ako zrusim usera

Sekcia: Konfigurácia 16.10.2005 | 02:09
transport   Návštevník
Chcem sa spytat, akym prikazom alebo ako zrusim vytvoreneho usera(cez adduser), nemam na to ziadne konf. nastroje, lebo mam archlinux, chcem sa na nom ucit, tak som ho nakopol a este jednu otazocku ako nastavim, aby sa nemohol hocikto prihlasit ako rooot, lebo po instalacii to funguje, ze hocikto moze zadat pri prihlaseni root a prihlasi sa bez hesla ako root vdaka.
    • Re: ako zrusim usera 14.10.2005 | 12:55
      puco   Návštevník
      man deluser (to sa dalo tipnut z adduser :-) man passwd btw: co je to za distribucia, ktora sa nainstaluje a necha prazdne rootvske heslo :-(
      • Re: Re: ako zrusim usera 14.10.2005 | 13:28
        transport   Návštevník
        vdaka, myslim, ze deluser som skusal a neslo to, ale neva a inak distro je to skvele(binarne gentoo) a ani v gentoo sa instalator nepyta na heslo roota, kedze to nie je instalator ako napr v suse a tak, treba ho dodatocne zmenit. (noflame).
        • Re: Re: Re: ako zrusim usera 14.10.2005 | 13:50
          transport   Návštevník
          takze ten prikaz je #userdel zle som tipoval s tym deluser, ked som to skusal prvne a #passwd je ok, diky
          • Re: Re: Re: Re: ako zrusim usera 15.10.2005 | 15:45
            magnum   Návštevník
            vymazem ho zo suborov /etc/passwd, /etc/shadow, /ettc/group a vymazem mu adresar z /home a je to...
            • Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusim usera 15.10.2005 | 18:23
              peter golis   Návštevník
              a co /var/spool/ mail, cron, z roznych /tmp ...?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusim usera 16.10.2005 | 00:57
                Avatar otrek Mandriva, Gentoo  Používateľ
                ak chces zmazat usera, jeho postu a podobne, potom musis zadat nasledovne: userdel -r user_name ak das ako rozsirenie -r potom zmaze aj jeho postu a aj jeho home adresar. Bez tohto rozsirenia ak sa nemylim, potom zmaze iba uzivatel a a ostane jeho adresar aj subor s mailami v poriadku. Ak nemas userdel potom skus deluser. Niekedy to byva prave tento prikaz. Jeho pouzitie je ale uplne rovnake. Ak chces zmazat vsetky jeho subory, ktore on vytvoril tak ich najskor musis vyhladat cez find a to nasledovne: find / -user user_name -exec ls -la {} \; tymto ich vyhladas. Doporucujem ich prekontrolovat, aby si nezmazal aj to to nechces zmazat. Potom das: find / -user user_name -exec rm {} \; Toto by ti malo stacit. otrek
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusim usera 16.10.2005 | 02:09
                  puco   Návštevník
                  Potom bude pohodlnejsie find / -user user_name -exec rm -i {} \;