemajú dosah na zapamätanie hesla tak aby si ho nemusel zadávať. Takže sa tu natíska otázka či je železo pokazené alebo je niekde rozbitá konfigurácia. Predpokladám, že nemáš dva počítače s rovnakým menom na sieti. A tým mýslím nielen hostname, ale aj netbios name v konfigu samby. A zdá sa mi že bude jednoduchšie použiť ten winscp.

                  Mimochodom, tiež preferujem mc. A to je jedným z dôvodov prečo rdšej použijem pripojenie cez mount. Ako bonus mám potom oveľa vyššiu prenosovú rýchlosť. Dosť je to poznať napríklad cez wifi.

                  • RE: SAMBA- problém s prihlásením 07.02.2014 | 23:47
                    Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                    1) Príkaz som doplietol, aj s výpisom je tu:

                    smbclient -L maxtor -U%
                    WARNING: The security=share option is deprecated
                    Domain=[WORKGROUP] OS=[Windows 7 Ultimate 7601 Service Pack 1] Server=[Windows 7 Ultimate 6.1]
                    
                    	Sharename       Type      Comment
                    	---------       ----      -------
                    Error returning browse list: NT_STATUS_ACCESS_DENIED
                    

                    POZNÁMKA: security=share je nastavená len pokusne.

                    2) Počítače určite nemajú rovnaké meno.

                    3) S winscp nemám absolútne žiadne skúsenosti.

                    4) Keď chcem manuálne pripojiť k bodu, tak dostanem:

                     sudo mount -t cifs //MAXTOR/Public /mnt/samba/ -o user=michal,workgroup=WORKGROUP,ip=192.168.1.3
                    Password for michal@//MAXTOR/Public: 
                    mount error(13): Permission denied
                    

                    5) Po pokusoch sa vždy vraciam k pôvodnému súboru smb.conf.

                    6) Ja by som sa aj zmieril s tým prihlasovaním, ale keby to akceptovalo používateľa a heslo, ktoré som do samby vložil. Ja už neviem.

                    ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                    • RE: SAMBA- problém s prihlásením 08.02.2014 | 09:23
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Takže sme sa dostali od chyby NT_STATUS_INVALID_PARAMETER na stroji michal ku chybe NT_STATUS_ACCESS_DENIED na stroji maxtor. Zastaranú voľbu (option is deprecated) security=share si nastavil pokusne keď si sa chcel vrátiť do čias Windows 98 a starších. Nejako prestávam rozumieť úkonom a začínam rozumieť dôvodu prečo Ti ten prenos súborov cez grafiku stále padá. Mne padal pred dvoma rokmi tiež, ale potom to prestalo. Ono chvíľu trvá kým sa do SAMBy naimplementuje nejaká novinka s ktorou vyšiel MS bez upozornenia. Prečo sa snažíš pristupovať bez mena a hesla na ten Windows ktorý má zjavne zakázané pristupovanie na zdieľané priečinky bez overenia? A skús sa pozrieť aj na nastavenie Windows firewallu, ten zvykne tiež občas odrezať prístup na desktop, doteraz nechápem prečo. Záplaty na Linux si asi úspešne odignoroval. Tak isto predpokladám, že na ten Windows pristupuješ pomocou mena a hesla ktoré pozná ten windows a prestavenie samby vieš dať do pôvodného stavu.

                      Presne toto je dôvod, prečo odporúčam program winscp. Keby si sa naň pozrel, tak už dávno máš ten občasný prenos súborov už dávno hotový.

                      • RE: SAMBA- problém s prihlásením 08.02.2014 | 11:45
                        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                        V prvom rade oceňujem, že ste sa mi snažili pomôcť.

                        1) K zmienej prvej chybe došlo preto, lebo som použil username miesto hostname- preto potom tá zmena chyby.

                        2) Tá deprecated voľba ešte predčasom fungovala aj pre Win 7, viem to, lebo som to úspešne používal (teraz je asi zo samby vyhodená).Tak aký návrat k Win 98?

                        3) Ja som napísal, že by som sa aj zmieril s nutnosťou prihlasovania, ale pri prihlásení mi samba neberie žiadne meno a heslo kotré zadám! A prečo by som radšej pristupoval bez hesla? Je to pohodlnejšie.

                        4) Windows firewall som skúšal vypnúť, ale vypisuje, že jeho funkcie prebral ESET smart security.

                        5) Snáď som predsa napísal, že systém mám aktuálny (vždy inštalujem záplaty a radšej cez Synaptic).

                        6) O spojenie s Win sa pokúšam aj pomocou prihlasovacích údajov, ktoré pozná Windows, aj pomocou tých, ktoré som zadal do samby.

                        7) Napísal som, že po vykonaní pokusov vždy obnovujem pôvodný smb.conf súbor.

                        8) Ak sa mi to nepodarí rozchodiť, skúsim použiť ten program.

                        9) Pomocou jednej live distribúcie som zistil, že to robí aj pri nej, čiže WIndows nepovoľuje prístup, čomu nerozumiem, pretože mi to v minulosti šľapalo. Skúsim sa pohrať s Windowsom a ak to rozbehám, tak to sem napíšem, inak končím túto debatu, keďže ide o Windows.

                        Ďakujem za odpovede a všetko dobré prajem.

                        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                        • RE: SAMBA- problém s prihlásením 08.02.2014 | 14:11
                          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                          Takže vyriešené- vypol som zabezpečenie zdieľania heslom kdesi v centre sietí na Win 7. Je to lepšie, pretože s prihlasovacími údajmi som neprišiel nikam (o bezpečnosti nehovorím, keby som bol kdesi v meste, tak si toto nedovolím).

                          Poznámka k Linuxu Mint 16 XFCE- funguje to s pôvodným konfig. súborom smb.conf, ktorý tam je od inštalácie.

                          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                          • RE: SAMBA- problém s prihlásením 08.02.2014 | 20:22
                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                            Oznac teda tuto temu za vyriesenu a popripde detailne zhrn cele riesenie pre ostatnych.

                            D.

                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                            • RE: SAMBA- problém s prihlásením 08.02.2014 | 21:00
                              Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                              Veď som ju označil ako vyriešenú už asi okolo 14:30.

                              Riešenie, ktoré mne postačuje, bolo vo Windows vypnúť zabezpečenie zdieľania heslom v centre sietí.

                              Prečo mi nechcelo akceptovať pri pripájaní na Windows 7 prihlasovacie meno a heslo som nezistil, ale ja osobne som to nepotreboval.

                              Na základe jedného článku ale usudzujem, že do samby treba pridať prihlasovacie údaje (meno a heslo), ktoré sú identické s prihlasovacími údajmi (zhodné aj meno, aj heslo) nejakého používateľského účtu na Win, ale je to len domnienka. Ale vravím, že pre seba som to vyriešil tak, že nemusím pri pripájaní zadávať heslo.

                              ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                              • RE: SAMBA- problém s prihlásením 09.02.2014 | 10:44
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Nejedná sa o domnienku, ale o fakt. Ak pristupuješ na zdieľané priečinky, tak sa musíš autorizovať tak, aby to akceptoval vzdialený počítač poskytujúci dané priečinky.

                                Zjednodušene povedané: Ak máš doma zdieľané dáta chránené heslom a ja sa u Teba pripojím, tak to nehackném tým že si vymislím konto a heslo ktoré si nastavím na mojom počítači. Na prístup budem potrebovať meno a heslo známe tomu systému a navše budem potrebovať aby to meno a heslo malo tie údaje sprístupnené. Takže buď použiješ v tomto prípade meno a heslo z toho windowsu alebo to sprístupníš každému.

                                PS: A tá voľba je naozaj zastaraná. V časoch win98 sa bežne používala kôli cene za domain controller alebo nebodaj active directory, ale už aj samotný výrobca windows od toho upustil aj pri home a media server edition. Neoplatilo sa mu ju udržiavať pri živote a radšej tam zadrátoval doménu s názvom pracovná skupina.